REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Autopromocja

Jaką należy zastosować stawkę VAT dla: usług hoteli, usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, lotki, bowling wliczonych w cenę usługi hotelowej, a także bez usługi hotelowej?

ODPOWIEDŹ IZBY

Z wyjaśnień zawartych w pkt 7.6.8 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), które zgodnie z par. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 89, poz.844 z późn. zm.) stosowane jest nadal do celów podatkowych, wynika, że usługa złożona składająca się z kombinacji różnych czynności powinna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Czynności, które stanowią kategorię usług towarzyszących, nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu klasyfikowania, a tym samym będą opodatkowane jak czynność główna i jak czynność ta klasyfikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi skierowanego do podatnika wynika, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nadal do celów podatkowych usługi hotelarsko-gastronomiczne mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji. Wskazano przy tym, że grupowanie to obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Natomiast w przypadku gdy usługi towarzyszące nie stanowią integralnej części usługi zakwaterowania, klasyfikuje się je zgodnie z wykonywanymi czynnościami, i tak: udostępnianie klientom gry w bilard, bowling, lotki zostało sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 139 wskazanego załącznika wymienione zostały usługi hoteli PKWiU 55.1, natomiast pod poz. 159a załącznika ujęte zostały usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu PKWiU ex 92.72.

Zatem świadczone przez podatnika usługi hotelowe - PKWiU 55.1, ujęte w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane są 7-proc. stawką podatku.

Odnośnie natomiast do świadczenia przez podatnika usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, bowling, lotki oznaczenie ex wskazuje, że stawkę 7-proc. należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli jedynie w zakresie opłaty za wstęp celem korzystania z usług rekreacyjnych objętych grupowaniem PKWiU 92.72.

W sytuacji gdy udostępnianie użytkownikom urządzeń do gry wiąże się z dokonaniem opłaty - w celu uruchomienia przedmiotowych urządzeń - a opłata ta nie jest tożsama z opłatą w zakresie wstępu, wówczas świadczone przez wnioskodawcę usługi udostępniania wskazanych gier nie będą stanowiły usług, o których mowa w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, i tym samym będą podlegały opodatkowaniu według podstawowej stawki VAT - 22 proc.

Gdy usługa polegająca na udostępnianiu użytkownikom gier wliczona zostanie w cenę usługi hotelowej i będzie stanowiła integralną część tej usługi, wówczas przedmiot świadczenia będzie stanowiła jedna usługa, na którą składają się poszczególne czynności (usługa hotelowa + usługa towarzysząca), a zatem realizowana czynność będzie objęta grupowaniem usługi głównej. Należy bowiem zauważyć, że grupowanie PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Tym samym opodatkowaniu VAT według stawki 7-proc. - w przypadku gdy w cenę usługi hotelowej zostanie wliczona usługa udostępniania klientom gier typu bilard, bowling, lotki - będzie podlegała usługa kompleksowa, obejmująca swoim zakresem również dodatkowe czynności (świadczone bez dodatkowej odpłatności).

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego Izby Skarbowej w Poznaniu ośrodek zamiejscowy w Pile z 31 grudnia 2007 r. (nr P1-P-443/54/07).

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  REKLAMA