| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Usługi towarzyszące ze stawką jak usługa główna

Podatnik świadczący usługi hotelowe, w ramach których udostępnia gry typu bilard, opodatkuje je jedną stawką VAT.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Jaką należy zastosować stawkę VAT dla: usług hoteli, usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, lotki, bowling wliczonych w cenę usługi hotelowej, a także bez usługi hotelowej?

ODPOWIEDŹ IZBY

Z wyjaśnień zawartych w pkt 7.6.8 zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. (Dz.U. nr 42, poz. 264 z późn. zm.), które zgodnie z par. 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz.U. nr 89, poz.844 z późn. zm.) stosowane jest nadal do celów podatkowych, wynika, że usługa złożona składająca się z kombinacji różnych czynności powinna być zaklasyfikowana tak, jak gdyby składała się z usługi, która nadaje całości zasadniczy charakter.

Czynności, które stanowią kategorię usług towarzyszących, nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu klasyfikowania, a tym samym będą opodatkowane jak czynność główna i jak czynność ta klasyfikowane.

Z pisma Urzędu Statystycznego w Łodzi skierowanego do podatnika wynika, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług nadal do celów podatkowych usługi hotelarsko-gastronomiczne mieszczą się w grupowaniu PKWiU 55 Usługi hoteli i restauracji. Wskazano przy tym, że grupowanie to obejmuje m.in. zakwaterowanie oraz usługi towarzyszące świadczone łącznie z zakwaterowaniem i wliczone w cenę zakwaterowania w hotelu. Natomiast w przypadku gdy usługi towarzyszące nie stanowią integralnej części usługi zakwaterowania, klasyfikuje się je zgodnie z wykonywanymi czynnościami, i tak: udostępnianie klientom gry w bilard, bowling, lotki zostało sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 92.72.12-00.00 Usługi rekreacyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7 proc., z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Pod poz. 139 wskazanego załącznika wymienione zostały usługi hoteli PKWiU 55.1, natomiast pod poz. 159a załącznika ujęte zostały usługi rekreacyjne pozostałe - wyłącznie w zakresie wstępu PKWiU ex 92.72.

Zatem świadczone przez podatnika usługi hotelowe - PKWiU 55.1, ujęte w załączniku nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane są 7-proc. stawką podatku.

Odnośnie natomiast do świadczenia przez podatnika usług polegających na udostępnianiu klientom gier typu bilard, bowling, lotki oznaczenie ex wskazuje, że stawkę 7-proc. należy stosować tylko dla wymienionej usługi, czyli jedynie w zakresie opłaty za wstęp celem korzystania z usług rekreacyjnych objętych grupowaniem PKWiU 92.72.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »