| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Opłaty za studia może refundować pracodawca

Opłaty za studia może refundować pracodawca

Jeśli pracodawca zwraca pracownikowi opłaty za studia lub inne szkolenia wymienione w przepisach, dopłata taka będzie zwolniona z podatku.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Czy wypłata refundacji za studia wieczorowe/zaoczne licencjackie, magisterskie oraz studia podyplomowe jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Odrębne przepisy to rozporządzenie ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych.

Zgodnie z par. 3 rozporządzenia kształcenie dorosłych w formach szkolnych odbywa się w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i szkołach wyższych. W związku z tym kształcenie w omawianym przypadku należy uznać za szkolne formy kształcenia. Pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługują urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ponadto zakład pracy może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności: zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika; pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych; pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę; udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.

Użyte sformułowanie w szczególności oznacza, że katalog tych świadczeń nie ma charakteru zamkniętego, a więc spółka na podstawie tego rozporządzenia może przyznać pracownikowi inne świadczenia w związku ze skierowaniem go do nauki w formach szkolnych. Skoro zwolnione są świadczenia przyznane pracownikowi zgodnie z tym rozporządzeniem, to w omawianym przypadku na podstawie wskazanych przepisów zwolnione będą świadczenia przyznane pracownikom skierowanym do nauki w formach szkolnych.

W przypadku gdy spółka dofinansowuje pracownikowi naukę w formach szkolnych pomimo nieskierowania go na taką formę kształcenia, rozporządzenie wyszczególnia świadczenia, jakie pracodawca może przyznać pracownikowi. Pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką. W związku z tym zakres świadczeń, jakie zgodnie z tym rozporządzeniem pracodawca może przyznać pracownikowi nieskierowanemu do nauki, jest węższy niż w przypadku pracownika, który został do takiej nauki skierowany.

W tym przypadku katalog ten ma charakter zamknięty. Spółka może więc przyznać wskazane świadczenia pracownikom w związku z podjęciem przez nich nauki na studiach magisterskich, licencjackich i podyplomowych organizowanych przez szkoły wyższe - bez skierowania przez spółkę.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku jest refundacja za studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe, pod warunkiem że refundacja ta obejmuje świadczenia, o których mowa w rozporządzeniu.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z 13 czerwca 2007 r. (nr 1472/DPC/415-68/07/PK)

Opracowała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »