| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Sieć komputerowa jest jednym środkiem trwałym

Sieć komputerowa jest jednym środkiem trwałym

Amortyzacji nie mogą podlegać poszczególne elementy sieci komputerowej. Poszczególne elementy sieci nie spełniają wszystkich wymogów zaliczenia ich do środków trwałych.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Czy każdy odcinek sieci komputerowej należy traktować jako osobny środek trwały i amortyzować osobno, czy zebrać wszystkie odcinki rur z jednego rodzaju KŚT i mimo braku ich fizycznego połączenia między sobą amortyzować ich wartość jako jednego środka trwałego?

ODPOWIEDŹ IZBY

Do środków trwałych zalicza się przedmioty kompletne i zdatne do użytku. Poszczególne elementy, tj. rury, kable informatyczne i switche, składają się na sieć komputerową, poprzez którą podatnik będzie dostarczać internet w połączonych tą siecią blokach mieszkalnych.

Sygnał internetowy może być przekazywany za pomocą sieci komputerowej. Sieć tę tworzą rury, kable informatyczne, switche oraz serwer. Poszczególne elementy sieci nie mogą więc spowodować odbioru internetu. Skutek taki może natomiast zapewnić prawidłowo zainstalowana sieć komputerowa. Amortyzacji nie podlegają więc poszczególne elementy sieci komputerowej. Poszczególne elementy sieci nie spełniają wszystkich wymogów zaliczenia ich do środków trwałych, ponieważ nie są kompletne i zdatne do użytku. W związku z tym należy stwierdzić, że wszelkie koszty poniesione na instalację sieci komputerowej zwiększają wartość początkową serwera i podlegają amortyzacji na zasadach ogólnych.

Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (Dz.U. nr 112, poz. 1317 z późn. zm.), do grupy I środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble.

Zatem przewody łączące urządzenia dostępowe z poszczególnymi stanowiskami mogą być: połączone trwale z budynkiem (lokalem) poprzez umieszczenie ich w ścianach budynku lub umieszczone na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych, niepołączone trwale z budynkiem. Tak więc, jeżeli przewody sieci są umieszczone w ścianach budynku, to w takiej sytuacji koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku.

W przypadku gdy budynek nie stanowi własności podatnika, wydatki te stanowią inwestycję w obcym środku trwałym, której wartość początkową ustala się na zasadach wynikających z art. 22g ust. 7 ustawy o PIT. Natomiast gdy przewody sieciowe umieszczono na zewnątrz budynku (na tynku na listwach montażowych), to wówczas koszt poniesiony na ich instalację zwiększa wartość początkową serwera.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 stycznia 2008 r. (nr I-2/4150/IN-94/USŁ-W/07/PA)

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK