| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Przekazując towary na reprezentację, nie nalicza się VAT

Przekazując towary na reprezentację, nie nalicza się VAT

Bank nie ma obowiązku naliczać VAT od czynności dotyczących przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy, gdyż te czynności podlegają opodatkowaniu, jeżeli są przekazywane na inne cele niż związane z działalnością przedsiębiorstwa.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Bank jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale jego działalność przedmiotowa, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT, jest zwolniona od podatku. W związku z tym nie odlicza podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług i w całości zalicza go do kosztów uzyskania przychodów. Czy powstanie obowiązek opodatkowania VAT czynności dotyczących przekazania towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ IZBY

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przez dostawę towarów opodatkowaną VAT rozumie się generalnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Zasad tych nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Zatem przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Nieodpłatne przekazanie klientom towarów w ramach reprezentacji i reklamy podlega więc opodatkowaniu, z zastrzeżeniem możliwości wyłączenia z opodatkowania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

• o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

• których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.

Przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Przekazanie i zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy, co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT.

Podatnik nie ma obowiązku opodatkowania VAT przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Jeżeli natomiast przekazanie przez bank towarów na wymienione cele zostanie opodatkowane, to podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które przeznaczone są następnie do przekazania w celach reprezentacji i reklamy. Przekazanie usług obcych na cele reprezentacji i reklamy co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT.

Uwaga!

Od 1 stycznia 2008 r. zmieniła się definicja prezentów o małej wartości. Dla podatnika, który nie prowadzi odpowiedniej ewidencji, prezentem o małej wartości będzie towar, którego wartość rynkowa nie przekracza 5 zł.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 4 grudnia 2007 r. (nr IS.II/2-443/193/07).

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »