Przekazując towary na reprezentację, nie nalicza się VAT
REKLAMA
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
REKLAMA
Bank jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, ale jego działalność przedmiotowa, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy o VAT, jest zwolniona od podatku. W związku z tym nie odlicza podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług i w całości zalicza go do kosztów uzyskania przychodów. Czy powstanie obowiązek opodatkowania VAT czynności dotyczących przekazania towarów i usług na cele reprezentacji i reklamy na podstawie art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o VAT?
ODPOWIEDŹ IZBY
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przez dostawę towarów opodatkowaną VAT rozumie się generalnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. Zasad tych nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Zatem przez odpłatną dostawę towarów rozumie się także przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli przekazania dokonano na cele związane z przedsiębiorstwem, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tych towarów. Nieodpłatne przekazanie klientom towarów w ramach reprezentacji i reklamy podlega więc opodatkowaniu, z zastrzeżeniem możliwości wyłączenia z opodatkowania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
• o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o PIT, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
• których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.
Przez próbkę rozumie się niewielką ilość towaru reprezentującą określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.
Przekazanie i zużycie towarów na cele reprezentacji i reklamy, co do zasady podlega opodatkowaniu VAT, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT.
Podatnik nie ma obowiązku opodatkowania VAT przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy. Jeżeli natomiast przekazanie przez bank towarów na wymienione cele zostanie opodatkowane, to podatnikowi przysługuje również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów, które przeznaczone są następnie do przekazania w celach reprezentacji i reklamy. Przekazanie usług obcych na cele reprezentacji i reklamy co do zasady nie podlega opodatkowaniu VAT.
Uwaga!
Od 1 stycznia 2008 r. zmieniła się definicja prezentów o małej wartości. Dla podatnika, który nie prowadzi odpowiedniej ewidencji, prezentem o małej wartości będzie towar, którego wartość rynkowa nie przekracza 5 zł.
Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z 4 grudnia 2007 r. (nr IS.II/2-443/193/07).
EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat