Decyduje moment zapłaty odsetek

REKLAMA
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Sprawa dotyczyła decyzji w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka zajmuje się udzielaniem kredytów konsumenckich. Podatnik zadał pytanie o moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu kredytu konsumenckiego.
Zdaniem spółki, obowiązek ten powstaje w momencie wykonania usługi, czyli w dniu otrzymania odsetek przez kredytodawcę lub w dniu upływu terminu do ich zapłaty.
Zdaniem organów podatkowych obowiązek powstaje w momencie przekazania środków do dyspozycji pożyczkobiorcy. Pożyczka jest umową konsensualną i dochodzi do skutku przez samo porozumienie. Nie jest umową wzajemną, dlatego odsetki nie stanowią ekwiwalentu. Mają one charakter uboczny.
REKLAMA
Skarżący wniósł skargę do WSA. Jego zdaniem, naruszono art. 19 ust. 1 wspomnianej ustawy poprzez niewłaściwą interpretację. Jest ona sprzeczna z art. 29 ust. 1 tejże ustawy, który mówi o kwocie należnej. W danej sprawie odsetki nie mogą być potraktowane jako kwota należna, ponieważ w momencie wykonania usługi nie są jeszcze wymagalne.
Sąd uchylił zaskarżoną decyzję z uwagi na naruszenie przepisów prawa materialnego. Istotne cechy pożyczki lub kredytu konsumenckiego polegają nie tylko na wydaniu pieniędzy do dyspozycji usługobiorcy, ale też umożliwieniu korzystania z kwoty przez określony czas. Rozliczenie następuje w określonych terminach poprzez spłatę rat kapitałowych i odsetek. W związku z tym wynagrodzeniem kredytodawcy są odsetki zapłacone lub których termin płatności minął. Mając to na uwadze, sąd stwierdził, że obowiązek podatkowy z tytułu udzielenia kredytu konsumenckiego powstaje z momentem otrzymania odsetek przez kredytodawcę lub upływu terminu do ich zapłaty.
Sygn. akt I SA/Wr 1032/07
OLGA STEPASIUK
Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
REKLAMA
REKLAMA