REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O uldze meldunkowej trzeba zawiadomić urząd

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fakt, że podatnik w sprzedanym mieszkaniu zamieszkiwał i był zameldowany od 32 lat, powoduje, że nie będzie on musiał płacić PIT od uzyskanego dochodu. Skorzysta bowiem z ulgi meldunkowej.

JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA

Autopromocja

Podatniczka 18 stycznia 2007 r. przekształciła spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do tego lokalu. 2 lutego 2007 r. dokonała sprzedaży tego mieszkania, informując właściwy urząd skarbowy o przeznaczeniu środków uzyskanych z jego sprzedaży na zakup domu mieszkalnego do remontu, na który to remont zaciągnęła kredyt. Podatniczka zameldowana była na pobyt stały w sprzedanym mieszkaniu od 27 maja 1975 r. do dnia sprzedaży. Czy podatniczka może rozliczyć się z inwestycji mieszkaniowej w ciągu dwóch lat kalendarzowych według ryczałtowej stawki podatkowej 10-proc.? Czy początek okresu zameldowania liczony jest od daty faktycznego zameldowania (32 lata) czy od daty nabycia?

ODPOWIEDŹ IZBY

Nabycie zbywanego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nastąpiło z chwilą dokonania przekształcenia lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, a więc 18 stycznia 2007 r.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, nowe zasady opodatkowania sprzedaży nieruchomości i praw związanych z nieruchomościami mają zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r. Do odpłatnego zbycia tych nieruchomości lub praw nie mogą być zatem stosowane zasady dotyczące odpłatnego zbycia obowiązujące przed 1 stycznia 2007 r. - a więc zryczałtowany podatek dochodowy (10-proc.) oraz zwolnienie z podatku uwarunkowane przeznaczeniem w ciągu dwóch lat od daty zbycia kwoty uzyskanej ze zbycia lokalu na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż wskazanego lokalu nastąpiła 2 lutego 2007 r., tj. przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lokalu. Podatniczka była zameldowana w przedmiotowym lokalu ponad 12 miesięcy przed datą jego zbycia.

W konsekwencji sprzedaż przez podatniczkę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zwolniona będzie od podatku dochodowego od osób fizycznych pod warunkiem, że złożone zostało we właściwym urzędzie skarbowym oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu od 1 stycznia 2007 r. o tym, że każdy zbywający spełnia warunki do skorzystania z ulgi podatkowej wynikające z okresu zameldowania.

W przypadku gdy warunek ten nie został spełniony, sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie stanowić źródło przychodu podlegające opodatkowaniu 19-proc. podatkiem dochodowym.

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 marca 2008 r. (nr IBPB2/415-8/08/JT/KAN-3275/12/07).

EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA