| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Mieszkanie trzeba kupić od osoby je budującej

Mieszkanie trzeba kupić od osoby je budującej

Jeśli lokal mieszkalny nie został zakupiony od osoby, która go wybudowała w ramach wykonywania działalności gospodarczej, odsetki od kredytu zaciągniętego na ten lokal nie podlegają odliczeniu od dochodu.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD

Podatnik wraz z matką w 2006 roku zaciągnął kredyt mieszkaniowy na zakup lokalu mieszkalnego. Spłata kredytu i odsetek dokonywana jest z konta matki podatnika. Podatnik zawarł umowę przedwstępną z korporacją mieszkaniową, a przedmiotowy lokal protokolarnie został jemu przekazany. Zakupiony lokal mieszkalny wybudowany był przez tę korporację, która dokonała cesji praw i obowiązków na spółkę apartamenty. Umowę o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego zawarto pomiędzy podatnikiem a nową spółką. Zarówno podatnik, jak i jego matka mają prawo do odliczenia od dochodu odsetek spłaconych od kredytu uzyskanego na zakup lokalu mieszkalnego. Czy można odliczyć odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego od osoby, która nie wybudowała tego budynku w ramach wykonywania działalności gospodarczej?

ODPOWIEDŹ URZĘDU

Stosownie do art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku od podstawy obliczenia podatku odlicza się m.in. faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Prawo do odliczania odsetek od dochodu przysługuje podatnikom, którzy uzyskali kredyt mieszkaniowy na zakup m.in. nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego w budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wyniku wykonywania działalności gospodarczej, i zawarli umowę o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowę w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

W omawianym przypadku lokal mieszkalny wybudowany został przez korporację mieszkaniową, natomiast podatnik nabył lokal mieszkalny od spółki apartamenty. Wobec tego nie zostały spełnione warunki określone w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. lokal mieszkalny nie został zakupiony od osoby, która wybudowała ten budynek w ramach wykonywania działalności gospodarczej, a zatem odsetki od kredytu nie podlegają odliczeniu od dochodu.

Umowa cesji zawarta pomiędzy korporacją mieszkaniową a spółką apartamenty po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie przez korporację mieszkaniową nie przenosi na apartamenty statusu osoby, która wybudowała budynek i o której mowa w art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego naczelnika Urzędu Skarbowego w Żaganiu z 28 lutego 2008 r. (nr I/415/11/15/2007).

EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK