Dochody z oddziału firmy są opodatkowane
REKLAMA
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Spółka posiadająca siedzibę w Niemczech przystąpiła wraz ze spółką polską do przetargu. Po korzystnym rozstrzygnięciu komisji przetargowej firmy zawarły porozumienie, które miało na celu wykonanie zadania określonego w przetargu. Spółka niemiecka podjęła prace przygotowawcze, m.in. otworzyła biuro w Polsce, zatrudniła inżynierów oraz dokonała zgłoszenia NIP w urzędzie.
W związku z pojawiającymi się trudnościami w realizacji inwestycji, firma z Niemiec zawarła porozumienie z polskim kontrahentem, na mocy którego wycofała się z realizacji zadania oraz przeniosła wszelkie prawa i obowiązki na spółkę polską. Strona polska wypłaciła wynagrodzenie spółce oraz osobom uprawnionym do udziału w zysku. Zdaniem skarżącej dochód w ten sposób uzyskany nie powinien być opodatkowany w Polsce, ponieważ nie posiadała ona zakładu w Polsce w rozumieniu art. 5 polsko-niemieckiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.
W art. 5 ust. 2 umowy stwierdzono, że zakład obejmuje między innymi biuro i warsztat. Na przepis ten wskazywał minister finansów, który wydał interpretację w omawianej sprawie. Spółka natomiast twierdziła, że zgodnie z art. 5 ust. 4 lit. e) umowy zakładem nie jest stała placówka utrzymywana wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym i pomocniczym.
WSA po rozpoznaniu sprawy przyznał rację organom podatkowym. Sąd wskazał, że zakład w rozumieniu umowy to także biuro. Wskazany przez spółkę przepis nie dotyczy działalności przygotowawczej, którą podjęła spółka w celu realizacji zadania określonego w przetargu. Nie ulegało więc wątpliwości, że spółka wykonywała prace przygotowawcze. Ponadto w rozumieniu umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania działalność gospodarcza następuje w momencie rozpoczęcia prac przygotowawczych. Dochód spółki oraz osób upoważnionych do udziału w zyskach podlegał więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Sygn. akt III SA/Wa 158/07 (niepublikowany)
Ważne!
Zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w formie zakładu, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat