Termin korekty zależy od jej wpływu na wysokość podatku
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Wprzypadku podwyższenia kwoty podatku należnego nie ma zastosowania przepis, zgodnie z którym korektę faktury można złożyć w miesiącu otrzymania potwierdzenia odbioru przez kontrahenta. Jeśli po wystawieniu faktury pierwotnej okaże się, że doszło do podwyższenia kwoty VAT, podatnik musi złożyć korektę faktury, która będzie się odnosiła do okresu, którego dotyczyła faktura pierwotna - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.
Spółka dokonywała korekt faktur VAT w miesiącu, w którym otrzymywała potwierdzenia ich doręczeń. Sąd stwierdził, że takie postępowanie jest błędne, gdyż stosowany przez spółkę przepis rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT odnosi się do sytuacji, gdy doszło do obniżenia kwoty podatku należnego. W tym przypadku stosuje się art. 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru.
Sąd przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny uznał par. 16 ust. 4 tego rozporządzenia za niezgodny z konstytucją. Odroczył uznanie go za niekonstytucyjny na 12 miesięcy, a zatem w tej sprawie mógł mieć zastosowanie. Jednak w przypadku podwyższenia podatku należnego pierwszeństwo ma ustawa, a nie rozporządzenie.
Sygn. akt III SA/Wa 1963/07
ŁUKASZ ZALEWSKI
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat