Ogólne interpretacje przepisów prawa podatkowego
10 lut 2012
Od początku bieżącego roku Minister Finansów został upoważniony do wydawania ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego także na wniosek każdego zainteresowanego.
Czy nadzwyczajne straty w towarach handlowych można zawsze zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
30 sty 2012
Dnia 8 sierpnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (sygn. ITPB1/415-525/11/PSZ).
Interpretacja ogólna też na wniosek
19 sty 2012
Interpretacja podatkowa to najbezpieczniejsze dla podatnika źródło informacji. Zastosowanie się do wydanej przez Ministra Finansów interpretacji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zarówno na gruncie podatkowym, jak i karnoskarbowym. W związku z nowelizacją Ordynacji Podatkowej, w razie rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych, można także wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej.
Sprzedaż prywatnych działek a VAT - stanowisko ETS
03 sty 2012
Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z VAT i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. O opodatkowaniu nie decyduje liczba transakcji i ich wartość, lecz działania właściciela gruntu podjęte w celu jego sprzedaży.
Ulga w VAT na złe długi nie może dotyczyć długu już spłaconego
03 gru 2011
Jeśli dłużnik potrącił ze swojego długu kary umowne, faktycznie mu należne, to w tej części nie powinien oddawać urzędowi skarbowemu podatku VAT, który odliczył od podatku należnego z tytułu własnej działalności gospodarczej - wynika z wyroku WSA w Łodzi.
Podatnik odpowiada za tego, kogo zatrudnia
25 lis 2011
Podatnik nie może przenosić na inne osoby odpowiedzialności za zaniedbania we własnej firmie, bo to on zatrudnia pracowników i ustanawia swoich pełnomocników - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Koszty w spółce partnerskiej należy liczyć tak, jak przychody
08 lis 2011
Nawet jeśli wspólnicy spółki partnerskiej ustalą, że jeden z nich ponosi 90 procent kosztów działania spółki, ale ma prawo tylko do 10 proc. jej zysku, nie ma to znaczenia dla rozliczeń podatkowych - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
SKOK-i mogą odliczać wydatki od dochodu przed opodatkowaniem
06 lis 2011
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (SKOK-i), mimo że nie są nastawione na zysk, mogą zmniejszać swój dochód przed opodatkowaniem o poniesione wydatki, i to nawet jednorazowo, a nie w formie odpisów amortyzacyjnych - orzekł WSA w Gdańsku.
Odsprzedając usługi podatnik nie rozlicza się jak ich dostawca
04 lis 2011
Refakturując usługi, np. dostaw prądu czy ubezpieczenia, podatnik VAT nie wykonuje ich w tym samym momencie, co zakład energetyczny czy firma ubezpieczeniowa - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Fiskus pobiera VAT od wybielania zębów, ale nie od protez
26 paź 2011
Wybielanie zębów jest opodatkowane stawką 23 proc. VAT, natomiast protezy są zwolnione z podatku, nawet gdy są wykonane ze złota lub tytanu - wynika z najnowszych interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu.
Zbycie nieruchomości a podatek dochodowy od osób fizycznych
16 wrz 2011
Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, jeśli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub ich części bądź udziału w nieruchomości upłynęło 5 lat.
Sposób ewidencji na kasie fiskalnej
04 wrz 2011
W jaki sposób wprowadzić na kasę fiskalną wpłaty poprzez przelewy bankowe w dni wolne od pracy (sobota, niedziela, święta) i sporządzić raporty dzienne i miesięczne? W jaki sposób wprowadzić na kasę fiskalną i wykonać raporty dzienne i miesięczne wpłaty poprzez przelewy bankowe w okresie urlopów (3–4 tygodnie na przełomie miesięcy)?
Kiedy stosujemy stawkę 0% VAT do usług budowlanych dotyczących falochronu
10 sie 2011
W odniesieniu do akwenów portowych lub torów podejściowych zapewnienie funkcjonalności, w tym w szczególności bezpieczeństwa tych obiektów, osiąga się m.in. poprzez takie budowle hydrotechniczne, jak falochron. Zatem usługi budowlane dotyczące falochronu, takie jak remont czy przebudowa, mogą korzystać z preferencyjnej stawki 0%, jeżeli dotyczą utrzymania akwenów portowych i torów podejściowych w odpowiednim stanie.
Korektę deklaracji VAT można składać 5 lat
28 lip 2011
Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia w marcu, kwietniu i maju 2008 r. usług związanych z powypadkową naprawą samochodu ciężarowego i przyczepy ciężarowej (pojazdów nie objętych ubezpieczeniem autocasco) poprzez skorygowanie uprzednio złożonych deklaracji VAT-7.
Odsetki z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego
18 lip 2011
Czy kwotę odsetek z tytułu udzielonego kredytu kupieckiego, wyodrębnioną na fakturze sprzedaży towarów dla polskiego Klienta – w świetle przepisów ustawy o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2011 r., należy traktować jako usługę podlegająca zwolnieniu od opodatkowania VAT?
TK: Fiskus może w nieskończoność ściągać zaległe podatki
29 cze 2011
Przepis Ordynacji podatkowej, dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją - uznał 21 czerwca Trybunał Konstytucyjny.
Oświadczenie o prawie do nieruchomości na cele budowlane a tzw. postępowanie naprawcze
04 cze 2011
Dnia 10 stycznia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, zgodnie z którą art. 51 ust. 1 pkt 2) ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.) nie stanowi podstawy do wydania decyzji nakładającej na inwestora obowiązek złożenia przewidzianego w art. 32 ust. 4 pkt 2) ustawy Prawo budowlane oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (sygn. II OPS 2/10).
Można odliczać VAT w pełnej wysokości przy zakupie usług zarządzania flotą
24 maja 2011
Podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą samochodów osobowych podlega odliczeniu w pełnej wysokości na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, gdy spełniona jest podstawowa przesłanka warunkująca prawo do odliczenia, tj. samochody te są wykorzystywane do działalności opodatkowanej.
Odsetki od pożyczek udzielonych z ZFŚS
28 kwi 2011
Czy odsetki od udzielonych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) pożyczek podlegają przepisom ustawy o VAT?
Podwójna kara za ukrywanie przychodów zgodna z konstytucją
18 kwi 2011
Nałożenie podatku w wysokości 75-proc. na osoby ukrywające przychody i jednoczesne ukaranie grzywną jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny.
Zmiana najmu z działalności gospodarczej na prywatny
01 kwi 2011
Czy podatnik może zlikwidować działalność gospodarczą, w ramach której wynajmuje lokale i rozpocząć tzw. „prywatny” najem, opodatkowując go zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg stawki 8,5 proc. jako najem prywatny?
Wydatki na zakup leków w ramach ulgi rehabilitacyjnej
16 lut 2011
Osoba niepełnosprawna może odliczyć wydatki na zakup leków od dochodu w zeznaniu rocznym. Jednym z warunków jest posiadanie zaświadczenia od lekarza specjalisty, że musi stale lub czasowo przyjmować dane leki.
Stwierdzenie nabycia spadku a przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
11 lut 2011
Dnia 13 października 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że nie jest dopuszczalna apelacja co do braku w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku wzmianki, że przyjęcie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza (sygn. akt III CZP 64/10).
Rabat dla pracownika jako jego przychód
08 lut 2011
Czy w związku z planowanym wprowadzeniem programu lojalnościowego, adresowanego do pracowników spółki i członków ich rodzin, udzielane w ramach tego programu rabaty będą stanowiły dla nich przychód, jako częściowe nieodpłatne świadczenie, od których spółka powinna pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Zapłacone za byłego pracownika składki ubezpieczeniowe oraz odsetki za zwłokę stanowią jego przychód
21 sty 2011
Z dniem, w którym pracodawca uregulował za byłego pracownika niedopłatę składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do ZUS oraz poniósł koszty odsetek z tytułu nieterminowej zapłaty, powstaje przychód po stronie pracownika. Przychód ten należy opodatkować i wykazać w informacji PIT-11 za rok, w którym te składki i odsetki zostały zapłacone – tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 1 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-788/10-2/AS).
W jaki sposób numerować faktury, prowadząc działalność opodatkowaną VAT i zwolnioną
03 sty 2011
W przypadku gdy podatnik prowadzi oprócz działalności opodatkowanej VAT również działalność zwolnioną, nie może prowadzić odrębnej numeracji faktur dokumentujących te dwa rodzaje czynności.
Czy w przypadku zwrotu zamówionego towaru można anulować faktury
09 gru 2010
W przypadku sporządzenia faktury dokumentującej dostawę towaru, do której nie doszło, sprzedawca ma prawo do jej anulowania, pod warunkiem że nie została wprowadzona do obrotu prawnego.
Opłacanie składek członkowskich nie podlega opodatkowaniu VAT
15 lis 2010
Opłacanie przez członków związku składek członkowskich stanowi czynność, do której nie mają zastosowania przepisy ustawy o VAT.
Czy dyrektor spółki cypryjskiej może płacić podatek dochodowy w Polsce?
29 paź 2010
Dnia 17 września 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, dotyczącą opodatkowania dochodów z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce cypryjskiej (sygn.: IPPB2/415-656/10-2/MS1).
Termin przechowywania paragonów fiskalnych
15 paź 2010
Dnia 19 lutego 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w sprawie, która z pewnością zainteresuje przedsiębiorców używających w swojej działalności kas fiskalnych. Interpretacja ta dotyczyła bowiem terminu przechowywania kopii dokumentów sporządzonych przez kasy fiskalne (paragonów i raportów fiskalnych) na nośniku papierowym, tzw. rolkach (sygnatura: IPPP1-443-1338/09-2/JB).
Gdzie opodatkować usługi księgowe świadczone na rzecz oddziału zagranicznej spółki
27 wrz 2010
Miejscem świadczenia i opodatkowania usług księgowych świadczonych na rzecz oddziału szwedzkiego przedsiębiorcy jest terytorium Szwecji, w przypadku gdy działalności oddziału nie można przypisać przymiotu stałego miejsca prowadzenia działalności.
Moment rozpoznania przychodu przy sprzedaży udziałów
13 sie 2010
Dnia 9 czerwca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym orzekł, że w przypadku ustalenia przez strony umowy płatności ceny z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w dwóch ratach o różnych terminach płatności, przychód ze sprzedaży także powinien być rozpoznany w dwóch ratach – zgodnie z ustalonymi terminami.
Dodatkowe opłaty za fotografowanie w muzeach
10 sie 2010
Dnia 5 marca 2010 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, iż muzea nie mogą zakazać fotografowania eksponatów, a także pobierać dodatkowych opłat za fotografowanie obrazów, rzeźb i innych przedmiotów wystawionych w salach ekspozycyjnych (sygn. XVII AmC 1145/09).
Wyrok NSA dotyczący e-faktur
20 lip 2010
Dnia 20 maja 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok, w którym uznał, iż dokument (faktura VAT, faktura korygująca VAT) otrzymany w postaci papierowej drogą elektroniczną (za pośrednictwem faxu lub poczty elektronicznej), lecz niebędący fakturą elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym, jest dokumentem uprawniającym firmę do wykazania podatku naliczonego w rejestrze VAT i do odliczenia od podatku należnego wynikającego z takiego dokumentu podatku naliczonego (sygn. I FSK 1444/09).
Wygaśnięcie zobowiązań nie skutkuje powstaniem przychodu
05 lip 2010
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT, wygaśnięcie zobowiązań wobec przejmowanej spółki jawnej, nie skutkuje powstaniem przychodu.
Wyrok WSA: interpretacja powinna być rzetelna i wyczerpująca
16 cze 2010
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 27 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż odpowiedź organu podatkowego na pytanie zawarte we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej powinna być tak sformułowana, aby podatnik uzyskał informację co do trafności jego stanowiska. Natomiast, sama interpretacja, zdaniem WSA, powinna wyjaśnić w wyczerpujący i rzetelny sposób, jakie przepisy znajdą zastosowanie w danej sprawie (sygn. III SA/Po 178/10).
Wydatek na spłatę pożyczki związanej z pracą jako koszt
11 maja 2010
Czy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów spłatę pożyczki uzyskanej od pracodawcy na szkolenie specjalistyczne dające uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy?
Usługi montażu drzwi i okien z 7-proc. stawką VAT
19 kwi 2010
Usługi montażowe, polegające na wymianie drzwi i okien w mieszkaniach, korzystają z preferencyjnego opodatkowania 7-proc. stawką podatku VAT.
Jak kwalifikować do kosztów wydatki na wizytę kontrahentów
15 kwi 2010
Za koszty podatkowe mogą być uznane wyłącznie te wydatki na organizację wizyty, które nie mają charakteru kosztów reprezentacji.
Przyznanie pracownikom opcji na akcje nie skutkuje powstaniem przychodu
26 mar 2010
Samo przyznanie opcji nie rodzi skutku w postaci powstania przychodu ze stosunku pracy. Przychód powstanie dopiero w momencie zbycia przyznanych akcji i stanowić będzie źródło przychodów z kapitałów pieniężnych.
Inwestor nie obniży zysku z lokat
21 mar 2010
Podatnik, który uzyskał w 2009 roku stratę ze sprzedaży akcji, nie może jej skompensować z zyskiem z lokaty bankowej.
Paragon musi zawierać nazwy towarów
18 mar 2010
Sprzedawca powinien tak zaprogramować kasę fiskalną, żeby konsument otrzymał paragony z nazwami jednostkowymi towaru lub usługi.
Fiskus może zabezpieczyć majątek
20 lut 2010
Przed wydaniem decyzji wymiarowej organ podatkowy może zabezpieczyć środki trwałe podatnika, gdy podejrzewa wyprzedaż majątku.
Wyrok ETS w sprawie uznania orzeczeń upadłościowych
17 lut 2010
Dnia 21 stycznia 2010 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości (dalej „ETS”) po raz kolejny zajął się sprawą mającą bezpośredni związek z Polską i wydał wyrok w sprawie dotyczącej polskiej spółki i zajęcia jej środków finansowych przez niemiecki sąd, po orzeczeniu przez sąd polski jej upadłości (sygn. sprawy: C-444/07). Wyrok dotyczył dokładnie MG Probud Gdynia sp. z o.o. (dalej „spółka”), przedsiębiorstwa budowlanego z siedzibą w Polsce, które prowadziło również działalność budowlaną w Niemczech. Sąd polski w 2005 roku ogłosił upadłość tego przedsiębiorstwa.
Interpretacja dotycząca opodatkowania podatkiem PCC umowy pożyczki udzielonej przez spółkę
16 lut 2010
Dnia 17 grudnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej przez spółkę, mającą siedzibę w USA spółce, mającej siedzibę na terytorium Polski.
Czynsz za najem samochodu kosztem firmy
08 lut 2010
Czynsz za najem samochodu nie jest opłatą za użytkowanie samochodu. Firma może go więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
Przy konwersji trzeba uwzględnić opodatkowanie pożyczki
27 sty 2010
Nawet, jeżeli spółka zaciągnęła pożyczki przed wejściem Polski do Unii Europejskiej, to przy ich konwersji na kapitał po tej dacie ma prawo je uwzględnić przy naliczaniu podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umorzona pożyczka udzielona osobie niepełnosprawnej nie podlega opodatkowaniu
15 sty 2010
Umorzone pożyczki udzielone niepełnosprawnym są zwolnione z podatku dochodowego.
Ulgę mieszkaniową można stracić
14 sty 2010
Podatnik, który po odziedziczeniu lokalu skorzystał z ulgi mieszkaniowej, może ją stracić, jeśli nie spełnił warunków uprawniających do tego zwolnienia.
Otrzymanie zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia dofinansowania do wypoczynku
08 sty 2010
Kwota otrzymanej zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia od podatku dochodowego dofinansowania do wypoczynku pracownika. Limitów dla tych zwolnień nie należy łączyć.