Fiskus pobiera VAT od wybielania zębów, ale nie od protez
REKLAMA
Zdaniem poznańskiej Izby Skarbowej, protezy, mosty, korony i wkłady zakładane pacjentom przez lekarzy stomatologów są zwolnione z VAT, niezależnie od tego, z jakiego materiału stosowanego w stomatologii i protetyce zostały wykonane - z metalu, porcelany, złota czy tytanu. Usługi protetyczne spełniają bowiem podstawowy warunek wynikający z ustawy o podatku od towarów i usług - ich bezpośrednim celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia. Jeśli chodzi o protezy, to ich celem jest - jak określiła to izba - "przywrócenie czynności i funkcji narządu żucia" (interpretacja z 4 października 2011 r., nr ILPP2/443-1140/11-4/SJ).
REKLAMA
Natomiast opodatkowane, i to stawką 23 proc. VAT, jest wybielanie zębów. I nie ma znaczenia, czy wybielane są zęby żywe, czy martwe. Taki wniosek wynika z innej interpretacji poznańskiej izby - z 4 października 2011 r., nr ILPP2/443-1140/11-5/SJ.
Zdaniem poznańskiej IS, przeprowadzane przez dentystów zabiegi wybielania zębów nie spełniają podstawowego warunku potrzebnego do zwolnienia z VAT - ich bezpośrednim celem nie jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie ani poprawa zdrowia. Zęby są wybielane po to, żeby przywrócić wcześniejszą ich barwę, a to oznacza, że usługa ma bardziej kosmetyczny, niż zdrowotny charakter.
W opinii poznańskiej izby, również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości nie wynika, by usługi wybielania zębów były świadczeniami w zakresie opieki medycznej.
OFERTA 2012 Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych |
W wyroku w sprawie L.u.P. GmbH (C-106/05) ETS stwierdził, że pojęcia "opieki medycznej" oraz "świadczeń opieki medycznej" odnoszą się do usług, które służą diagnozie, opiece oraz - w miarę możliwości - leczeniu chorób lub zaburzeń zdrowia.
REKLAMA
W wyroku w sprawie d´Ambrumenil (C-307/01) ETS podkreślił, że pojęcia świadczenia opieki medycznej nie można interpretować w sposób, który obejmuje świadczenia medyczne realizowane w innym celu niż postawienie diagnozy, udzielenie pomocy medycznej oraz w zakresie - w jakim to możliwe - leczenie chorób lub zaburzeń zdrowotnych.
Również orzeczenie C-384/98 potwierdza, że preferencyjnie mogą być opodatkowane tylko te usługi, które mają cel terapeutyczny bądź profilaktyczny, a nie takie, które mają charakter czysto ekspercki i doradczy (np. orzekanie o stanie zdrowia dla potrzeb przyznania renty czy dla ustalenia wysokości składki ubezpieczenia na życie).
W obu interpretacjach poznańska Izba przypomniała, że zwolnione z VAT są usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez podmioty lecznicze (w tym zakłady opieki zdrowotnej), lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, psychologa, a także w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Zwolnienie obejmuje więc tylko świadczenia medyczne wykonywane w określonym celu przez określone osoby lub podmioty.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat