Rabat dla pracownika jako jego przychód
REKLAMA
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 grudnia 2010 r. (nr IPPB2/415-920/10-2/AK)
REKLAMA
Stan faktyczny
Spółka prowadzi m.in. sprzedaż detaliczną paliw na terenie całego kraju. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej spółka zamierza wprowadzić program lojalnościowy dla swoich pracowników i członków ich najbliższej rodziny. Spółka szacuje, że program obejmie ok. 2000 osób. Celem programu lojalnościowego jest przede wszystkim stworzenie grupy zakupowej składającej się z pracowników spółki oraz członków ich rodzin, co w ocenie spółki będzie skutkowało zwiększeniem wolumenu sprzedaży na stacjach paliw. Zgodnie z założeniami programu zostaną nim objęci pracownicy spółki oraz członkowie ich najbliższej rodziny, którzy zgłoszą chęć uczestnictwa w tym programie. Każdy pracownik oraz członek jego rodziny otrzyma specjalną przypisaną do niego elektroniczną kartę rabatową, za pomocą której na danej stacji będzie mógł zatankować paliwo z rabatem. Należy zaznaczyć, że ilość tankowanego paliwa na daną kartę oraz wielkość rabatu będzie monitorowana przez system komputerowy. Otrzymana karta nie będzie ani kartą płatniczą, ani kartą kredytową, ani też innym środkiem płatniczym. Udzielany rabat na zakup paliw będzie dla pracowników i członków ich rodzin odpowiadał rabatom udzielanym innym klientom flotowym o podobnej wielkości (liczby samochodów) i wolumenie zakupów.
Stanowisko podatnika
(...) Na mocy art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Treść powyższego przepisu wskazuje, że do przychodów pracownika zaliczyć należy praktycznie wszystkie otrzymane przez niego świadczenia, które mógł on otrzymać jako pracownik. Są nimi bowiem nie tylko wynagrodzenia, czyli świadczenia wprost wynikające z zawartej umowy o pracę, ale również wszystkie inne przychody (świadczenia), niezależnie od podstawy ich wypłaty, jeżeli w jakikolwiek sposób wiążą się z taktem wykonywania pracy.
REKLAMA
Podkreślenia wymaga fakt, iż w myśl art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za pracownika w rozumieniu ustawy uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy.
Zgodnie z art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, zwane dalej „zakładami pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. (...)
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane wyżej przepisy, zdaniem spółki, skutkiem uzyskania rabatu jest obniżenie ceny zakupu towarów. Nie będzie również ograniczony krąg uprawnionych do korzystania z karty rabatowej. Jeśli zatem grono beneficjentów - podmiotów korzystających z rabatów nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych u uczestników programu nie powstanie. Jednocześnie podkreślenia wymaga fakt, że o tym, czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy (i innych stosunków wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu ust. 4 tegoż artykułu, czy także inna osoba niezwiązana z pracodawcą. W konsekwencji korzystanie na jednakowych warunkach z programu lojalnościowego przez pracowników spółki, wraz z innymi uprawnionymi, także tymi niezwiązanymi w żaden sposób ze spółką jest neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników.(...) W związku z powyższym, w ocenie spółki, po stronie pracowników spółki nie powstanie przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu jak również nie powstanie przychód z innych źródeł po stronie członków ich rodzin. Wobec powyższego spółka nie będzie zobowiązana w stosunku do swoich pracowników do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz w stosunku do członków ich rodzin do wystawienia stosownych informacji podatkowych.
Stanowisko organu podatkowego
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat