reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Usługi montażu drzwi i okien z 7-proc. stawką VAT

Usługi montażu drzwi i okien z 7-proc. stawką VAT

Usługi montażowe, polegające na wymianie drzwi i okien w mieszkaniach, korzystają z preferencyjnego opodatkowania 7-proc. stawką podatku VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie rozstrzygnął kwestię dotyczącą opodatkowania usług związanych z montażem stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego.

W przedmiotowej sprawie podatnik wykonuje usługi montażowe świadczone w ramach prowadzonej działalności polegające na wymianie elementów stolarki budowlanej (drzwi, okna) ze zużyciem własnych, zakupionych wcześniej przez podatnika materiałów. Usługi te wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Wykonywane usługi mieszczą się w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (1997) w grupie 45.4 - „Roboty budowlane wykończeniowe”, a mianowicie 45.42 - „Roboty związane z montażem stolarki budowlanej”. Przedmiotem sprzedaży między podatnikiem a zamawiającym klientem jest usługa montażowa, tak więc zawiera ona w swej cenie zarówno koszty robocizny, jak też wykorzystanych materiałów, którymi są elementy stolarki budowlanej (drzwi, okna).

Zgodnie z wyjaśnieniami warszawskiej izby, obniżona 7-proc. stawka podatku VAT ma zastosowanie wyłącznie do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego (lokalach mieszkalnych, budynkach mieszkalnych), oraz obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym z wyłączeniem lokali użytkowych, jeżeli są sklasyfikowane w dziale PKWiU 45.4.

W związku z tym usługa montażowa w budynkach i lokalach mieszkalnych, która polega na wymianie elementów stolarki budowlanej (drzwi, okien), o ile została przez podatnika prawidłowo zaklasyfikowana do grupowania PKWiU 45.42 „Roboty związane z montażem stolarki budowlanej” i dokonywana jest w budynkach i lokalach mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11, podlega opodatkowaniu preferencyjną 7-proc. stawką podatku VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2010 r. (nr IPPP1/443-1333/09-2/AP)

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama