| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ogólne interpretacje przepisów prawa podatkowego

Ogólne interpretacje przepisów prawa podatkowego

Od początku bieżącego roku Minister Finansów został upoważniony do wydawania ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego także na wniosek każdego zainteresowanego.


Interpretacje ogólne służyć mają zapewnieniu jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Wydawane są one z urzędu lub na wniosek, przy czym wnioskodawcą nie może być organ administracji publicznej.

Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej powinien zawierać uzasadnienie konieczności wydania interpretacji ogólnej, w szczególności: 

1) przedstawienie zagadnienia oraz wskazanie przepisów prawa podatkowego wymagających wydania interpretacji ogólnej; 

2) wskazanie niejednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego w określonych decyzjach, postanowieniach oraz interpretacjach indywidualnych wydanych przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej w takich samych stanach faktycznych lub zdarzeniach przyszłych, oraz w takich samych stanach prawnych. Interpretację ogólną wydaje się, jeśli w dniu złożenia wniosku w tych sprawach nie toczy się postępowanie podatkowe bądź postępowanie kontrolne organu kontroli skarbowej albo od decyzji czy na postanowienie nie zostało wniesione odwołanie lub zażalenie.

Wzór wniosku o wydanie interpretacji ogólnej (ORD-OG) obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. - na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (Dz.U. z 2011 r. Nr 296, poz. 1756). Jest on dostępny na stronie resortu.

Wniosek o wydanie interpretacji ogólnej pozostawiony zostanie bez rozpatrzenia, jeżeli: 

- nie są spełnione powyższe warunki lub wniosek nie spełnia innych wymogów określonych przepisami prawa, bądź

- przedstawione we wniosku zagadnienie jest przedmiotem interpretacji ogólnej i stan prawny nie uległ w tym zakresie zmianie.

W sprawie pozostawienia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej bez rozpatrzenia wydaje się postanowienie, na które służy zażalenie. Postanowienie nie zawiera danych identyfikujących stronę postępowania, w którym wydano decyzję, postanowienie lub interpretację indywidualną, wskazaną we wniosku o wydanie interpretacji ogólnej. Minister, w celu usprawnienia obsługi wnioskodawców, w drodze rozporządzenia, upoważnił podległe organy do wydawania, jako organ pierwszej instancji, postanowień o pozostawieniu bez rozpatrzenia wniosków o wydanie interpretacji ogólnych:

1) Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy - w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych,

2) Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku akcyzowego,

Czytaj także

Autor:

INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel-Sturzbecher

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »