Czy dyrektor spółki cypryjskiej może płacić podatek dochodowy w Polsce?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny, będący przedmiotem wniosku o wydanie interpretacji, dotyczył wnioskodawczyni - osoby fizycznej, obywatelki Francji, uprawnionej do stałego pobytu w Polsce (dalej „Wnioskodawczyni'), która rozlicza się w Polsce z podatków, w związku z faktem, że tutaj znajduje się jej ośrodek interesów życiowych i przebywa tu dłużej niż 183 dni w roku. Wnioskodawczyni została powołana na stanowisko dyrektora - członka rady dyrektorów, do pełnienia funkcji nadzorczych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „spółka”), założonej zgodnie z prawem cypryjskim z siedzibą na Cyprze. Z tytułu pełnionej funkcji będzie ona otrzymywała wynagrodzenie. Zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, jej dochód z tytułu pełnionej funkcji w spółce będzie podlegać opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 16 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie 4 czerwca 1992 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 117, poz. 523, dalej „Umowa”) i w konsekwencji będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce. Przy czym dochód ten może być wzięty pod uwagę przy obliczaniu stawki podatku dochodowego od pozostałego dochodu w Polsce, zgodnie z metodą zwolnienia z progresją.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) podzielił stanowisko Wnioskodawczyni. Podkreślił on, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej „ustawa o PIT”) osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów.
Należy jednak pamiętać, co podkreślił organ podatkowy, że powyższą zasadę stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną. I tak w myśl art. 16 Umowy, wynagrodzenia dyrektorów i inne podobne należności, które osoba mająca miejsce zamieszkania w jednym państwie osiąga z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej spółki mającej siedzibę w drugim państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (w tym przypadku na Cyprze lub w Polsce).
REKLAMA
Aby zapobiec podwójnemu opodatkowaniu dochodu w Polsce, należy zastosować zatem określoną w Umowie metodę unikania podwójnego opodatkowania, w tym wypadku jest to metoda wyłączenia z progresją. Zgodnie z tą metodą, jeżeli podatnik będący polskim rezydentem, osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami Umowy może być opodatkowany na Cyprze, to Polska będzie zwalniać taki dochód od opodatkowania. Jednocześnie, zgodnie z Umową, jeśli podatnik uzyskałby w danym roku podatkowym inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, to jego dochód uzyskany na Cyprze, powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku w Polsce.
Podsumowując należy stwierdzić, że uzyskiwane dochody z tytułu pełnienia funkcji dyrektora w spółce mającej siedzibę na terytorium Cypru będą podlegać opodatkowaniu jedynie na Cyprze i tym samym będą zwolnione od opodatkowania w Polsce. Jednocześnie, jeżeli Wnioskodawczyni uzyskałaby inne dochody w danym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochód uzyskany na Cyprze powinien zostać uwzględniony dla potrzeb obliczenia stopy procentowej podatku od pozostałego dochodu Wnioskodawczyni podlegającego opodatkowaniu w Polsce.
M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat