| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Interpretacje i orzecznictwo

Sprzeczne wyroki NSA: do kiedy można starać się o nadpłatę podatku

Aktualizacja: 17.09.2012

Naczelny Sąd Administracyjny wydał ostatnio dwa sprzeczne wyroki w identycznych sprawach, w których podatnik złożył wniosek o zwrot nadpłaty podatku wraz z końcem grudnia, tuż przed przedawnieniem terminu pozwalającego na staranie się o taki zwrot. »

Czy kopie faktur dotyczących szkoleń pracowników urzędu miejskiego mogą być informacją publiczną?

Aktualizacja: 04.09.2012

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok w interesującej sprawie dotyczącej skargi na bezczynność prezydenta miasta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej (sygn. akt I OSK 2157/2011; wyrok z 3 stycznia 2012 r.). W uzasadnieniu powyższego wyroku Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kopie faktur oraz rachunków dotyczących szkoleń pracowników i kierownictwa urzędu miejskiego, jak również szkoleń kierowników jednostek organizacyjnych miasta, stanowią informację publiczną. »

Spieniężenie akcji przez obdarowanego - optymalizacja podatkowa jednak możliwa?

Aktualizacja: 23.08.2012

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wydał wyrok dotyczący opodatkowania przychodu ze sprzedaży akcji otrzymanych w drodze darowizny (sygn. akt I SA/Rz 107/11, wyrok z dniu 12 kwietnia 2011 r. ). »

Opodatkowanie odkupu odziedziczonych jednostek uczestnictwa

Aktualizacja: 19.06.2012

W dniu 2 grudnia 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok istotny dla wszystkich spadkobierców, którzy odziedziczyli jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. NSA uznał bowiem, że w przypadku odkupienia jednostki uczestnictwa przez fundusz inwestycyjny, podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi wypłacona spadkobiercy uczestnika funduszu kwota odkupienia jednostki uczestnictwa bez pomniejszenia o wydatki na jej nabycie poniesione przez spadkodawcę (sygn. II FSK 2557/10). »

Zbycie nieruchomości w drodze umowy dożywocia a podatek

Aktualizacja: 25.05.2012

W dniu 1 marca 2012 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia (sygn. IPPB4/415-930/11-4/JK). »

Wadliwe doręczenie zastępcze

Aktualizacja: 24.05.2012

W dniu 9 lutego 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał postanowienie, w którym odniósł się do kwestii doręczenia zastępczego przewidzianego w art. 43 i 44 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, dalej „k.p.a.” lub „kodeks postępowania administracyjnego”), wskazując, że jeżeli doręczyciel nie spełnił wszystkich wymogów wskazanych w art. 44 k.p.a., doręczenie zastępcze nie może zostać uznane za dokonane (sygn. akt II GSK 1087/2009, dalej „Postanowienie”). »

Dział spadku a podatek dochodowy od osób fizycznych

Aktualizacja: 15.05.2012

W dniu 9 listopada 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wydał wyrok, w którym orzekł, iż przychody otrzymane przy dziale spadku w zamian za udział spadkowy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (sygn. akt I SA/Łd 1173/11). »

NSA oddalił skargę w sprawie klasyfikacji samochodu typu pick-up

Aktualizacja: 16.05.2012

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 maja br. (sygn. akt I GSK 370/12) oddalił skargę kasacyjną podmiotu, złożoną na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2011 r. o sygn. I SA/Gd 685/11. Wyrokiem tym Sąd utrzymał klasyfikację pojazdu marki Mitsubishi model L 200 do pozycji 8703 taryfy celnej, a co za tym idzie uznanie go za samochód osobowy i opodatkowanie akcyzą. »

Darowizna nieruchomości ukryta pod pozorną sprzedażą jest nieważna

Aktualizacja: 13.04.2012

W dniu 9 grudnia 2011 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że umowa darowizny nieruchomości ukryta pod pozorną umową sprzedaży tej nieruchomości jest nieważna (sygn. akt III CZP 79/11). »

Garaże z osobną księgą wieczystą są objęte wyższym podatkiem

Aktualizacja: 13.03.2012

Garaż, który ma z mieszkaniem jedną wspólną księgę wieczystą, jest opodatkowany tak jak mieszkanie, natomiast garaż, który ma ustanowioną odrębną hipotekę, jest opodatkowany według wyższej stawki podatku od nieruchomości - stwierdził NSA. »

Ogólne interpretacje przepisów prawa podatkowego

Aktualizacja: 01.02.2012

Od początku bieżącego roku Minister Finansów został upoważniony do wydawania ogólnych interpretacji przepisów prawa podatkowego także na wniosek każdego zainteresowanego. »

Czy nadzwyczajne straty w towarach handlowych można zawsze zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Aktualizacja: 30.01.2012

Dnia 8 sierpnia 2011 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych (sygn. ITPB1/415-525/11/PSZ). »

Interpretacja ogólna też na wniosek

Aktualizacja: 24.01.2012

Interpretacja podatkowa to najbezpieczniejsze dla podatnika źródło informacji. Zastosowanie się do wydanej przez Ministra Finansów interpretacji pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zarówno na gruncie podatkowym, jak i karnoskarbowym. W związku z nowelizacją Ordynacji Podatkowej, w razie rozbieżności w stanowiskach organów podatkowych, można także wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji ogólnej. »

Sprzedaż prywatnych działek a VAT - stanowisko ETS

Aktualizacja: 03.01.2012

Osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z VAT i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu prawa UE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeżeli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby. O opodatkowaniu nie decyduje liczba transakcji i ich wartość, lecz działania właściciela gruntu podjęte w celu jego sprzedaży. »

Ulga w VAT na złe długi nie może dotyczyć długu już spłaconego

Aktualizacja: 23.11.2011

Jeśli dłużnik potrącił ze swojego długu kary umowne, faktycznie mu należne, to w tej części nie powinien oddawać urzędowi skarbowemu podatku VAT, który odliczył od podatku należnego z tytułu własnej działalności gospodarczej - wynika z wyroku WSA w Łodzi. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »