REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Interpretacje podatkowe i orzecznictwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulgę mieszkaniową można stracić

Podatnik, który po odziedziczeniu lokalu skorzystał z ulgi mieszkaniowej, może ją stracić, jeśli nie spełnił warunków uprawniających do tego zwolnienia.

Otrzymanie zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia dofinansowania do wypoczynku

Kwota otrzymanej zapomogi nie wpływa na kwotę zwolnienia od podatku dochodowego dofinansowania do wypoczynku pracownika. Limitów dla tych zwolnień nie należy łączyć.

Odsetki od zaliczki należy naliczać tylko do końca roku

Organy podatkowe nie mogą naliczać odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek dochodowy po zakończeniu roku podatkowego.

Uchwała SN w sprawie wykonania nieprawomocnego nakazu zapłaty

Sąd Najwyższy wydał 7 października 2009 r. uchwałę, w której stwierdził, że za szkodę wyrządzoną wykonaniem nieprawomocnego nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności, następnie uchylonego, wierzyciel nie ponosi odpowiedzialności na podstawie art. 415 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami), chyba że złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji i jego popieranie było zachowaniem zawinionym (sygn. akt III CZP 68/09).

Odszkodowanie uzyskane w wyniku ugody stron podlega opodatkowaniu

Dnia 21 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze ITPB2/415-653/09/MK, która dotyczyła opodatkowania otrzymanego odszkodowania.

Zawarcie ugody nie zwalnia z podatku

Nie będą zwolnione z PIT odszkodowania ustalone umową lub ugodą, z wyjątkiem ugody sądowej.

Wyrok ETS w sprawie opodatkowania konwersji na kapitał pożyczek zaciągniętych przed przystąpieniem do UE

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał 12 listopada 2009 roku wyrok w sprawie Elektrownia Pątnów II sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej (C-441/08). Wyrok ten dotyczył opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konwersji na kapitał pożyczek zaciągniętych przed przystąpieniem do Unii Europejskiej.

Wydatki na prezenty reklamowe jako koszty uzyskania przychodów

Wydatki na słodycze, gadżety firmowe oraz nagrody rzeczowe przedsiębiorcy, organizatora imprez o charakterze promocyjnym, mające na celu zwiększenie przychodów spółki, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Wyrok ETS w sprawie dopuszczalności żądania odszkodowań od zakładów będących źródłem immisji

Europejski Trybunał Sprawiedliwości w dniu 27 października 2009 r. wydał wyrok w sprawie o sygnaturze C-115/08.

Brak ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy nie może ograniczać legalizacji samowoli budowlanej

Termin uzyskania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy, zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, ma znaczenie drugorzędne i nie powinien ograniczać możliwości legalizacji samowoli budowlanej.

Wykonanie polecenia zawartego w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania i może oznaczać zmniejszenie jej wartości (sygn. akt FSK 598/08).

Czy wykonywanie umów o dzieło w ramach działalności wykonywanej osobiście jest opodatkowane VAT

Umowa o dzieło wykonywana przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega VAT, gdy zleceniobiorca w oparciu o umowę o dzieło działa na zewnątrz w imieniu zleceniodawcy i na jego rachunek, a zleceniodawca w ramach powierzonej mu czynności przejmuje odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy.

Wydatki na związki zawodowe nie są kosztem

Pracodawca, który ponosi wydatki związane z funkcjonowaniem u niego organizacji związkowych, nie może zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wszystkie wydatki związane z imprezą promocyjną marki zaliczamy do kosztów

Rozliczając wydatki poczynione w związku z organizacją imprezy promocyjnej marki, należy wyraźnie rozdzielić koszty reprezentacji od kosztów reklamy. Tylko wydatki o charakterze reklamowym stanowią koszt uzyskania przychodów. Wydatki reprezentacyjne takiego kosztu nie stanowią. Promocyjny cel zorganizowanej imprezy nie oznacza, że wszystkie wydatki poczynione przy jej organizacji mają charakter reklamowy. Wydatki na organizację bankietu oraz zakup alkoholu na imprezę pozostają wydatkami reprezentacyjnymi wyłączonymi z kosztów uzyskania przychodu. Tak przyjął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji, której fragment przytaczamy poniżej.

Odliczenie VAT z faktur wystawionych przez radcę prawnego

Czy spółce przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku od towaru i usług należnego o kwotę naliczonego podatku od towarów i usług, wynikającą z faktur VAT wystawionych przez radcę prawnego?

Zwolnione od podatku odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę

Podatniczka wystąpiła do sądu o zasądzenie od pracodawcy odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę.

Przekazanie nagród kontrahentom nie podlega VAT

Darowanie przez podatnika towarów, które jest związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, nie podlega VAT.

Raty leasingowe od samochodów służących do celów najmu

Czy w związku z tym, że przedmiotem działalności spółki jest odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, samochodów osobowych i te samochody są przeznaczone wyłącznie do wykorzystywana na te cele przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy, spółka ma prawo do odliczania 100 proc. VAT z faktur dokumentujących raty leasingowe za pozyskany do wynajmu samochód?

Odszkodowanie za zacienienie mieszkania jako przychód

Czy od otrzymanego odszkodowania wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?

Wynagrodzenie wypłacone po ustaniu zatrudnienia podlega opodatkowaniu

Czy od wypłaconego odszkodowania na podstawie zawartej ugody należało pobrać podatek dochodowy od osób fizycznych?

Księgi rachunkowe zgodnie z przepisami wspólnotowymi

Czy w świetle zmiany art. 5 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ksiąg handlowych, czy może w dalszym ciągu prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Usługi turystyki nabywane poza UE

Jaką stawkę VAT zastosować w przypadku świadczenia usługi turystyki nabywanej poza Unią Europejską?

Opodatkowanie i dokumentowanie premii pieniężnych

Czy premie, które spółka otrzymuje za zrealizowanie okresowych celów sprzedaży, jako niezwiązane z jakimikolwiek czynnościami wykonywanymi przez spółkę w charakterze podatnika VAT, nie stanowią kwot należnych z tytułu sprzedaży w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.)?

Czy sprzedaż działek otrzymanych w spadku podlega opodatkowaniu

Czy sprzedaż trzech działek powstałych w wyniku podziału gruntu otrzymanego wcześniej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Udzielanie pożyczek poza systemem bankowym

Czy pożyczka udzielona przez pożyczkodawcę, stanowiąca usługę pośrednictwa finansowego sklasyfikowaną w PKWIU 65.22.10, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług w Polsce na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT w zw. z poz. nr 3 załącznika nr 4 do ustawy o VAT?

Ewidencja gruntu decyduje o niższej stawce podatku od nieruchomości

O podatku od nieruchomości dla budynków w pierwszej kolejności decyduje ewidencja gruntów i budynków. Jeśli jej nie ma, o stawce podatku przesądzają kryteria przyjęte w prawie budowlanym.

Czy błędnie sporządzone faktury VAT, które nie zostały doręczone klientowi, mogą zostać anulowane

Można anulować błędnie wystawioną fakturę, przekreślając oryginał i kopię faktury i opatrując adnotacją „ANULOWANO”. W ten sposób można postąpić wyłącznie, gdy faktura nie została dostarczona klientowi, i tylko w przypadkach, gdy nie ma możliwości korekty błędnie wystawionej faktury.

Sporne kwestie przy zaliczeniu do kosztów szkoleń pracowników

Czy koszty finansowania lub współfinansowania szkoleń pracowników i egzaminów potwierdzających zdobytą przez nich wiedzę, ponoszone przez wnioskodawcę, stanowią dla niego koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.?

Skutki podatkowe przewalutowania kredytu

Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych?

Zakup biletów stanowi przychód pracownika

Wartość biletów lotniczych przekazanych pracownikom, wykonującym pracę w innym kraju, nie korzysta ze zwolnienia z PIT.

Cesja leasingu samochodu a prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

Czy w okresie 32 miesięcy pozostających do zakończenia umowy leasingu warunkiem koniecznym do zaliczenia do kosztów uzyskanie przychodów opłaconych rat leasingowych i innych kosztów eksploatacji samochodu jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu, o której mowa w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Usługi cash poolingu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych

Usługi cash poolingu korzystają ze zwolnienia z VAT jako usługi pośrednictwa finansowego. W związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Prawidłowość takiego stanowiska potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług

Czy przedstawione powyżej przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE stanowić będzie po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) na terytorium Polski, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT?

Składki ZUS od nagród pracowników jako koszt

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 grudnia 2008 r. (nr IPPB3/423-1081/08-6/DG)

Umorzenie zaległości podatkowych z przyczyn niezależnych od podatnika

Organy podatkowe powinny wziąć pod uwagę sytuację majątkową i rodzinną podatnika. Umorzenie zaległości podatkowych będzie uzasadnione w przypadkach spowodowanych działaniem czynników, na które podatnik nie miał wpływu - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 29 października 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 263/08).

Miejsce świadczenia usług oraz stawka VAT

Czy kompleksowa usługa polegająca na odbiorze materiału od zleceniodawcy, organizacji transportu na Ukrainę, uszyciu, organizacji przeprowadzenia procedury celnej, organizacji transportu wyrobów do Polski powinna być opodatkowana w Polsce (ze stawką 22 proc.)?

Wewnątrzwspólnotowe nabycie samochodu

Czy w opisanej sytuacji istnieje obowiązek rozliczenia faktury wystawionej przez niemieckiego kontrahenta?

Fakturę wystawioną z błędem można anulować

Błędnie wystawioną fakturę, która nie została wprowadzona do obiegu gospodarczego, można anulować. W tym celu trzeba ją przekreślić i zamieścić na niej adnotację: anulowano.

Odliczenie VAT z faktur otrzymanych przed rejestracją

Czy - mimo że rejestracja dla celów VAT została dokonana 5 sierpnia 2008 r., a nie 15 lutego 2008 r. (dzień rozpoczęcia działalności) - istnieje możliwość odliczenia naliczonego u VAT faktur otrzymanych przed rejestracją, tj. za okres od lutego do lipca 2008 r.?

Ustalając podatek koszty należy obliczać proporcjonalnie

Podatniczka, która sprzedaje tylko część nieruchomości, dla potrzeb ustalenia dochodu do opodatkowania PIT uwzględnia koszty przypadające proporcjonalnie na sprzedawaną część nieruchomości.

Auta z kratką skorzystają z odliczenia

Prawo do odliczenia VAT przysługuje od zakupu aut z kratką i tych, których ładowność określono wzorem Lisaka, oraz paliwa do nich - wynika z wyroku ETS. Kto chce skorzystać z tego odliczenia, powinien złożyć korektę deklaracji VAT.

Darowizny między najbliższą rodziną bez podatku

Każda kwota będąca przedmiotem darowizny powyżej 9637 zł podlega ustawowemu zwolnieniu z podatku od spadków i darowizn, jeśli dotyczy najbliższej rodziny i jest właściwie udokumentowana.

Różnice kursowe przy rozliczeniu faktoringu

Czy przyjęty przez spółkę sposób wyceny różnic kursowych w związku z zawartą umową faktoringu jest prawidłowy w świetle art. 15a ust. 2 pkt 1 i art. 15a ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT?

Przewalutowanie pożyczki a różnice kursowe

Czy przewalutowanie pożyczek z USD na PLN spowoduje powstanie po stronie spółki przychodu z tytułu różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub w momencie spłaty pożyczek - w przypadku gdy wartość pożyczek w walucie obcej w dniu ich otrzymania będzie wyższa od wartości tych pożyczek w dniu przewalutowania lub spłaty w PLN?

Brak dokumentów nie jest podstawą do zakwestionowania poniesionych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają generalnej klauzuli, zgodnie z którą w przypadku braku dowodów księgowych dokumentujących poniesione koszty dokonane wydatki nie stanowią kosztów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z 21 maja 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 64/08).

Odpis aktualizujący przy księdze przychodów i rozchodów

Czy podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące wartość należności?

Nie można odliczyć VAT na zasadzie praw nabytych

Podatnik nie może odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodów jako prawo nabyte na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy o VAT.

Po 10 latach nie trzeba zwracać ulgi budowlanej

Jeśli podatnik sprzeda nieruchomość z nieukończoną budową po upływie dziesięciu lat od jej nabycia, nie będzie musiał zwracać ulgi budowlanej, z której korzystał na tę nieruchomość.

Umorzony podatek nie jest ani przychodem, ani kosztem

Umorzona kwota podatku od nieruchomości nie powinna stanowić przychodu ani kosztu uzyskania przychodów. Nie powinna być także ujmowana w rocznym zeznaniu podatkowym.

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności.

REKLAMA