| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Odszkodowanie uzyskane w wyniku ugody stron podlega opodatkowaniu

Odszkodowanie uzyskane w wyniku ugody stron podlega opodatkowaniu

Dnia 21 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze ITPB2/415-653/09/MK, która dotyczyła opodatkowania otrzymanego odszkodowania.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku  polubownego porozumienia między stronami.

Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, mająca miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie budowy autostrady, poniosła szkodę w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi. Częściowemu zniszczeniu uległ należący do wnioskodawczyni i jej współmałżonka budynek mieszkalny i budynek gospodarczy.

Dnia 15 lipca 2009 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy wnioskodawczynią i jej współmałżonkiem a spółką budującą autostradę, w którym spółka zobowiązała się do wykonania na swój koszt prac związanych z odbudowaniem konstrukcji budynku oraz do wypłaty odszkodowania, obejmującego kwoty na dalszy remont budynku i na pokrycie kosztów wyjazdu na czas remontu.

W ocenie organu podatkowego, obowiązujące przepisy prawa nie dają podstaw do zastosowania zwolnienia odszkodowania z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor wskazał, że do odszkodowania, przysługującego wnioskodawczyni z tytułu uszkodzenia budynków, nie można zastosować żadnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr  14, poz.176), uprawniających do skorzystania ze zwolnienia.

Dyrektor wyłączył możliwość zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem kwota ww. odszkodowania wynika z ustaleń zawartych pomiędzy stronami i ma charakter czysto umowny. W związku z tym należy uznać, iż przedmiotowe świadczenie nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy i stanowi wyjątek wyłączający zastosowanie przedmiotowego zwolnienia do odszkodowań przyznanych na podstawie umów i ugód.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy dotyczy wyłącznie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, co do których, na skutek prowadzenia określonych w tym przepisie prac, ograniczono prawo własności, dokonano rekultywacji bądź poniesiono szkody w znajdujących się na nich uprawach rolnych i drzewostanie. Co oznacza, że strat poniesionych przez wnioskodawczynię nie można traktować - pomimo tego, że prowadzi ona gospodarstwo rolne - jako szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie.

W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku. Do tych form nie można zaliczyć odszkodowania uzyskanego w wyniku porozumienia lub ugody stron. Korzystanie z każdej z preferencji podatkowych, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Majzner

Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »