| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Odszkodowanie uzyskane w wyniku ugody stron podlega opodatkowaniu

Odszkodowanie uzyskane w wyniku ugody stron podlega opodatkowaniu

Dnia 21 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał interpretację indywidualną w sprawie o sygnaturze ITPB2/415-653/09/MK, która dotyczyła opodatkowania otrzymanego odszkodowania.

Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku  polubownego porozumienia między stronami.

Interpretacja dotyczyła sytuacji, w której wnioskodawczyni, mająca miejsce zamieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie budowy autostrady, poniosła szkodę w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi. Częściowemu zniszczeniu uległ należący do wnioskodawczyni i jej współmałżonka budynek mieszkalny i budynek gospodarczy.

Dnia 15 lipca 2009 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy wnioskodawczynią i jej współmałżonkiem a spółką budującą autostradę, w którym spółka zobowiązała się do wykonania na swój koszt prac związanych z odbudowaniem konstrukcji budynku oraz do wypłaty odszkodowania, obejmującego kwoty na dalszy remont budynku i na pokrycie kosztów wyjazdu na czas remontu.

W ocenie organu podatkowego, obowiązujące przepisy prawa nie dają podstaw do zastosowania zwolnienia odszkodowania z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor wskazał, że do odszkodowania, przysługującego wnioskodawczyni z tytułu uszkodzenia budynków, nie można zastosować żadnych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr  14, poz.176), uprawniających do skorzystania ze zwolnienia.

Dyrektor wyłączył możliwość zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy, bowiem kwota ww. odszkodowania wynika z ustaleń zawartych pomiędzy stronami i ma charakter czysto umowny. W związku z tym należy uznać, iż przedmiotowe świadczenie nie jest odszkodowaniem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy i stanowi wyjątek wyłączający zastosowanie przedmiotowego zwolnienia do odszkodowań przyznanych na podstawie umów i ugód.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 120 ustawy dotyczy wyłącznie gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, co do których, na skutek prowadzenia określonych w tym przepisie prac, ograniczono prawo własności, dokonano rekultywacji bądź poniesiono szkody w znajdujących się na nich uprawach rolnych i drzewostanie. Co oznacza, że strat poniesionych przez wnioskodawczynię nie można traktować - pomimo tego, że prowadzi ona gospodarstwo rolne - jako szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie.

W interpretacji podkreślono, że tylko niektóre, wyraźnie wymienione w przepisach ustawy, formy odszkodowania podlegają zwolnieniu od podatku. Do tych form nie można zaliczyć odszkodowania uzyskanego w wyniku porozumienia lub ugody stron. Korzystanie z każdej z preferencji podatkowych, w tym zwolnienia od podatku, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy spełnione są wszelkie przesłanki określone w przepisie stanowiącym podstawę prawną danej preferencji.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »