Auta z kratką skorzystają z odliczenia
REKLAMA
REKLAMA
ORZECZENIE
REKLAMA
Zgodnie z oczekiwaniami podatników VAT oraz ekspertów podatkowych, pozbawienie od 1 maja 2004 r. możliwości odliczenia VAT od zakupu samochodów osobowych i paliwa do nich Europejski Trybunał sprawiedliwości (ETS) uznał wczoraj za niezgodne z regulacjami unijnymi (sprawa C-414/07).
Sprawa dotyczyła pytania prejudycjalnego złożonego przez polski sąd, który miał wątpliwości, czy zakaz odliczania VAT w polskich przepisach od niektórych samochodów i paliwa do nich jest zgodny z przepisami szóstej dyrektywy VAT. ETS potwierdził, że zakaz odliczania VAT wprowadzony w polskich przepisach w 2005 roku od samochodów spełniających tzw. wzór Lisaka i paliwa do tych samochodów był niedopuszczalny.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości zauważył, że zmiana ustawy o VAT wprowadzona ustawą z 21 kwietnia 2005 r., która weszła w życie 22 sierpnia 2005 r., spowodowała rozszerzenie zakresu zastosowania tych ograniczeń w porównaniu z sytuacją istniejącą w chwili wejścia w życie szóstej dyrektywy w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, co w świetle orzecznictwa ETS jest sprzeczne z art. 17 ust. 6 akapit drugi szóstej dyrektywy.
Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie, który reprezentował polską spółkę przed Trybunałem, potwierdza, że wyrok jest korzystny dla podatników VAT, którzy wcześniej nie odliczyli podatku od zakupu samochodów.
REKLAMA
- Trzeba zaznaczyć, że zmiana przepisów w sierpniu 2005 r. poprzez zastąpienie wzoru Lisaka możliwością odliczenia 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł, dla niektórych samochodów oraz brak odliczenia paliwa do takich samochodów była niedopuszczalna - mówi Jerzy Martini.
Co więcej, z wyroku można wysnuć wniosek, że wprowadzenie ograniczenia odliczania VAT po wejściu do Unii, czyli w 2004 roku, od zakupu samochodów tzw. kratek i paliwa do tych samochodów, może być również kwestionowane na gruncie regulacji unijnych.
- Europejski Trybunał Sprawiedliwości potwierdził, że wyeliminowanie przez Polskę w 2004 roku odliczalności VAT od samochodów, tzw. kratek, i paliwa do tych samochodów było również niedopuszczalne - stwierdza Jerzy Martini.
Wyrok ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorców, którzy nie odliczyli VAT przy zakupie niektórych samochodów od 1 maja 2004 r., gdyż zabraniały tego przepisy polskiej ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Mogą oni teraz z tego uprawnienia skorzystać.
- W konsekwencji od samochodów, które zostały pozbawione prawa do odliczenia na podstawie tzw. wzoru Lisaka (od 1 maja 2004 r.) przysługuje odliczenie. Odliczenie przysługuje też dla samochodów z kratką, czyli według przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004 r. - potwierdza Jerzy Martini.
Jednak tutaj dla niektórych podatników musi być zachowany termin do złożenia korekty deklaracji VAT, w której uwzględnią sobie nieodliczony podatek.
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
- Przede wszystkim prawo do korekty podatku naliczonego z tytułu zakupu od 1 maja 2004 r. samochodów oraz paliwa do nich będzie przysługiwało dla samochodów z kratką oraz spełniających tzw. wzór Lisaka. Prawo do korekty podatku naliczonego nieodliczonego w 2004 roku przedawnia się z końcem tego roku. Oznacza to, że podatnicy powinni się z tym spieszyć - ostrzega Jerzy Martini.
BOGDAN ŚWIĄDER
bogdan.swiader@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat