REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe przewalutowania kredytu

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 12 marca 2009 r. (nr IPPB5/423-289/08-2/IŚ)

Autopromocja

Stan faktyczny

(...) H sp. o.o. jest polską spółką z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzącą działalność na rynku nieruchomości. W celu pozyskania środków finansowych niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej spółka zawarła umowę kredytu z xxx Bank N.V. z siedzibą w Belgii. Zgodnie z treścią wspomnianej wyżej umowy zobowiązania spółki wobec belgijskiego banku zostały wyrażone w EUR. Jednocześnie środki pieniężne zostały udostępnione spółce w walucie EUR. Ponadto, zgodnie z zapisami umowy regulującymi kwestię spłaty zadłużenia, zwrot kwoty kredytu powinien nastąpić w EUR. Aktualnie spółka rozważa restrukturyzację powyższego zadłużenia, obejmującą zmianę waluty (przewalutowanie) zadłużenia z EUR na walutę polską (PLN) oraz całkowitą spłatę zadłużenia w PLN. W ramach powyższej restrukturyzacji spółka planuje również zaciągnięcie nowego kredytu (najprawdopodobniej od belgijskiego Banku), który zostałyby wykorzystany w celu wspomnianej wyżej spłaty aktualnie istniejącego zadłużenia - po zmianie jego waluty EUR na PLN. Spółka zaznacza, że nowy kredyt zaciągnięty od banku stanowiłby odrębne źródło finansowania w stosunku do istniejącego zadłużenia. Biorąc pod uwagę fakt, iż w rezultacie powyższej restrukturyzacji kwota zadłużenia będzie wyrażona w PLN, wszelkie spłaty wobec banku będą dokonywane przez spółkę w PLN.

Ponadto spółka zaznacza, iż zgodnie z regulacją art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustala różnice kursowe wg reguł wynikających z art. 15a u.p.d.o.p. Spółka nie przewiduje zmiany metody ustalania różnic kursowych na metodę przewidzianą przez art. 9b ust. 1 pkt 2, tj. zgodnie z przepisami o rachunkowości.

Pytanie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub spłaty zadłużenia po jego przewalutowaniu - jeśli wartość zadłużenia w walucie obcej w dniu jego otrzymania będzie wyższa od wartości zadłużenia w dniu przewalutowania lub spłaty zadłużenia (dokonywanej w PLN) po jego przewalutowaniu?

2. Czy przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN będzie skutkować powstaniem ujemnych różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. lub innych kosztów podatkowych w momencie przewalutowania lub w momencie spłaty zadłużenia po jego przewalutowaniu - jeśli wartość zadłużenia w walucie obcej w dniu jego otrzymania będzie niższa od wartości zadłużenia w dacie przewalutowania lub spłaty zadłużenia (dokonywanej w PLN) po jego przewalutowaniu?

Stanowisko podatnika

Ad 1. Przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN nie będzie skutkować powstaniem przychodu z tytułu dodatnich różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 pkt 5 u.p.d.o.p. lub innych przychodów w rozumieniu art. 12 u.p.d.o.p. w momencie przewalutowania lub spłaty zadłużenia po przewalutowaniu, w przypadku gdy wartość zadłużenia w walucie obcej w dniu jego otrzymania będzie wyższa od wartości zadłużenia w dniu przewalutowania lub późniejszej spłaty zadłużenia (dokonywanej w PLN) po jego przewalutowaniu.

Ad 2. Przewalutowanie zadłużenia z EUR na PLN nie będzie skutkować powstaniem ujemnych różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 3 pkt 5 u.p.d.o.p. lub innych kosztów podatkowych w momencie przewalutowania lub spłaty zadłużenia po przewalutowaniu w przypadku, gdy wartość zadłużenia w walucie obcej w dniu jego otrzymania będzie niższa od wartości zadłużenia w dacie przewalutowania lub spłaty zadłużenia (dokonanej w PLN) po jego przewalutowaniu. (...)

Skoro w dalszym ciągu istnieć będzie zadłużenie, a zmianie ulegnie jedynie waluta, w której jest ono wyrażone, spółka stoi na stanowisku, iż nie można uznać, że w wyniku rozważanej operacji przewalutowania dojdzie do uregulowania zadłużenia w jakiejkolwiek formie. Konsekwentnie, skoro nie dojdzie do uregulowania zadłużenia - to, zdaniem spółki, przewalutowanie nie spowoduje powstania różnic kursowych. (...)

Stanowisko organu podatkowego

W świetle stanu prawnego obowiązującego do 31 grudnia 2008 r. stanowisko spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w pełnym zakresie. Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska wnioskodawcy.

Niezależnie od powyższego tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 208, poz. 1316) nastąpiła nowelizacja przepisów, m.in. w zakresie kategorii przychodów i kosztów uzyskania przychodów, okreś-lonych w ustawie z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.). Artykuł 2 ustawy zmieniającej wprowadza zmiany merytoryczne w przedmiotowym zakresie, obowiązujące od 1 stycznia 2009 r., polegające na wskazaniu zasad określenia wysokości przychodów i kosztów uzyskania przychodów w przypadku zawarcia umowy pożyczki (kredytu) zawierającej klauzulę waloryzacyjną. Zmiany te dotyczą więc rozliczania różnic od pożyczek i kredytów denominowanych w walutach obcych, co ma odniesienie w rozpatrywanej sprawie. W szczególności o zmianach w przedmiotowym zakresie traktują znowelizowane przepisy zawarte w art. 12 ust. 1 pkt 10 i art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a u.p.d.o.p. (...) Przewalutowanie kredytu polega natomiast tylko na zmianie waluty, w której wyrażony jest jego kapitał. Zmiana taka może polegać na zamianie waluty z obcej na inną walutę obcą lub zamianie z waluty obcej na walutę krajową. Spłaty kredytu (pożyczki) po przewalutowaniu nie następują w odniesieniu do jakiegokolwiek miernika, lecz stanowią określoną wartość w walucie stosowanej po dokonaniu tej operacji. ponadto, jeżeli pożyczka walutowa, czy kredyt walutowy - jak zadłużenie w zdarzeniu przedstawionym przez spółkę - zostały przewalutowane na PLN i spłaty będą dokonywane w PLN - to najzwyczajniej w takiej sytuacji jakiekolwiek różnice pomiędzy wysokością spłat a wysokością kapitału nie powinny wystąpić. A zatem ww. przepisy art. 12 ust. 1 pkt 10 u.p.d.o.p. i art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a u.p.d.o.p. do sytuacji przedstawionej we wniosku nie znajdą zastosowania.

Wyjaśnienia w rozpatrywanej sprawie wymaga również, że sama operacja przewalutowania zadłużenia, bez względu na to, czy przeprowadzona zostanie przed 2009 r., czy też po tej dacie - to na moment przewalutowania, jak i w momencie dokonywania spłat w PLN nie będzie rodziła skutków w postaci wystąpienia podatkowych różnic kursowych. (...)

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA