Przemieszczanie towarów w celu świadczenia usług
REKLAMA
REKLAMA
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 listopada 2008 r., sygn. IPPP1-443-1515/08-2/JB
REKLAMA
Stan faktyczny
Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę na terytorium Wielkiej Brytanii. Spółka zawarła kontrakt z nabywcą nieposiadającym siedziby na terytorium Polski (dalej: kontrahent), w ramach którego zobowiązała się do świadczenia usługi modyfikacji maszyn kontrahenta. Celem wyświadczenia przedmiotowej usługi, spółka sprowadzi do Polski z terytorium innego państwa Wspólnoty Europejskiej należące do spółki elektroniczne chipy, które zostaną wykorzystane w trakcie modyfikacji maszyn kontrahenta. Ponadto, spółka zainstaluje w maszynach oprogramowanie pozwalające w połączeniu z chipami na uzyskanie przez te maszyny nowych funkcjonalności.
Usługa modyfikacji maszyn kontrahenta zostanie fizycznie wykonana na terytorium Polski przez polskiego podwykonawcę spółki. Zmodyfikowane maszyny zostaną wywiezione z terytorium Polski do Niemiec.
Stanowisko podatnika
Przemieszczenie przez spółkę chipów do Polski z terytorium innego państwa UE będzie stanowić po stronie spółki wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika VAT lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium innego państwa UE na terytorium Polski, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa UE w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach WNT, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium Polski.
W opisanej sytuacji, dojdzie do przemieszczenia towarów należących do spółki (tj. chipów) z terytorium innego państwa UE do Polski, a towary te mają służyć czynnościom opodatkowanym spółki na terytorium Polski. W efekcie, powyższe przemieszczenie towarów będzie stanowić - zdaniem spółki - po jej stronie WNT, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o VAT.
Stanowisko dyrektora izby skarbowej
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Mając powyższe na względzie - stosownie do art. 14 c § 1 ordynacji podatkowej - odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.
(...)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat