reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Miejsce świadczenia usług oraz stawka VAT

Miejsce świadczenia usług oraz stawka VAT

Czy kompleksowa usługa polegająca na odbiorze materiału od zleceniodawcy, organizacji transportu na Ukrainę, uszyciu, organizacji przeprowadzenia procedury celnej, organizacji transportu wyrobów do Polski powinna być opodatkowana w Polsce (ze stawką 22 proc.)?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 grudnia 2008 r., sygn. IPPP2/443-1646/08-2/BM

Stan faktyczny i stanowisko podatnika

Wnioskodawca (zleceniobiorca) z siedzibą w Austrii, zarejestrowany w Polsce na potrzeby podatku od towarów i usług, sprzedaje kompleksową usługę, w wyniku której z materiałów będących własnością zleceniodawcy powstają gotowe produkty (ubrania).

W ramach transakcji:

1) zleceniodawca udostępnia zleceniobiorcy stanowiący jego własność towar (materiał), a zleceniobiorca odbiera materiały z siedziby zleceniodawcy,

3) towar ten w dalszej kolejności wysyłany jest na terytorium Ukrainy w celu wykonania na nim usług (szycie), przy czym:

- wywóz na terytorium Ukrainy następuje przy zastosowaniu procedury celnej uszlachetniania biernego, w ramach której zleceniobiorca występuje we własnym imieniu,

- za transport materiałów na Ukrainę odpowiada zleceniobiorca,

4) na Ukrainie usługi szycia wykonuje podmiot trzeci na zlecenie zleceniobiorcy,

5) po zakończeniu usługi szycia gotowe produkty (ubrania) transportowane są na terytorium Polski, przy czym:

- również w tym przypadku podmiotem odpowiedzialnym za transport jest zleceniobiorca,

- zleceniobiorca dokonuje zakończenia procedury celnej, w związku z czym we własnym imieniu płaci należności celne i VAT z tytułu przywozu towarów na terytorium Polski w ramach zakończenia procedury uszlachetnienia,

6) gotowe produkty (ubrania) dostarczane są przez zleceniobiorcę do siedziby zleceniodawcy.

Po wykonaniu usługi zleceniobiorca obciąża zleceniodawcę kosztami:

- wykonanych na jej rzecz usług szycia,

- kosztami transportu materiałów na Ukrainę w celu wykonania na nich usług i transportu powrotnego do Polski produktów gotowych, jak i,

- kosztami cła.

Obciążenie zleceniodawcy następuje przez wystawienie na jego rzecz przez zleceniobiorcę faktury VAT (zleceniobiorca działa jako zarejestrowany dla celów VAT w Polsce podatnik i posługuje się nadanym w Polsce numerem identyfikacji podatkowej). Na fakturze osobno wykazywane są poszczególne obciążenia z tytułu ww. kosztów.

W praktyce wartość usługi szycia wykazywanej na fakturze jest znacznie większa niż wartość usługi transportowej oraz koszty cła.

W opinii wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży usług świadczonych przez spółkę, miejscem świadczenia powinna być Polska, a co za tym idzie, faktury dokumentujące sprzedaż usług powinny być opodatkowane stawką 22 proc.

Usługi świadczone przez zleceniobiorcę mają kompleksowy charakter i mimo że można wśród nich wyodrębnić odbiór materiałów od zleceniodawcy, organizację transportu, przeprowadzenie procedury celnej oraz faktyczną usługę szycia wykonywaną na Ukrainie, sprowadzają się one de facto do kompleksowej usługi odbioru materiałów przez zleceniobiorcę od zleceniodawcy i dostarczenia uszytych wyrobów gotowych w postaci ubrań. Wszelka organizacja transakcji od momentu wydania materiałów z magazynu zleceniodawcy do momentu oddania wyrobów gotowych - ubrań pochodzących z materiałów zleceniodawcy, leży po stronie zleceniobiorcy. Mimo iż usługi szycia są fizycznie wykonywane na Ukrainie oraz mimo że ich wartość stanowi podstawowy składnik wartości usługi, to świadczona usługa jest kompleksową usługą polegającą na przetworzeniu materiału w ubrania. Fakt, że element tej usługi jest świadczony poza terytorium Polski, nie uprawnia zleceniodawcy do nienaliczania VAT, ponieważ istotą transakcji jest odebranie materiału z magazynu zleceniodawcy i dostarczenie mu uszytych ubrań.

Dlatego w danym przypadku nie należy stosować art. 27 ust 2 pkt 3 lit d ustawy o VAT tylko do usług szycia ubrań na Ukrainie, lecz należy go stosować do całej kompleksowej usługi, która jest świadczona na terytorium Polski.

W związku z powyższym transakcja ta powinna być dokumentowana fakturą VAT i opodatkowana stawką 22 proc.

Stanowisko dyrektora izby skarbowej

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

(...)

reklama

Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama