REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wykonanie polecenia zawartego w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok, w którym wskazał, że wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania i może oznaczać zmniejszenie jej wartości (sygn. akt FSK 598/08).

Zaznaczamy, że nie każde polecenie, które zostanie wykonane w ramach wskazanej wyżej umowy oznacza zmniejszenie podatku - zgodnie z tym twierdzeniem orzekł NSA. Przyjrzyjmy się bliżej rozwiązaniu prawnemu wskazanemu przez sąd.

Autopromocja

Kwestią istotną, którą rozważył NSA jest ustalenie tzw. ciężaru podatkowego, który ma wpływ na wysokość podatku od darowizny. Ciężarem tym w świetle prawa, we wskazanym stanie faktycznym będzie wyłącznie wykonane polecenie. Oznacza to, że polecenie musi być wykonane w sposób faktyczny i rzeczywisty.

W podniesionej sprawie przedmiotem sporu były umowy notarialne, których stronami byli matka i syn. Matka zapisała synowi w darowiźnie spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Obdarowany wykonując polecenie matki - darczyńcy ustanowił na jej rzecz nieodpłatne prawo użytkowania mieszkania. Wartość prawa użytkowania po kapitalizowaniu została odliczona od podstawy opodatkowania jako ciężar darowizny. W następnej kolejności matka zrzekła się prawa użytkowania, po czym syn sprzedał podarowane mu umową mieszkanie uznając, że spełnił wskazane w umowie darowizny polecenie w sposób rzeczywisty. Syn zakupił nowe mieszkanie i ustanowił prawo użytkowania na rzecz matki ponownie, tym razem w stosunku do nowo zakupionego lokalu. Organy podatkowe rozpatrujące czynności pod kątem właściwego opodatkowania uznały działanie podatnika - obdarowanego za sprzeczne z prawem i mające na celu obejście przepisów podatkowych, wskazując odpowiednią sankcję finansową, odczuwalną dla podatnika. Spór trafił na drogę sądową, a po wyczerpaniu drogi instancyjnej - na wokandę NSA.

NSA wskazał, że ustanowienie prawa użytkowania na nieruchomości przez obdarowanego w wykonaniu polecenia darczyńcy może stanowić ciężar darowizny, pod warunkiem,
że (jak to zostało już wskazane powyżej) - polecenie zrealizowane jest w sposób faktyczny i rzeczywisty. W podniesionej sprawie nie pozostawiał wątpliwości fakt o wypełnieniu polecenia przez obdarowanego syna właśnie we wskazany sposób, z uwzględnieniem prawnych zastrzeżeń.

Konkludując pragniemy zaznaczyć, że zgodnie z orzeczeniem NSA wykonane polecenie zawarte w umowie darowizny ma wpływ na podstawę opodatkowania, a mianowicie na obniżenie podatku. Wyrok z pewnością wskaże drogę interpretacyjną nie tylko pod kątem przepisów prawa podatkowego, ale także cywilnego - wobec prawidłowej realizacji polecenia zawartego w instytucji prawa cywilnego, jaką jest umowa darowizny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA