reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Rejestracja auta nie rodzi obowiązku podatkowego

Obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych nie jest związany wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności.


STAN FAKTYCZNY

Prezydent miasta określił podatnikowi wysokość zobowiązania w podatku od środków transportowych. W jego ocenie podatnik nie złożył deklaracji podatkowych oraz nie przedłożył dokumentów potwierdzających datę ustania obowiązku podatkowego. Podatnik wyjaśnił, że samochód sprzedał na przełomie lat 1998-1999. W ustawowym terminie wyrejestrował pojazd. Wyjaśnił, że dopiero po czterech latach przyszło pismo, wzywające go do zapłaty zaległego podatku. Po takim okresie nie był już w stanie znaleźć umowy kupna sprzedaży samochodu. Był cały czas w przekonaniu, że kupujący przerejestrował samochód na własne nazwisko.

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił skargę podatnika. Sąd nie zgodził się z Samorządowym Kolegium Odwoławczym, że obowiązek podatkowy związany jest wyłącznie z faktem rejestracji pojazdu. Nie można bowiem tracić z pola widzenia, że podatek od środków transportowych jest podatkiem majątkowym związanym z posiadaniem prawa własności. Jak przypomniał sąd, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych. Jak właścicieli traktuje się również jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, na które środek transportowy jest zarejestrowany. Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób fizycznych lub prawnych, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach.

Jak zauważył sąd, zgodnie z brzmieniem przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2002 r. obowiązek podatkowy wygasa z końcem miesiąca, w którym pojazd został na stałe wycofany z ruchu (wyrejestrowany) lub zbyty. Zdaniem sądu czynność wyrejestrowania, z którą ustawodawca wiąże skutek w postaci wygaśnięcia obowiązku podatkowego, należy odnosić do sytuacji, w których pojazd zostaje wyrejestrowany zgodnie z art. 79 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

W ocenie sądu w sytuacji zbycia środka transportu zarejestrowanego (nadal eksploatowanego) obowiązek podatkowy należy odnosić do każdorazowego właściciela tego pojazdu. W przypadku zmiany właściciela środka transportowego zarejestrowanego obowiązek podatkowy ciąży na poprzednim właścicielu do końca miesiąca, w którym nastąpiło przeniesienie własności.

Dlatego zdaniem WSA organ odwoławczy musi wyjaśnić, czy skarżący w badanym okresie był właścicielem środka transportu i ewentualnie czy i kiedy prawo własności rzeczonego pojazdu zostało przez niego skutecznie zbyte. Skarżący w toku postępowania podnosił, iż rzeczony pojazd został przez niego sprzedany, około sześciu lat przed otrzymaniem przez niego upomnienia, co miało miejsce pod koniec 2000 lub na początku 2003 roku.

Wyrok WSA w Warszawie z 12 września 2008 r., niepublikowany

SYGN. AKT III SA/Wa 64/08

Opracowała ALEKSANDRA TARKA

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama