reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Ewidencja gruntu decyduje o niższej stawce podatku od nieruchomości

Ewidencja gruntu decyduje o niższej stawce podatku od nieruchomości

O podatku od nieruchomości dla budynków w pierwszej kolejności decyduje ewidencja gruntów i budynków. Jeśli jej nie ma, o stawce podatku przesądzają kryteria przyjęte w prawie budowlanym.

ORZECZENIE

Budynki koszarowe lub ich części położone na terenach zamkniętych, przeznaczone na zakwaterowanie zbiorowe żołnierzy nie mogą być uznane za budynki mieszkalne - uznał wczoraj, dnia 27 kwietnia 2009, Naczelny Sąd Administracyjny. Oznacza to, że koszary podlegają opodatkowaniu według wyższej stawki podatku od nieruchomości jako budynki zaliczane do kategorii inne.

Uchwała podjęta przez Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie opodatkowania koszar będzie miała jednak szersze zastosowanie. Sąd odniósł się nie tylko do tego, jaką stawkę podatku od nieruchomości ma płacić wojsko od koszar, w których zakwaterowani są żołnierze. Przede wszystkim NSA musiał wyjaśnić, co przesądza o zaliczeniu budynku czy jego części do kategorii budynków mieszkalnych i opodatkowaniu według niższej stawki podatku.

W ocenie sądu o tym, do jakiej kategorii zaliczyć budynek lub jego część dla celów podatku od nieruchomości, w pierwszej kolejności decyduje ewidencja gruntów i budynków. Jeżeli z ewidencji wynika, że budynek ma charakter mieszkalny, należy go opodatkować niższą stawką. NSA wyjaśnił też, co zrobić, gdy ewidencji nie ma. W takim przypadku o wysokości podatku decydować będą kryteria wynikające z prawa budowlanego, np. pozwolenie budowlane. W ostateczności, jeżeli nie można ustalić charakteru budynku w ten sposób, istotne znaczenie będzie miała opinia biegłego.

Uchwała jest odpowiedzią na pytanie prawne jednego ze składów orzekających Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd zapytał, czy budynki lub ich części położone na terenach zamkniętych przeznaczone na zakwaterowanie zbiorowe żołnierzy (wspólne kwatery stałe) mogą być uznane za budynki mieszkalne lub ich części w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 z późn. zm.). Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej wydanej na wniosek jednej z jednostek wojskowych. Zdaniem wojska budynki, w których znajdują się izby żołnierskie, świetlice, szatnie, suszarnie, pralnie, jadalnie, kuchnie, są opodatkowane według niższej stawki niż budynki mieszkalne. W ocenie organów podatkowych nie. Warunkiem niezbędnym do uznania danego budynku za mieszkalny jest to, by osoby zamieszkując go realizowały w ten sposób swoje podstawowe potrzeby mieszkaniowe.

Sygn. akt II FPS 1/09

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama