| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Interpretacja dotycząca opodatkowania podatkiem PCC umowy pożyczki udzielonej przez spółkę

Interpretacja dotycząca opodatkowania podatkiem PCC umowy pożyczki udzielonej przez spółkę

Dnia 17 grudnia 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego dotyczącą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy pożyczki udzielonej przez spółkę, mającą siedzibę w USA spółce, mającej siedzibę na terytorium Polski.

Interpretacja dotyczyła sytuacji, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „spółka") prowadząca działalność gospodarczą na terytorium Polski i zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, w celu finansowania swojej działalności planowała zaciągnąć pożyczkę (pożyczki) od spółki mającej siedzibę w USA (dalej "pożyczkodawca").

Pożyczkodawca nie był bankiem, ale faktycznie prowadził działalność polegającą między innymi na regularnym udzielaniu pożyczek podmiotom należącym do tej samej grupy kapitałowej. Pożyczkodawca otrzymywał przychody z tytułu odsetek od takich pożyczek i planował udzielić pożyczek również innym polskim spółkom należących do tej samej grupy kapitałowej. Umowa pożyczki miała być każdorazowo podpisana poza terytorium Polski, a w momencie podpisania umowy pożyczane pieniądze znajdowałyby się również poza jej terytorium. Pieniądze zostałyby przesłane na rachunek bankowy spółki dopiero po zawarciu umowy pożyczki.

Dyrektor Izby Skarbowej podkreślił, że czynności cywilnoprawne zawarte w katalogu zamkniętym określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „ustawa”) podlegają podatkowi określonemu w tej ustawie, o ile spełniają przesłanki zawarte w art. 1 ust. 4 ustawy, w myśl którego czynności cywilnoprawne, w tym umowy pożyczki, podlegają omawianemu podatkowi, jeżeli ich przedmiotem są: rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. b ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z podatku od towarów i usług z pewnymi wyjątkami, niedotyczącymi niniejszego stanu faktycznego.

Udzielenie pożyczki spółce przez pożyczkodawcę, który prowadzi działalność gospodarczą i posiada w zakresie swojej faktycznie wykonywanej działalności udzielanie pożyczek, stanowi świadczenie usługi, objęte zwolnieniem z opodatkowania VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaznaczył, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Podsumowując, w związku z faktem, iż umowy pożyczek będą objęte zakresem ustawy o podatku od towarów i usług, powyższa czynność zostanie wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »