REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorząd może wprowadzić zwolnienia przedmiotowe

Aleksandra Tarka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Samorządy mogą wprowadzić dodatkowe zwolnienia w podatku od nieruchomości. Nie można natomiast wprowadzać ukrytych ulg mających na celu zmniejszenie należności podatkowych.

ORZECZENIE

REKLAMA

Autopromocja

Rada miejska jednego z miast na Warmii w uchwale dotyczącej wysokości podatku od nieruchomości na 2006 rok ustanowiła dodatkowe zwolnienie dla przedsiębiorców. Zgodnie z uchwałą przedsiębiorca, który organizował nowe miejsca pracy, mógł skorzystać ze zwolnienia w podatku od nieruchomości związanych z prowadzoną działalnością. Przypomnijmy, w tym przypadku stawki podatku są najwyższe. Rada określiła, że przedsiębiorcy będzie przysługiwało zwolnienie 40 mkw. budynku i 100 mkw. gruntu związanego z działalnością w przeliczeniu na jedno nowo utworzone miejsce pracy. Określono też maksymalny limit zwolnienia.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) sprawujące pieczę nad finansowymi poczynaniami samorządów uznało jednak, że uchwała w części dotyczącej zwolnienia jest nieważna. Jak wskazała RIO, co prawda poza zwolnieniami uregulowanymi w ustawie podatkowej, rada gminy może wprowadzić dodatkowe zwolnienia w podatku od nieruchomości. Jednak zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych rada gminy ma prawo do wprowadzenia uchwałą innych zwolnień przedmiotowych. Kryteria przyjęte w spornej sprawie wskazują, że rada ustanowiła nie zwolnienia, ale ukrytą ulgę podatkową. A do tego prawa samorządowcy nie mieli.

Wojewódzki sąd administracyjny tego stanowiska jednak nie podzielił. Uwzględniając skargę miasta podkreślił, że w praktyce może zdarzyć się, że ulga podatkowa będzie miała charakter zwolnienia. I tak było w tym przypadku. A skoro tak, to RIO nie miała podstaw do stwierdzania nieważności uchwały.

Od tego wyroku skargę kasacyjną wniosła RIO. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał jej rację. Uchylając zaskarżony wyrok, sąd skorzystał z możliwości rozstrzygnięcia sprawy i oddalił skargę rady miasta. Jak podkreślił NSA, sąd pierwszej instancji błędnie przyjął, że pojęcie ulga i zwolnienia mogą być pojęciami tożsamymi. Są to wzajemnie wykluczające się kategorie. Zwolnienie podatkowe to definitywne wyłączenie określonych kategorii z opodatkowania. Ulga podatkowa zakłada zaś zmniejszenie rozmiarów uiszczanych podatków czy też korektę podstawy opodatkowania zasadniczo w oparciu o kryteria ilościowe. Tak zdaniem sądu było w tym przypadku. Rada pod postacią zwolnienia wprowadziła ukrytą, niedopuszczalną ulgę podatkową. Jednocześnie NSA potwierdził, że definicja ulgi zawarta w Ordynacji podatkowej ma zastosowania tylko i wyłącznie na jej potrzeby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyrok jest prawomocny.

Sygn. akt IIFSK 1238/06

Ważne!

Podatkowi od nieruchomości podlegają nieruchomości lub obiekty budowlane: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

Aleksandra Tarka

aleksandra.tarka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA