reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Rezygnacja z umowy pozbawia prawa do kosztów

Rezygnacja z umowy pozbawia prawa do kosztów

Tylko jeżeli utrata środka trwałego lub niemożność jego używania nastąpi w wyniku zdarzeń niezależnych od przedsiębiorcy, podatnik może skorzystać z dobrodziejstwa zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu bądź też amortyzowania środka trwałego. W skład katalogu takich czynności wchodzą z całą pewnością takie zdarzenia, jak pożar, powódź, kradzież itp.


STAN FAKTYCZNY

Spółka akcyjna poprosiła o interpretację dotyczącą kosztów uzyskania przychodów. Chodziło o możliwości uznania za koszt straty zaistniałej w związku z likwidacją nie w pełni umorzonych środków trwałych w postaci inwestycji w obcych środkach trwałych dokonanych przez wnioskodawczynię w wynajętych lokalach użytkowych. Strata powstała wskutek rozwiązania umów najmu przed upływem okresu amortyzacji przyjętych do używania środków trwałych.

UZASADNIENIE

W ocenie organów podatkowych stanowisko podatniczki co do możliwości rozliczenia straty w koszty było nieprawidłowe. W jej przypadku nie dochodzi do likwidacji środka trwałego rozumianej jako zniszczenie lub zużycie. Nie ma więc tu zastosowania przepis art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spór co do kwalifikacji prawnopodatkowej straty trafił do sądu administracyjnego. Ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku nie przyznał racji skarżącej. Jak zauważył sąd, wolą ustawodawcy było wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów określonych strat i zakazu amortyzacji określonych składników majątku trwałego wtedy, gdy utrata przydatności lub niemożność używania środków trwałych następuje w wyniku świadomego działania podmiotu gospodarczego.

Z całą pewnością zatem, jeżeli utrata środka trwałego lub niemożność jego używania nastąpi w wyniku zdarzeń niezależnych od przedsiębiorcy, to podatnik może skorzystać z dobrodziejstwa zaliczenia określonego wydatku do kosztów uzyskania przychodu bądź też amortyzowania środka trwałego. W skład katalogu takich czynności w ocenie sądu wchodzą z całą pewnością takie zdarzenia, jak pożar, powódź, kradzież itp. Jednak jak podkreślił sąd zaliczenie straty w poczet kosztów uzyskania przychodów możliwe jest jedynie wówczas, gdy nie jest ona konsekwencją zaniedbań podmiotu gospodarczego czy świadomego działania podatnika.

Wyrok WSA w Gdańsku z 6 czerwca 2007 r., niepublikowany

SYGN. AKT I SA/Gd 114/07

Aleksandra Tarka

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama