| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Interpretacje i orzecznictwo > Wraz z umową potrzebne dokumenty

Wraz z umową potrzebne dokumenty

W przypadku transakcji z podmiotami powiązanymi podatnik ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej w momencie zawarcia transakcji.


ORZECZENIE

Istota sporu dotyczyła obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej przez podatnika, który zawiera transakcję z podmiotami powiązanymi. Skarżącym był bank, który zwrócił się do naczelnika urzędu skarbowego o interpretację, czy zawierając transakcję z podmiotami powiązanymi bądź z podmiotami z rajów podatkowych, ma obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej w momencie zawarcia transakcji, czy w momencie, gdy zażąda tego organ podatkowy. Zdaniem banku, dokumentacja może być sporządzana na wezwanie organów podatkowych w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia żądania. Skarżący powołał się na art. 9a ust. 4 ustawy o CIT, który stanowi, że podatnicy mają obowiązek przedłożenia takiej dokumentacji w ciągu siedmiu dni. A zatem brak dokumentacji przed żądaniem urzędu skarbowego nie narusza prawa.

Ze stanowiskiem tym nie zgodziły się organy podatkowe. Ich argumenty podzielił również WSA. Stwierdziły one, że podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami powiązanymi o wartości przekraczającej ustawowo określone kwoty (100 tys., 30 tys. i 50 tys. euro), są zobowiązani sporządzić dokumentację podatkową takiej transakcji w momencie jej zawarcia. Organy podatkowe uzasadniały, że dokumentacja podatkowa powinna przedstawiać stan faktyczny sprzed dokumentacji. Ponadto siedmiodniowy termin, o którym mowa w art. 9a ust. 4 ustawy o CIT, jest terminem na przedłożenie dokumentacji, a nie jej sporządzenie.

Sąd, przychylając się do argumentów organów podatkowych, orzekł, że podatnicy, którzy dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi lub z podmiotami mającymi siedzibę na terytorium kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową oraz gdy kwoty transakcji przekraczają łączne kwoty określone w art. 9a ust. 2 ustawy o CIT, są zobowiązani do sporządzenia dokumentacji, nie czekając na wezwanie organów podatkowych. Kwestia negatywnych konsekwencji dla podatnika, który nie posiadał takiej dokumentacji, nie była przedmiotem wniosku o interpretację, a zatem sąd nie odniósł się do tego problemu.

Sygn. akt III SA/Wa 1728/07

ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK