| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy emerytury z USA są opodatkowane w Polsce

Czy emerytury z USA są opodatkowane w Polsce

Czy emeryt wracający do Polski i otrzymujący emeryturę z USA, za którą płaci podatek w USA, musi rozliczyć się również w Polsce?


MICHAŁ ZDYB

menedżer podatkowy ABC Data

Tak

Podatek od amerykańskiej emerytury będzie trzeba zapłacić także w Polsce, jeśli świadczenie wypłacane jest z obowiązkowego systemu ubezpieczeń Stanów Zjednoczonych.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską nie zawiera zasad opodatkowania emerytur, z wyjątkiem emerytur otrzymywanych z funduszy publicznych z tytułu pełnionych poprzednio funkcji rządowych. Wobec tego należałoby uznać, że emerytura wypłacana ze Stanów Zjednoczonych, a otrzymywana przez osobę posiadającą miejsce zamieszkania w Polsce, będzie podlegać opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych oraz w Polsce. Opodatkowanie w Polsce następowałoby w tym przypadku przy zastosowaniu metody unikania podwójnego opodatkowania uregulowanej w art. 20 ust. 1 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, zgodnie z treścią umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków zapłaconych w Stanach Zjednoczonych. Stosowane zaś do treści art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli osoba fizyczna posiada miejsce zamieszkania na terytorium Polski (podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu), a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 (metoda wyłączenia z progresją) lub Polska nie zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym dochody są osiągane, dochody zagraniczne łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium RP. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów krajowych oraz zagranicznych odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. Te zasady opodatkowania dotyczą jednak tylko świadczeń emerytalnych z tytułu podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu. Otrzymywane ze Stanów Zjednoczonych świadczenia emerytalne z tytułu dobrowolnego ubezpieczenia są zwolnione od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce.

(EM)

PODSTAWA PRAWNA

Art. 3, art. 27 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Umowa między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu z 8 października 1974 r. (Dz.U. z 1976 r. nr 31, poz. 178).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »