reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy jest ulga odsetkowa przy rozbudowie

Czy jest ulga odsetkowa przy rozbudowie

Czy rozbudowa starego budynku mieszkalnego o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne uprawnia do korzystania z ulgi odsetkowej przy spełnieniu pozostałych warunków dotyczących ulgi? W wyniku rozbudowy nie powstanie nowy lokal mieszkalny, a jedynie powiększy się powierzchnia użytkowa istniejącego domu jednorodzinnego.


JarosŁaw Ostrowski

radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Jeżeli podatnik w okresie od stycznia 2002 r. do końca 2006 r. zawarł z uprawnionym podmiotem umowę kredytu przeznaczonego na sfinansowanie rozbudowy, ma prawo do ulgi odsetkowej.

Przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej od wieku budynku mieszkalnego. Istotna jest natomiast data podpisania umowy kredytu, rodzaj finansowanej inwestycji oraz moment jej zakończenia.

Podatnicy mogą korzystać z ulgi odsetkowej w roku 2007 i następnych na zasadzie kontynuacji, jeżeli zawarli umowę kredytu (pożyczki) między dniem 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. oraz spełniają przesłanki wynikające z już nieobowiązujących przepisów o uldze odsetkowej. Oznacza to, że jeżeli podatnik w tym okresie zawarł z uprawnionym podmiotem umowę kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymogi prawa budowlanego, to ma w takiej sytuacji prawo do odliczenia faktycznie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu. Warunkiem skorzystania z ulgi w przypadku nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę lub rozbudowę budynku, a jej zakończenie zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy.

Przepisy podatkowe nie precyzują takich pojęć jak: budowa, rozbudowa i nadbudowa. Wskazują jedynie, że podatnik może skorzystać z ulgi budowlanej w przypadku sfinansowania inwestycji polegającej na nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne. Zgodnie z prawem budowlanym przez budowę należy rozumieć także rozbudowę, nadbudowę i odbudowę budynku, w wyniku których powstaje zawsze nowa substancja budowlana - obiekt budowlany lub jego część. Dochodzi więc do zmiany charakterystycznych parametrów budynku, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość lub liczba kondygnacji. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 26b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zentel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama