| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Czy jest ulga odsetkowa przy rozbudowie

Czy jest ulga odsetkowa przy rozbudowie

Czy rozbudowa starego budynku mieszkalnego o dodatkowe pomieszczenia mieszkalne uprawnia do korzystania z ulgi odsetkowej przy spełnieniu pozostałych warunków dotyczących ulgi? W wyniku rozbudowy nie powstanie nowy lokal mieszkalny, a jedynie powiększy się powierzchnia użytkowa istniejącego domu jednorodzinnego.


JarosŁaw Ostrowski

radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy

Tak

Jeżeli podatnik w okresie od stycznia 2002 r. do końca 2006 r. zawarł z uprawnionym podmiotem umowę kredytu przeznaczonego na sfinansowanie rozbudowy, ma prawo do ulgi odsetkowej.

Przepisy podatkowe nie uzależniają prawa do skorzystania z ulgi odsetkowej od wieku budynku mieszkalnego. Istotna jest natomiast data podpisania umowy kredytu, rodzaj finansowanej inwestycji oraz moment jej zakończenia.

Podatnicy mogą korzystać z ulgi odsetkowej w roku 2007 i następnych na zasadzie kontynuacji, jeżeli zawarli umowę kredytu (pożyczki) między dniem 1 stycznia 2002 r. a 31 grudnia 2006 r. oraz spełniają przesłanki wynikające z już nieobowiązujących przepisów o uldze odsetkowej. Oznacza to, że jeżeli podatnik w tym okresie zawarł z uprawnionym podmiotem umowę kredytu przeznaczonego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymogi prawa budowlanego, to ma w takiej sytuacji prawo do odliczenia faktycznie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na spłatę odsetek od kredytu. Warunkiem skorzystania z ulgi w przypadku nadbudowy lub rozbudowy budynku na cele mieszkalne jest zakończenie inwestycji przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę lub rozbudowę budynku, a jej zakończenie zostało potwierdzone pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego lub zawiadomieniem o zakończeniu budowy.

Przepisy podatkowe nie precyzują takich pojęć jak: budowa, rozbudowa i nadbudowa. Wskazują jedynie, że podatnik może skorzystać z ulgi budowlanej w przypadku sfinansowania inwestycji polegającej na nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne. Zgodnie z prawem budowlanym przez budowę należy rozumieć także rozbudowę, nadbudowę i odbudowę budynku, w wyniku których powstaje zawsze nowa substancja budowlana - obiekt budowlany lub jego część. Dochodzi więc do zmiany charakterystycznych parametrów budynku, takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, szerokość lub liczba kondygnacji. Jeżeli powyższe warunki są spełnione, podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 26b ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK