reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Pracownik

Czy dopłaty z ZFŚS do wycieczek dla dzieci podatników korzystają ze zwolnienia od PIT?

Aktualizacja: 18.11.2010

Jedną z istotniejszych preferencji dla podatników jest zwolnienie od podatku dochodowego od osób fizycznych dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży. Problematyczna jest kwestia, czy ze zwolnienia korzystają także dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na wycieczki dla dzieci i młodzieży. »

Czy odsetki od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników są opodatkowane PIT

Aktualizacja: 18.11.2010

Wiele podmiotów gospodarczych, chcąc zachęcić wartościowych pracowników do przyjścia do nich do pracy lub do pozostania w niej, przygotowuje różne dodatkowe bonusy, mające być haczykiem dla osiągnięcia tego celu, co oczywiście będzie miało wymierne korzyści dla funkcjonowania tych podmiotów. »

Czy dodatek za rozłąkę jest opodatkowany PIT

Aktualizacja: 10.11.2010

Zamierzam wkrótce uruchomić filię mojego przedsiębiorstwa w innym mieście niż siedziba główna. Do uruchomienia filii zamierzam oddelegować mojego pracownika na okres kilku miesięcy. Z tego co wiem pracownikowi oprócz wynagrodzenia przysługuje dodatek za rozłąkę. Czy taki dodatek za rozłąkę w wysokości 23 zł za każdy dzień w miejscu oddelegowania służbowego powinien być opodatkowany PIT? »

Kiedy pracownicy będą mieli prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów

Aktualizacja: 07.11.2010

Firma świadczy usługi informatyczne. Zatrudnia programistów i grafików komputerowych. Pracownicy ci tworzą w ramach obowiązków pracowniczych utwory w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim oraz prawach pokrewnych (np. programy komputerowe, grafiki oraz animacje komputerowe, a także artykuły dla prasy na tematy związane z działalnością wnioskodawcy oraz technologiami informatycznymi, materiały przeznaczone na strony www wnioskodawcy czy inne materiały marketingowe wnioskodawcy związane z jego działalnością). Czy do wynagrodzeń tych pracowników można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu? »

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Aktualizacja: 14.10.2010

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone. »

Czy wynagrodzenia finansowane ze środków pomocowych UE podlegają PIT

Aktualizacja: 08.10.2010

Osoby realizujące zadania finansowane ze środków Unii Europejskiej mają wątpliwości, czy otrzymywane przez nie wynagrodzenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wszystko przez nieprecyzyjne przepisy w tej kwestii. »

Czy pracownik zmieniając miejscowość pracy może skorzystać ze zwolnień w podatku PIT

Aktualizacja: 04.10.2010

Pracownik zgodził się na zmianę miejsca pracy i podjęcie pracy w innej miejscowości. Otrzymał zwrot kosztów poniesionych przez niego w związku ze zmianą mieszkania (koszty pośrednika poniesione przy wynajęciu nowego mieszkania, koszt przeprowadzki). Czy kwoty te są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT? »

Objęcie akcji zagranicznych - niekorzystna interpretacja przepisów przez fiskusa

Aktualizacja: 04.10.2010

Organy podatkowe nadal niekorzystnie interpretują przepisy podatkowe ważne dla osób uczestniczących w programach motywacyjnych oferowanych przez polskie firmy, które należą do światowych grup kapitałowych. »

Czy ryczałtowo opłacane pakiety medyczne powodują powstanie przychodu w PIT

Aktualizacja: 18.10.2010

Jeżeli wartości świadczeń medycznych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika, a opłata jest wnoszona ryczałtowo bez względu na to, czy pracownik z usług korzystał, czy też nie, brak jest podstaw do ustalenia dla konkretnego pracownika kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów usług medycznych. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik rzeczywiście otrzymał owo świadczenie i jaka jest jego wartość. »

Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 21.09.2011

Od 16 lipca 2010 r. obowiązują zmienione zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników wynikające z nowych przepisów kodeksu pracy (art. 1031-1036). Nowe brzmienie otrzymał też art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT przewidujący zwolnienie podatkowe dla dofinansowania przez pracodawcę podnoszenia kwalifikacji pracowników. »

Czy imprezy integracyjne są przychodem pracownika … nawet nieobecnego?

Aktualizacja: 01.04.2011

Organy podatkowe konsekwentnie od lat uważają, że udział pracownika w imprezie integracyjnej jest równoznaczny dla niego z otrzymaniem nieodpłatnego świadczenia, a takie świadczenie powinno być opodatkowane, jak inne należności ze stosunku pracy. Ostatnio pojawiła się też interpretacja fiskusa, że taki opodatkowany przychód z tytułu imprezy firmowej pracownik uzyskał bez względu na to czy na niej był. »

Co może być imiennym biletem okresowym

Aktualizacja: 17.08.2010

Jeżeli faktyczne koszty dojazdów do pracy są wyższe od ustawowo ustalonych „standardowych” kosztów uzyskania przychodów, to w rozliczeniu rocznym można wpisać te wyższe koszty, co spowoduje zmniejszenie wysokości należnego podatku (art. 22 ust. 11 ustawy o PIT). »

Tylko jeden limit 380 zł bez względu na liczbę pracodawców

Aktualizacja: 16.08.2010

Osoby, które są zatrudnione u więcej niż jednego pracodawcy otrzymują częstokroć od każdego z nich świadczenia finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ci pracownicy uważają czasami, iż zwolnione z PIT są takie świadczenia otrzymane od danego pracodawcy w wysokości 380 zł i limit ten określany jest odrębnie dla każdego z nich. »

Czy przejazdy samochodem służbowym z domu pracownika są nieodpłatnym świadczeniem

Aktualizacja: 10.08.2010

Przejazdy pracowników służbowym samochodem spod domu do biura firmy mogą być uznane za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych. Potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 maja 2010 r. (nr IPPB2/415-168/10-2/AS). »

Czy dofinansowanie wczasów pracowników przez pracodawcę podlega PIT

Aktualizacja: 12.07.2010

Zaczął się właśnie sezon urlopowy i wiele zakładów pracy wypłaca swoim pracownikom tzw. „wczasowe” lub dofinansowuje ich wyjazdy wakacyjne. Pojawiają się czasami wątpliwości, czy te dodatkowe pieniążki są przychodem z tytułu pracy i czy podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama