reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Podatek leśny – zmiany od 2016 roku

Podatek leśny – zmiany od 2016 roku

Przepis art. 26 ustawy z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2015 poz. 1045), wprowadza zmiany w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym. Nowe przepisy wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Lasy ochronne

Znowelizowany art. 4 ust. 3 likwiduje obniżoną stawkę podatku dla lasów ochronnych (50%). Opodatkowaniu podatkiem leśnym według tej stawki będą podlegały nadal lasy wchodzące w skład rezerwatów przyrody i parków narodowych.

Zasady płatności

Podobnie jak dla podatku od nieruchomości i podatku rolnego, także dla podatku rolnego zostały zmienione zasady jego płatności.

Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza jeżeli wysokość zobowiązania podatkowego nie przekraczałaby, określonych na dzień 1 stycznia roku podatkowego, kosztów doręczenia w najniższej wysokości w obrocie krajowym ekonomicznej przesyłki poleconej za potwierdzeniem odbioru, przez operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529) – obecnie jest to 6,10 zł. Decyzja zostaje wtedy w aktach sprawy, a organ jest nią związany od chwili wydania, decyzji tej nie doręcza się. Koszty doręczenia ww. przysyłki będą ustalane na dzień 1 stycznia roku podatkowego, tak by ich ewentualne zmiany w trakcie roku podatkowego nie powodowały zróżnicowania sytuacji podatników

Art. 6 ust. 7a nowelizacji ustala płatności podatku, w przypadkach, gdy kwota zobowiązania nie przekracza 100 zł – w terminie płatności pierwszej raty. Powyżej tej kwoty płatność podatku pozostaje na dotychczasowych zasadach.

Zmiany w Prawie Pracy 2015 (Komplet 4 książek) + Kodeks pracy 2015 z komentarzem gratis

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zobowiązanie łączne

Rozszerzona została zasada, że osobom fizycznym na których ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku leśnego oraz jednocześnie podatku od nieruchomości lub podatku rolnego, wysokość należnego zobowiązania podatkowego ustala organ podatkowy w jednej decyzji (nakazie płatniczym). Jednak tylko w przypadku jeżeli wymienione przedmioty opodatkowania znajdują się na terenie jednej gminy. Natomiast jeżeli przedmioty opodatkowania stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu dwóch lub więcej osób fizycznych, wtedy wysokość łącznego zobowiązania pieniężnego ustala się w odrębnej decyzji (nakazie płatniczym) wystawianym na któregokolwiek współwłaściciela (posiadacza).

Pomoc de minimis

Nadanie nowego brzmienia art. 7 ust. 6 związane jest z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. przepisów rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.

USTAWA z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw - Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 1045

Oprac. Anna Kozakiewicz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama