reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy sprzedaż bezpośrednia przetworzonych produktów rolnych obejmuje cydr

Czy napój alkoholowy typu cydr może być sprzedawany w ramach sprzedaży bezpośredniej od 1 stycznia 2016 r., jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy?

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych

Przypomnijmy, że począwszy od 1 stycznia 2016 r. na mocy ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 699) – która reguluje zasady opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych, pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu – przychody osiągane ze sprzedaży produktów rolnych, po spełnieniu określonych w ustawie warunków, będą zaliczane do przychodów z innych źródeł.

Zobacz: Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Podstawową formą opodatkowania tych przychodów, będzie opodatkowanie na ogólnych zasadach według skali podatkowej (18% i 32%), rolnicy będą mogli jednak wybrać opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w wysokości 2% przychodu.

Do produktów podlegających sprzedaży bezpośredniej Ministerstwo Finansów zalicza m.in. owocowe dżemy, konfitury i soki, które mogą być wytwarzane (w sposób typowy dla gospodarstwa rolnego) przez rolników z owoców pochodzących z własnego gospodarstwa rolnego.

Sprzedaży cydru w kontekście nowych regulacji

Powstaje więc pytanie, czy rolnikowi, który przetworzy to, co sam wyhodował lub uzyskał z uprawy - pod warunkiem, że nie zatrudnia w tym celu innych osób, nie prowadzi działów specjalnych i nie wytwarza wyrobów opodatkowanych akcyzą – wolno sprzedawać cydr lub perry w ramach sprzedaży bezpośredniej, jeżeli jest wyprodukowany z owoców pochodzących z własnej uprawy, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy? A także dlaczego cydr nie jest wpisany w definicję produktów rolnych, których sprzedaż podlega zwolnieniu, skoro może być wytwarzany z produktów pochodzących z własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym?

Zdaniem podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Jarosława Nenemana (zawartym w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8363) kwalifikacja tych przychodów do innych źródeł nie będzie jednak możliwa w przypadku sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym

Jak wyjaśnia MF, napoje alkoholowe, w tym cydr i perry, stanowią jedną z grup wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na poziomie Unii Europejskiej. W konsekwencji produkcja i obrót tymi wyrobami może odbywać się w ujednoliconych ramach prawnych określonych przez prawodawstwo unijne, implementowane do krajowego porządku prawnego.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kawałko

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama