reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych z własnej uprawy lub hodowli od 1 stycznia 2016 r.

Na początku 2016 r. wejdą w życie nowe przepisy, które dadzą możliwość prowadzenia działalności polegającej na przetwarzaniu (w sposób inny niż przemysłowy) i sprzedaży produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli. Do produktów tego rodzaju będą zaliczane m.in. pieczywa, wędliny, dżemy, kompoty, sery, a także mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy. Jako sposób opodatkowania będzie można zastosować ryczałt w wysokości 2% uzyskanych przychodów.

Zmiany w tym zakresie wprowadza ustawa z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Sprzedaży przetworzonych produktów rolnych jako przychody z innych źródeł

W wyniku nowelizacji ustawy o PIT przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, począwszy od 2016 r., będą uznawane za przychody z tzw. innych źródeł.

Oznacza to, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, przychody ze sprzedaży takich produktów nie będą zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej.

Dopłaty bezpośrednie dla rolników na lata 2015-2020

Przy czym przychodami z innych źródeł nie będą przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskane w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Rozwiązanie to nie znajdzie również zastosowania do osób, które jednocześnie będą osiągać przychody zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dodatkowo, przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych będą zaliczane do przychodów z innych źródeł, jeżeli ich sprzedaż nie będzie odbywać się na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ważne!

Za produkt przetworzony podlegający sprzedaży, pochodzący z własnej uprawy, oprócz m.in. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów, serów, została również uznana mąka wytworzona ze zboża pochodzącego z własnej uprawy.

Konieczność prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży

Osoby, które zdecydują się taką działalność i uzyskają przychody ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych, będą musiały prowadzić odrębnie dla każdego roku podatkowego maksymalnie uproszczoną ewidencję sprzedaży.

Taka ewidencja sprzedaży powinna zawierać co najmniej następujące dane:

- numer kolejnego wpisu,

- datę uzyskania przychodu,

- kwotę przychodu,

- przychód narastająco od początku roku.

Polecamy produkt: Podatki 2015 - komplet

Należy też mieć na uwadze, że dzienne przychody z tego tytułu trzeba będzie ewidencjonować w dniu sprzedaży.

Produkty na sprzedaż muszą być przetwarzane samodzielnie

Ustawodawca, oprócz już wspomnianej ewidencji, wprowadzi też kilka dodatkowych warunków, które podatnik decydujący się na sprzedaż bezpośrednią powinien spełniać, m.in. wyłączona została możliwość zatrudnienia osób do produkcji.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama