reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Postępowanie podatkowe i KKS

Masz 7 dni na przywrócenie terminu

Aktualizacja: 07.03.2012

Dotrzymanie określonych przez prawo podatkowe terminów jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku, gdy dotyczą one czynności związanych z prowadzonym postępowaniem podatkowym. Możliwość przywrócenia terminu stanowi niejako koło ratunkowe dla podatników, którzy nie dopełnili określonych czynności w wyznaczonym czasie. Ale na złożenie wniosku o przywrócenie terminu jest to tylko 7 dni. »

Zmiany w postępowaniu administracyjnym i podatkowym

Aktualizacja: 18.05.2012

W dniu 7 marca 2012 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Ordynacja podatkowa, której celem jest zwiększenie przejrzystości udziału poszczególnych urzędników w procesie wydawania rozstrzygnięć w postępowaniu administracyjnym oraz podatkowym. »

Z interpretacją indywidualną śpij spokojnie

Aktualizacja: 03.03.2012

Za 40 złotych można zabezpieczyć się przed odsetkami od zaległości podatkowych i zamknąć drogę do ewentualnego postępowania karnego skarbowego, gdyby fiskus jednak zmienił zdanie. Taką ochronę daje zastosowanie się do rozstrzygnięcia zawartego w interpretacji indywidualnej. Jeśli jest niekorzystna można złożyć skargę do sądu. »

Kontrola podatkowa... najpierw legitymacja, później księgi

Aktualizacja: 20.04.2012

Przed kontrolą podatkową podatnik powinien otrzymać zawiadomienie, ale są pewne wyjątki, np. prowadzone postępowanie karne. Po otrzymaniu zawiadomienia trzeba się liczyć z tym, że kontrolujący odwiedzą firmę nie wcześniej niż 7. dnia i nie później niż 30. dnia od otrzymania zawiadomienia, a gdy przyjdą okażą upoważnienie i legitymację służbową. »

Zapłać podatek w terminie i uniknij kary finansowej

Aktualizacja: 29.03.2012

Każdy z nas musi pamiętać o kilku, a czasem nawet kilkunastu terminach zapłaty podatku. Przedstawiamy zestawienie najczęściej płaconych podatków i terminy ich płatności, co powinno ułatwić poruszanie się w gąszczu ustawowych terminów. »

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe w 2012 r.

Aktualizacja: 09.11.2011

14 milionów 400 tysięcy złotych kary grzywny będzie mógł wymierzyć w 2012 roku sąd za przestępstwo skarbowe. Najwyższy mandat karny nakładany przez urzędników wyniesie 3 tysiące złotych. »

Niższe odsetki za zwłokę dotyczą także podatków sprzed 2009 r.

Aktualizacja: 03.11.2011

Regulując zaległy podatek za minione lata, podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę według niższej stawki, również za okres sprzed 2009 r. - wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu. »

TK: przepis uniemożliwiający przedawnienie podatku jest konstytucyjny

Aktualizacja: 21.06.2011

Przepis Ordynacji podatkowej, dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ściągać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach - jest zgodny z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. »

E-sąd, czyli jak uzyskać nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Aktualizacja: 02.06.2011

Jak wynika z praktyki gospodarczej, uruchomienie e-sądu okazało się prawdziwą rewolucją i dużym sukcesem wymiaru sprawiedliwości. E-sąd w Polsce zaczął działać w połowie stycznia 2010 r. i został powołany w VI Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. »

Czy dokumentację firmy można odtworzyć na podstawie dokumentów z urzędu skarbowego

Aktualizacja: 16.12.2010

Jeżeli przedsiębiorca zawieruszył (lub utracił w związku z powodzią) istotne dla firmy dokumenty, warto sprawdzić, czy w przeszłości dokumenty te nie były objęte kontrolą. Jeżeli zostały włączone do materiału dowodowego, można będzie z nich skorzystać – nawet po kilkunastu latach od przeprowadzenia kontroli. »

Ustalenie dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych

Aktualizacja: 14.09.2010

Prowadzę dużą pieczarkarnię. Realizuję kontrakty z dużymi sieciami handlowymi. Moje obroty w zeszłym roku, a także w kilku ubiegłych latach, przekraczały 7 mln zł rocznie. Od początku podatek dochodowy z działu specjalnego produkcji rolnej płacę od dochodu ustalonego według norm szacunkowych. W br. urząd skarbowy przeprowadził u mnie kontrolę za 2007 r. Urząd uznał, że z powodu przekroczenia limitu obrotów w 2007 r. powinienem prowadzić księgi rachunkowe, a podatek dochodowy płacić od dochodu ustalonego na podstawie ksiąg. W wyniku kontroli urząd wydał decyzję, w której podatek dochodowy za 2007 r. zwiększył mi o 200 tys. zł. Czy mam szansę na wygranie tej sprawy z urzędem przed sądem? »

Nowa skarga w postępowaniu sądowoadministracyjnym

Aktualizacja: 30.06.2010

Dnia 10 kwietnia 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 36, poz. 196), która wprowadziła możliwość wniesienia skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia wojewódzkiego sądu administracyjnego. Warto podkreślić, że skarga przysługuje od orzeczeń, które stały się prawomocne począwszy od dnia 1 września 2004 r. »

Czy podatnik może zostać ukarany sankcją za brak kasy fiskalnej

Aktualizacja: 26.04.2010

Prowadzę handel obwoźny artykułami spożywczymi. W trakcie kontroli urząd skarbowy stwierdził, że mimo obowiązku nie prowadziłem ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Jakie kary grożą mi za niestosowanie kasy fiskalnej? »

Decyzja fiskusa kończy postępowanie podatkowe

Aktualizacja: 10.02.2010

Decyzja podatkowa nie jest tożsama z postanowieniem. Pierwsza kończy postępowanie podatkowe. Drugi dokument jest wydawany w trakcie postępowania. »

Urząd skarbowy decyduje o sposobie doręczenia pisma w postępowaniu podatkowym

Aktualizacja: 27.01.2010

Decyzję podatkową uznaje się za doręczoną, gdy pełnomocnik odmawia przyjęcia pisma, które dostarcza urzędnik skarbowy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama