reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

PIT

Czy jest podatek przy użyczeniu nieruchomości

Aktualizacja: 24.10.2011

Jestem właścicielem dwóch nieruchomości. Na pierwszej znajduje się budynek mieszkalny, a na drugiej mała hala produkcyjna. Budynek mieszkalny użyczam bezpłatnie mojemu synowi i synowej. Zaś halę produkcyjną bezpłatnie użytkuje sąsiad, który prowadzi tam swoją małą działalność produkcyjno-uslugową. Do końca 2008 r. musiałem opodatkowywać PIT bezpłatne użyczenie sąsiadowi. Ale użyczenia nieruchomości dla syna i synowej już nie. Słyszałem jednak ostatnio, że przepisy w tym zakresie zmieniły się i że nie trzeba już płacić podatku od bezpłatnego użyczenia, czy to prawda? »

Ulgi w PIT dla ryczałtowca

Aktualizacja: 30.01.2012

Czy jeżeli płacę ryczałt od przychodów z najmu mam prawo do ulg podatkowych w PIT? »

Na co można wydać pieniądze by nie płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 14.10.2018

Kupiłem okazyjnie w styczniu 2009 roku nieruchomość (działkę budowlaną). Jednak szybko okazało się, że będę zmuszony sprzedać tą działkę. Wiem, że jeżeli sprzedam z zyskiem będę musiał zapłacić podatek (19% od dochodu). Na co muszę przeznaczyć środki uzyskane z tej sprzedaży aby nie zapłacić podatku? »

Jak są opodatkowane alimenty

Aktualizacja: 24.10.2011

Mój były mąż został zobowiązany w ugodzie sądowej do płacenia na moją rzecz alimentów - 1000 zł miesięcznie, począwszy od stycznia 2009 r.. Czy muszę płacić podatek od tych alimentów? »

Czy można rozliczyć podatek dochodowy razem z samotnie wychowywanym dzieckiem mimo braku orzeczenia rozwodu

Aktualizacja: 24.10.2011

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO – GŁÓWNA TEZA Podatniczka nie spełnia przesłanek wymienionych w art. 6 ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uprawniających do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko. Podatniczka formalnie nadal pozostaje bowiem w związku małżeńskim mimo stwierdzonego sądownie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego oraz ustania więzi gospodarczych pomiędzy Podatniczką i jej mężem. Osoba pozostająca w związku małżeńskim może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania jedynie w sytuacji, gdy jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności, co w przedmiotowej sprawie nie ma miejsca. *komentarz*KOMENTARZ EKSPERTAInterpretacje organów podatkowych są prawidłowe. Skorzystać z preferencyjnego sposobu rozliczenia podatku może osoba samotnie wychowująca dzieci, która jest panną, kawalerem, wdową, wdowcem, rozwódką, rozwodnikiem albo osobą, w stosunku do której orzeczono separację w rozumieniu odrębnych przepisów. Za osobę samotnie wychowującą dzieci uważa się również osobę pozostającą w związku małżeńskim, jeżeli jej małżonek został pozbawiony praw rodzicielskich lub odbywa karę pozbawienia wolności. Wnioskodawczyni przedstawiła dowody (wyroki sądów), że samotnie wychowuje dzieci, ale według prawa podatkowego nie może być uznana za osobę samotnie wychowującą dzieci, gdyż nie jest rozwódką. Przepisy dotyczące korzystnego sposobu rozliczania podatku nie mogą być interpretowane rozszerzająco, zarówno co do zakresu przedmiotowego, podmiotowego, jak i czasu ich trwania. Tożsame stanowisko prezentuje również Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w postanowieniu (sygn. PB2/4150-8/07/AK) z dnia 27 kwietnia 2007 r. Ten sam organ podatkowy, wskazuje również, że gdy wobec jednego z rodziców sąd orzeknie wyłącznie ograniczenie praw rodzicielskich, a nie pozbawi ich całkowicie to brak jest podstaw do rozliczenia się jako osoba samotnie wychowująca dzieci (postanowienie sygn. PD-3/415-154/07/L z dnia 30 kwietnia 2007 r.). Warto wskazać, że przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależniają prawa podatnika do preferencyjnego opodatkowania jego dochodów od tego czy przez cały rok podatkowy był osobą samotnie wychowującą dzieci. Taki stan powinien zaistnieć w ciągu roku, a nie musi trwać przez cały rok. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca nie zmienił przepisów będących przedmiotem komentarza. Interpretację skomentowałLeszek Sygułaekspert podatkowy, prawnik, doktorant Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu*/komentarz* »

Ulga odsetkowa a aneks do umowy kredytowej

Aktualizacja: 24.10.2011

W 2005 r. zaciągnęłam kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego. W roku 2010 dokonam odbioru budynku i nabędę prawo do odliczenia odsetek. Jeszcze przed odbiorem budynku zostanie sporządzony aneks do umowy kredytowej z 2005 r. zwiększający wartość mojego pierwotnego zobowiązania (nie jest to kredyt refinansowy). Czy aneks ten nie pozbawi mnie prawa odliczenia odsetek w pełnej wysokości? »

Jak wykazać prawo do ulgi rehabilitacyjnej

Aktualizacja: 24.10.2011

Jestem osobą niepełnosprawną i chciałabym skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. Jak mam przygotować się do tego odliczenia ? Czy muszę zbierać jakieś dokumenty, czy faktury ? »

Jak liczyć okres zameldowania do ulgi meldunkowej

Aktualizacja: 24.10.2011

W maju 2008 r. zmarła moja matka i nabyłem w spadku mieszkanie własnościowe stanowiące odrębną nieruchomość. Nabycie spadku potwierdzone zostało prawomocnym wyrokiem sądu. W mieszkaniu tym byłem zameldowany na pobyt stały w latach 1991-2003. Czy sprzedając teraz to mieszkanie mogę skorzystać z ulgi meldunkowej? »

Czy trzeba płacić podatek dochodowy przy sprzedaży gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 24.10.2011

Nabyłem w spadku gospodarstwo rolne, w skład którego wchodzą użytki rolne zabudowane,  pastwiska, grunty orne i rowy. Chciałbym sprzedać teraz to gospodarstwo ale nie wiem, czy będę musiał zapłacić przy tym podatek dochodowy. »

Ulga meldunkowa tylko dla nieruchomości nabytych od 2007 roku

Aktualizacja: 24.10.2011

Kupiłem w 2003 roku mieszkanie. Teraz chciałbym je sprzedać ale z uwagi na duży dochód z tej transakcji chciałbym uniknąć płacenia podatku. Czy mogę skorzystać z ulgi meldunkowej - od 2003 roku jestem nieprzerwanie zameldowany w tym mieszkaniu. »

Wychowywanie dzieci daje ulgę (podatkową)

Aktualizacja: 24.10.2011

Ulga prorodzinna, zwana też ulgą na dzieci, to najkorzystniejsza obecnie ulga podatkowa. Każdy podatnik wychowujący dzieci może w swoim PIT za rok 2008 odliczyć od podatku dochodowego kwotę 1173,70 na jedno wychowywane dziecko. »

Które przychody są zwolnione z PIT

Aktualizacja: 24.10.2011

Są kategorie przychodów, które choć podlegają ustawie o PIT, to jednak są przez tę ustawę zwolnione z podatku dochodowego - jest ich grubo ponad 100. Warto znać te zwolnienia, a przynajmniej sprawdzić, czy nie są tam wymienione nasze przychody. »

Ulga abolicyjna

Aktualizacja: 24.10.2011

Jeżeli w 2008 roku pracowałeś za granicą (lub uzyskiwałeś tam dochody z działalności gospodarczej) możesz skorzystać z ulgi abolicyjnej. Jednak masz prawo do tej ulgi tylko wtedy, gdy Twoje zagraniczne dochody zostały poddane niekorzystnej metodzie unikania podwójnego opodatkowania – tzw. metodzie odliczenia proporcjonalnego. »

Co nie podlega opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 24.10.2011

Jest kilka kategorii przychodów osób fizycznych, które nie podlegają opodatkowaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto je znać. »

Sprzedajemy odziedziczony dom bez podatku

Aktualizacja: 24.10.2011

Sprzedaż nabytego w drodze spadku i darowizny domu lub innej nieruchomości jest wolna od podatku dochodowego jeżeli nabycie miało miejsce przed 1 stycznia 2007 r.. Natomiast jeżeli nabycie nieodpłatne miało miejsce po tej dacie trzeba zapłacić 19% podatku dochodowego. Można tego uniknąć czekając z nabyciem 5 lat lub gdy jest zameldowany w tym domu ponad 12 miesięcy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Systim

Księgowość przez Internet – online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama