| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.


Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL


Nowe deklaracje wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 14 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług - Dz.U. poz. 1550.

Nowe wzory deklaracji zasadniczo nie różnią się od poprzednich, z tą różnicą, że nowe formularze dostosowano do zmienionych zasad stosowania ulgi na złe długi.

 

Wierzytelności nieściągalne a VAT

 


Kto nie może rozliczać się na starych formularzach


Deklarację za styczeń na formularzu VAT-7(13), czyli na nowym formularzu, muszą złożyć podatnicy, gdy za ten okres:

1) korygują podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy, czyli korzystają z ulgi na złe długi, lub

2) dokonują zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy, czyli w przypadku gdy skorygowali niezapłacony VAT, a następnie zapłacili należność z tej faktury i przysługuje im prawo do ponownego odliczenia.

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania ulgi na złe długi. Przepisy przejściowe nie pozwalają jednak rozliczać według nowych zasad wszystkich wierzytelności, lecz tylko te, które powstały 4 sierpnia 2012 r. i później.

O tym, jak ustalić, które zasady rozliczania ulgi na złe długi stosujemy i jakie warunki należy spełnić, pisaliśmy w numerze 1/2013 BV, patrz: specjalny dodatek: Jak skutecznie skorzystać z ulgi na złe długi w 2013 r. - instrukcja dla wierzyciela.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Czy zatem nowe deklaracje mogą stosować wszyscy podatnicy, którzy będą rozliczać ulgę na złe długi, czy tylko ci, którzy będą rozliczać ulgę na nowych zasadach? Prawidłowa jest druga odpowiedź. Wynika to z przepisów przejściowych rozporządzenia wprowadzającego nowe deklaracje (§ 2 ust. 3 rozporządzenia), według których nowe deklaracje są obowiązkowe dla podatników korygujących podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego. Wierzyciel koryguje podstawę opodatkowania i podatek należny tylko, gdy stosuje nowe zasady korzystania z ulgi na złe długi (tj. koryguje VAT i wartość netto obrotu). Gdy stosuje zasady obowiązujące do 31 grudnia 2012 r., koryguje tylko VAT należny. Ta sama zasada dotyczy formularza VAT-ZD.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agata Koschel

Adwokat, publicystka i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »