REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deklaracja VAT-7 - kto musi rozliczyć się na nowym formularzu

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2013 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT-7(13), VAT-7K(7) i VAT-7D(4). Przepisy przejściowe pozwalają do rozliczenia za ostatni okres rozliczeniowy 2013 r. stosować poprzednie wzory. Nie wszyscy jednak podatnicy mogą stosować stare wzory.


Godzina z VAT 2013. Słuchaj codziennie o godz. 12.00 w Radio INFOR.PL

REKLAMA

Autopromocja


Nowe deklaracje wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z 14 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług - Dz.U. poz. 1550.

Nowe wzory deklaracji zasadniczo nie różnią się od poprzednich, z tą różnicą, że nowe formularze dostosowano do zmienionych zasad stosowania ulgi na złe długi.

 

Wierzytelności nieściągalne a VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 


Kto nie może rozliczać się na starych formularzach


Deklarację za styczeń na
formularzu VAT-7(13), czyli na nowym formularzu, muszą złożyć podatnicy, gdy za ten okres:

1) korygują podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy, czyli korzystają z ulgi na złe długi, lub

2) dokonują zwiększenia podatku naliczonego na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy, czyli w przypadku gdy skorygowali niezapłacony VAT, a następnie zapłacili należność z tej faktury i przysługuje im prawo do ponownego odliczenia.

Ad 1. Ulga na złe długi rozliczana przez wierzyciela

Od 1 stycznia 2013 r. obowiązują nowe zasady rozliczania ulgi na złe długi. Przepisy przejściowe nie pozwalają jednak rozliczać według nowych zasad wszystkich wierzytelności, lecz tylko te, które powstały 4 sierpnia 2012 r. i później.

O tym, jak ustalić, które zasady rozliczania ulgi na złe długi stosujemy i jakie warunki należy spełnić, pisaliśmy w numerze 1/2013 BV, patrz: specjalny dodatek: Jak skutecznie skorzystać z ulgi na złe długi w 2013 r. - instrukcja dla wierzyciela.

Metoda kasowa w VAT - zmiany 2013

Czy zatem nowe deklaracje mogą stosować wszyscy podatnicy, którzy będą rozliczać ulgę na złe długi, czy tylko ci, którzy będą rozliczać ulgę na nowych zasadach? Prawidłowa jest druga odpowiedź. Wynika to z przepisów przejściowych rozporządzenia wprowadzającego nowe deklaracje (§ 2 ust. 3 rozporządzenia), według których nowe deklaracje są obowiązkowe dla podatników korygujących podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego. Wierzyciel koryguje podstawę opodatkowania i podatek należny tylko, gdy stosuje nowe zasady korzystania z ulgi na złe długi (tj. koryguje VAT i wartość netto obrotu). Gdy stosuje zasady obowiązujące do 31 grudnia 2012 r., koryguje tylko VAT należny. Ta sama zasada dotyczy formularza VAT-ZD.

 

WAŻNE

Nową deklarację VAT-7(13) obowiązkowo będą musieli stosować podatnicy w rozliczeniu za okres, w którym rozliczają ulgę na złe długi według nowych zasad.

W takiej sytuacji w części G. INFORMACJE O ZAŁĄCZNIKACH w poz. 73 należy zaznaczyć kwadrat nr 1 „tak”, gdyż obowiązuje złożenie zawiadomienia o skorygowaniu podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego (VAT-ZD). Natomiast w poz. 74 należy wpisać liczbę załączników formularza VAT-ZD.

Zmiany VAT dotyczące fakturowania

Nowe wzory deklaracji podatkowych VAT

PRZYKŁAD

Spółka Alfa sprzedała towar kontrahentowi, co udokumentowała fakturą nr FV 12365/08/13 o wartości netto 100 000 zł, VAT 23 000 zł. Termin płatności upłynął 25 sierpnia 2012 r., natomiast 150 dzień od terminu płatności upłynął w styczniu 2013 r. Oznacza to, że wierzytelność można uznać za nieściągalną. Spółka Alfa spełnia wszystkie warunki, aby rozliczyć ulgę na złe długi. Do dnia złożenia deklaracji wierzytelność nie została uregulowana.

Sprzedaż opodatkowana stawką 23% wyniosła w styczniu: wartość netto 460 000 zł, VAT 105 800 zł.

Zakupy: wartość netto 123 000 zł, VAT 27 361 zł.

Dlatego należy wypełnić deklarację VAT-7 wraz z formularzem VAT-ZD w następujący sposób.

Gdy stosujemy poprzednie zasady rozliczania ulgi na złe długi, możemy wykorzystać poprzedni wzór deklaracji. Niezależnie od tego, jaki formularz deklaracji VAT-7 składamy, w takiej sytuacji nie stosujemy nowego wzoru zawiadomienia VAT-ZD.

Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule "Kto musi rozliczyć VAT za styczeń na nowym wzorze deklaracji VAT-7" >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA