reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Kto powinien skorygować błędną datę wystawienia faktury

Aktualizacja: 26.11.2010

Sprzedawca wystawił fakturę VAT z datą wystawienia: 09.08.2010, datą sprzedaży: 15.07.2010 oraz terminem płatności: 29.07.2010. Oczywiście jest podana zła data wystawienia. Sprzedawca twierdzi jednak, że to odbiorca powinien wystawić do tej faktury notę korygującą zmieniającą datę wystawienia. Czy ma rację? »

Remanent likwidacyjny - opodatkowanie środków trwałych w budowie

Aktualizacja: 04.11.2010

Likwiduję działalność gospodarczą i muszę sporządzić remanent likwidacyjny dla celów VAT. Czy muszę wykazać w nim środek trwały w budowie (wiata na drewno)? Od materiałów na jego budowę odliczałem VAT. Jeżeli tak, jaką przyjąć podstawę opodatkowania? »

Czy należy rozliczyć VAT z faktury zwróconej przez nabywcę

Aktualizacja: 14.10.2010

Co zrobić z VAT w sytuacji, gdy kontrahent odesłał nam oryginał faktury, gdyż nie zgadza się z nią? Czy uwzględnić tę fakturę w deklaracji VAT? »

Jak zgłosić do urzędu skarbowego przenośną kasę rejestrującą

Aktualizacja: 15.09.2010

Zamierzam kupić kasę rejestrującą. Ponieważ mam zgłoszony handel obwoźny i będę chciał jeździć z tą kasą po Polsce, nie wiem, w jaki sposób powinienem ją zgłosić do urzędu skarbowego. »

Czy podpisywanie faktur jest obowiązkowe

Aktualizacja: 19.08.2010

Czy można księgować faktury, które nie mają pieczątki ani podpisu sprzedawcy (sprzedaż internetowa)? Jeśli tak, to według jakiej podstawy prawnej można to robić? »

Opodatkowanie VAT pożyczek poza systemem bankowym

Aktualizacja: 27.08.2010

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 9 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż udzielanie pożyczek poza systemem bankowym jest usługą pośrednictwa finansowego zwolnioną z podatku od towarów i usług (sygn. ITPP1/443-67/10/AT). »

Faktury wystawionej w formie papierowej nie można przechowywać elektronicznie

Aktualizacja: 19.08.2010

Nie można przechowywać w formie elektronicznej faktury, którą wystawiono i przekazano kontrahentowi w formie papierowej, gdyż dla formy elektronicznej oraz papierowej przewidziano odrębne uregulowania prawne. »

Czy można odliczyć cały VAT z faktur za dzierżawę samochodu

Aktualizacja: 23.07.2010

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem podatnikiem VAT. Na podstawie umowy dzierżawy użytkuję samochód. Co miesiąc płacę z tego tytułu 700 zł + VAT. Czy mogę odliczyć cały VAT z otrzymywanych faktur? »

Charytatywny SMS zwolniony z podatku VAT

Aktualizacja: 29.06.2010

SMSy przesyłane na cele charytatywne będą zwolnione z podatku VAT. Obecnie opodatkowane są stawką VAT w wysokości 22 proc. »

Opodatkowanie podatkiem VAT sprzedaży działek

Aktualizacja: 08.06.2010

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 kwietnia 2010 r. wyraził pogląd, iż sprzedaż działek należących do majątku osobistego osoby fizycznej jako czynność nie mieszcząca się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (sygn. IPPP3/443-57/10-5/LK). »

Według fiskusa faktura korygująca tylko do faktury pierwotnej

Aktualizacja: 27.05.2010

Przepisy nie określają, ile faktur korygujących można wystawić do faktury VAT. Dlatego w praktyce przyjmuje się, że do faktur VAT można wystawić nawet kilka faktur korygujących – jeśli istnieją podstawy do ich wystawienia. Problemem natomiast jest to, czy kolejna faktura korygująca ma się odnosić do faktury pierwotnej, czy też do poprzedniej faktury korygującej. »

Uproszczenie zasad dokonywania aktualizacji danych dla celów VAT

Aktualizacja: 13.05.2010

W jakich przypadkach podatnicy VAT nie muszą już składać zgłoszenia aktualizacyjnego VAT-R? »

Wydatki z paragonu mogą być kosztem podatkowym

Aktualizacja: 27.04.2010

Podatnik, który wydatek udokumentowany tylko paragonem chce zaliczyć do kosztów podatkowych, musi zadbać o dodatkowe dowody potwierdzające jego poniesienie. »

Czy można anulować fakturę wystawioną na fikcyjną firmę, gdy usługa została wykonana

Aktualizacja: 26.04.2010

Jeśli usługa została wykonana, to nie można anulować ani wystawić faktur korygujących tylko z tego powodu, że okazało się, iż firma nabywcy jest fikcyjna. W takim przypadku należy rozliczyć VAT, mimo że nie został zapłacony. »

Oszuści podatkowi nie odliczą VAT

Aktualizacja: 31.05.2010

Organy podatkowe muszą udowodnić, że podatnik miał zamiar oszukać fiskusa. Tylko wtedy mogą zakwestionować prawo do odliczenia VAT. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama