REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

VAT i akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak rozliczać reklamacje w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów

Sprzedajemy towary do Niemiec. Zdarza się, że towary są zwracane z powodu braków technicznych. Jak rozliczać reklamacje w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów?

Kiedy można odliczyć VAT z faktury z tytułu zakupów na Allegro

Prowadzę działalność gospodarczą i kupuję wiele wykorzystywanych przeze mnie w tej działalności towarów w sklepach internetowych i na Allegro. Faktury za dokonywane zakupy otrzymuję w różnych terminach. Czasami faktura jest przesyłana razem z towarem, a czasami dużo później, dopiero po zapłaceniu za otrzymany towar na poczcie. Od czego to zależy? W jakim terminie mogę odliczyć VAT z faktur za takie zakupy?

Dostawa produktów zwolniona z podatku

Zwolniona z VAT jest dostawa produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywana przez rolnika ryczałtowego, oraz świadczenie przez niego usług rolniczych.

Jak rozliczyć VAT, gdy zostanie przekroczony limit zwolnienia

Jak rozpocząć rozliczenie VAT, gdy przekroczymy limit 10 000 euro? Jak naliczyć VAT i udokumentować transakcje, w wyniku której przekraczamy limit?

REKLAMA

Jak opodatkować transakcję, która ma miejsce poza terytorium Polski

Jestem podatnikiem zarejestrowanym dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Nabyłem we Francji towar. Dokonując tej transakcji, podałem na fakturze zakupu polski NIP poprzedzony kodem PL. Towar został przetransportowany na terytorium Bułgarii. Potem wyeksportowałem go poza Unię Europejską. Nie jestem zarejestrowany dla celów rozliczania podatku w Bułgarii. Przedmiotowy towar nie został wprowadzony na terytorium RP. W związku z tym mam wątpliwość, czy jako podatnik polski nie jestem zobowiązany do rozpoznania tej transakcji jako wewnątrzwspólnotowego nabycia na terytorium Polski.

Czy wykazać aport przedsiębiorstwa w deklaracji VAT

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 czerwca 2007 r. W dniu 2 lipca 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy w czerwcu osoba fizyczna, czyli firma X, powinna wykazać dokonany aport w deklaracji VAT-7?

Czy powtórne wydanie towarów w ramach reklamacji podlega VAT

Spółka kupiła od nas towar, który uległ uszkodzeniu z naszej winy. Teraz na podstawie Wz wydajemy powtórnie towar. Czy wystarczy wystawić fakturę wewnętrzną, czy też trzeba wystawić FV korektę?

Jak rozliczać VAT w przypadku zakupu biletów lotniczych dla pracowników

Jak rozliczać w VAT zakupione przez pracodawcę bilety lotnicze dla pracowników: w zakresie służbowym i prywatnie, w ramach nagrody itp.?

REKLAMA

Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać zwrot w przyśpieszonym terminie

Czy faktury i dokumenty celne powinny być zapłacone w całości na dzień złożenia deklaracji VAT-7, czy też opłacenie należności z tytułu faktur zakupu i dokumentów celnych musi nastąpić najpóźniej w dniu upływu 25-dniowego terminu dokonania przyspieszonego zwrotu różnicy podatku? Czy potrącenie wierzytelności spełnia ten warunek?

Jak najkorzystniej wycofać samochód z firmy

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i rozliczam się na podstawie pkpir. W grudniu 2005 r. kupiliśmy z mężem samochód osobowy. Wprowadziłam go do firmy i amortyzowałam. Odliczyłam 60% VAT. Obecnie zastanawiam się nad wycofaniem tego samochodu z firmy. Będzie go używał mój mąż, który nie prowadzi działalności gospodarczej. Jaki sposób wycofania będzie najkorzystniejszy?

Kiedy nieodpłatne przekazanie towarów podlega VAT

Firma produkuje artykuły piśmiennicze: markery, długopisy, pióra. Podczas akcji promocyjnych rozdajemy produkty, na których znajduje się logo naszej firmy. Nie są to ani próbki, ani prezenty o małej wartości. Podatek naliczony związany z tymi produktami został odliczony, bowiem traktujemu te czynności jako reklamę, a więc ponoszone na ten cel wydatki możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast same towary będą przekazane nieodpłatnie. Czy w związku z tym, że jest to czynność nieodpłatnego przekazania towarów związana z prowadzonym przedsiębiorstwem, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT?

Kiedy należy rozliczyć faktury korygujące dotyczące eksportu

W czerwcu spółka wystawiła fakturę VAT na eksport towaru do USA. W tym samym miesiącu została rozpoczęta procedura wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, ale przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za czerwiec nie miałem jeszcze dokumentu SAD potwierdzającego eksport. Potwierdzenia spółka nie miała także przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za lipiec. Jednocześnie w lipcu do ww. faktury eksportowej została wystawiona faktura korygująca ze stawką VAT 0%, zmniejszająca wartość towaru. Kiedy należy rozliczyć fakturę korygującą?

Czy użyczenie przez podatnika środków trwałych podlega VAT

Mam pytanie odnośnie do opodatkowania nieodpłatnego świadczenia, a konkretnie udostępnienia do używania sprzętu naszemu zleceniobiorcy. Jesteśmy firmą budowlaną. Wynajmujemy do różnych robót podwykonawców. Wykonują oni pewne usługi w ramach zlecenia. Czy takie nieodpłatne udostępnianie niektórego sprzętu - a konkretnie koparek - zleceniobiorcom podlega VAT? Mamy na to zawartą umowę o współpracy. Ponadto zleceniobiorcom są zwracane koszty, które ponoszą w związku z używaniem tego sprzętu, oczywiście udokumentowane fakturami.

Jak dokonać korekty do faktury VAT marża

Nasze biuro podróży po uwzględnieniu reklamacji często obniża cenę za usługę, która została udokumentowana fakturą VAT marża. Jak powinna wyglądać faktura korygująca do tej faktury? Kiedy należy rozliczyć tę fakturę?

Czy kwota należności na fakturze eksportowej jest kwotą netto czy brutto

Jeżeli przez dwa miesiące nie przyjdzie potwierdzony SAD-3 (eksport), to trzeba zastosować zamiast stawki 0% stawkę krajową, np. 22%. Faktura eksportowa jest np. na 1000 euro. Do obliczenia VAT 22%. Czy 1000 euro to kwota brutto czy netto?

O zwrot VAT od paliwa można walczyć

Podatnicy, którym ograniczono prawo do odliczenia VAT od paliw, mogą odzyskać podatek. Pomocny może okazać się wyrok WSA we Wrocławiu, w którym zakwestionowano tzw. wzór Lisaka.

Czy można odliczyć w całości podatek naliczony przy zakupie częściowo refundowanego środka trwałego

Nasza firma (KPiR, podatek liniowy) w kwietniu 2007 r. otrzymała fakturę zaliczkową na zakup środka trwałego (otrzymaliśmy go w kwietniu) częściowo refundowanego ze środków Funduszu Pracy na doposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego skierowanego z PUP. Czy VAT od zakupionego środka trwałego możemy odliczyć w całości, czy tylko od części nierefundowanej, oraz w jakim miesiącu?

Czy wykazać podatek z dokumentu SAD

Firma zakupiła towar u Niemca na podstawie faktury za 15 tys. euro. Niemiec przysłał do Polski towar bezpośrednio z USA. Organ celny naliczył VAT i cło od kwoty 23 tys. w dolarach na dokumencie SAD. Do deklaracji VAT-7 podatnik przyjął kwoty z SAD. Czy prawidłowo?

Jak należy obliczyć podatek należny, gdy posiadamy potwierdzenie, że wierzytelności są nieściągalne

Jak zachować się w przypadku VAT od wierzytelności nieściągalnych, kiedy mamy już wyrok sądu i potwierdzenia komornika, iż dana należność jest nieściągalna, a VAT z powyższych nieściągalnych faktur został w terminie przekazany na konto urzędu?

Czy można odliczyć VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Czy spółka, budując budynek na gruncie użyczonym jej przez współwłaścicieli będących jednocześnie wspólnikami w spółce, może odliczać VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy poniesione na jego budowę?

VAT od odszkodowań za bezumowne korzystanie z rzeczy lub nieruchomości

Czy odszkodowanie jest należnością z tytułu odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług i czy kwalifikuje się do bycia opłatą podlegającą opodatkowaniu VAT?

Faktura nie musi zawierać stawki i kwoty akcyzy

Na fakturze dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę samochodów osobowych nie musi być wykazana stawka i kwota podatku akcyzowego. Przedsiębiorca musi jednak mieć dokumenty potwierdzające transakcję. - Postanowienie naczelnika I Urzędu Celnego w Warszawie z 20 czerwca 2007 r., nr 441000-PAI-9100I-17/07/682/EU

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od otrzymanych refundacji

Hurtownia leków i farmaceutyków – punkt apteczny prowadzi również sprzedaż produktów refundowanych przez NFZ. Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT od otrzymanych refundacji?

Kaucja za opakowanie - opodatkowanie VAT

Spółka sprzedaje towary (farby) bezpośrednio do odbiorców przemysłowych i jest zobowiązana do odbioru (na własny koszt) opakowań po tych środkach i ich utylizacji. Ponadto (na podstawie przepisów ustawy z 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych - Dz.U. z 2001 r. Nr 63, poz. 638 z późn.zm.) spółka jest zobowiązana do ustalenia wysokości kaucji za opakowania jednostkowe tych środków, w wysokości nie niższej niż 10% i nie wyższej niż 30% ceny niebezpiecznego środka zawartego w tym opakowaniu. Termin płatności kaucji pokrywa się z terminem płatności należności za dostarczone towary, zaś termin przygotowania odpadów opakowaniowych do odbioru wynosi 180 dni od daty wydania towaru. W przypadku odmowy zwrotu zużytych opakowań przez kontrahenta spółka ma prawo otrzymaną kaucję zachować. Nie są to opakowania wielokrotnego użytku. Czy podlega opodatkowaniu VAT kaucja otrzymywana od klientów spółki przy sprzedaży produktów, czy kaucja naliczana od niezwróconych opakowań?

Jak ustalić termin odliczenia VAT

Prawo do odliczenia VAT przysługuje, gdy zakupione towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanej. Aby z tego prawa skorzystać, należy tego dokonać w terminie otrzymania faktury lub w następnym. Nie może to nastąpić, co do zasady, wcześniej niż w rozliczeniu za okres, kiedy wykonano usługę lub nabyto prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.

Czy pośrednicy zajmujący się eksportem mają prawo do zwrotu akcyzy

Czy zwrot akcyzy z tytułu eksportu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych przysługuje tylko podatnikowi? Czy także pośrednikowi z tytułu transakcji eksportu?

Czy aport samochodu do spółki cywilnej zobowiązuje dokonującego do korekty VAT

Prowadzę działalność jako podatnik VAT, mam jednoosobową firmę transportową. W lutym dokonałem do spółki cywilnej wniesienia aportu w postaci samochodu ciężarowego, który dotąd był moim środkiem trwałym. Czy teraz muszę skorygować odliczony podatek? Samochód będzie również wykorzystywany w działalności transportowej.

Czy jest kosztem wydatek na okresowe badanie techniczne przedmiotu leasingu

Zawarłam umowę leasingu operacyjnego na naczepę. Poniosłam w marcu koszt okresowego badania technicznego na tę naczepę. Czy mogę ten wydatek potraktować jako koszt uzyskania przychodu? Czy mogę odliczyć VAT z tej faktury?

Jak wyliczyć i wykazać kwotę zwrotu bezpośredniego

Proszę o interpretację art. 87 ust. 3 ustawy o VAT. Co oznacza ona dla podatnika sprzedającego towary ze stawką 3%? Czy możliwość obniżenia podatku należnego (sprzedaż opodatkowana 3%) o naliczony (zakupy opodatkowane 22%) w deklaracji VAT oznacza dla tego rolnika zwrot podatku w wysokości 19%, np. sprzedaż 100,00 x 3% = 3,00 i sprzedaż 100,00 x 22% = 22,00, w deklaracji 22,00 - 3,00 = 19,00 do zwrotu, czy też ustala się tę kwotę w inny sposób? Jak obliczać i wykazywać kwotę zwrotu VAT w tym przypadku?

Czy przysługuje odliczenie VAT od nabycia środka trwałego sfinansowanego z dotacji UE

Rolnik ryczałtowy od 1 kwietnia br. chce zrezygnować ze zwolnienia z VAT i zarejestrować się jako czynny podatnik VAT (spełnia warunki przewidziane w ustawie). W połowie kwietnia planuje nabycie kombajnu, który to zakup zostanie sfinansowany w kwocie netto z dotacji UE. VAT zostanie sfinansowany z kredytu obrotowego przyznanego przez bank temu rolnikowi. Cena maszyny to ok. 200 000 zł netto + 44 000 zł VAT. Rolnik sprzedaje produkty opodatkowane stawką 3%. Zakupy to towary częściowo opodatkowane 3%, częściowo 22%. Będzie prowadził ewidencje zakupu i sprzedaży VAT. Czy należy ustalić proporcję odliczenia VAT związaną z otrzymaniem dotacji? Czy dotacje wpływają na prawo do odliczenia VAT naliczonego?

Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Moja firma (działalność jednoosobowa, osoba fizyczna) ma zamiar przyjąć zlecenie od firmy szwedzkiej na wybudowanie kilku domów w Szwecji. Jak wygląda rozliczanie VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz podmiotów z innych państw UE?

Kwartalna deklaracja VAT-7K - do 25 lipca

Kasy fiskalne w centrach fitness, saunach i solariach - nowe rozporządzenie

1 października 2007 r. w centrach fitness, solariach, saunach, łaźniach oraz w innych placówkach zajmujących się poprawą kondycji fizycznej podatnicy będą obowiązani zainstalować kasy fiskalne. Obowiązek ten powstanie, pod warunkiem że obroty tych podatników z tytułu działalności na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przekraczają 40 000 zł. Minister Finansów nie przedłużył również zwolnień od obowiązku stosowania kas w innych przypadkach, które wymieniono poniżej.

Jak małżonkowie - podatnicy VAT dokumentują sprzedaż wspólnej nieruchomości

Małżonkowie prowadzą dwie firmy, każdy swoją. W maju 2007 r. sprzedali nieruchomość, która była ich współwłasnością. Czy powinny być wystawione dwie faktury po połowie przez oboje małżonków?

Jak odliczyć VAT od leasingu operacyjnego samochodu osobowego

Jesteśmy spółką z o.o. Wziąłem w leasing operacyjny dwa samochody osobowe. Ile mogę odliczyć VAT z czynszu zerowego i inicjalnego oraz z rat leasingowych? Czy mogę odliczyć VAT od paliwa? Jeżeli kupię części zamienne, czy też mogę od nich odliczyć VAT? Podobno „kilometrówki” nie muszę prowadzić?

REKLAMA