reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Czy można odliczyć VAT od inwestycji w obcym środku trwałym

Czy spółka, budując budynek na gruncie użyczonym jej przez współwłaścicieli będących jednocześnie wspólnikami w spółce, może odliczać VAT wynikający z faktur dokumentujących zakupy poniesione na jego budowę?

RADA

Tak, spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT, jeżeli budynek będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych.

UZASADNIENIE

Prawo do odliczenia VAT jest przede wszystkim uzależnione od spełnienia dwóch podstawowych warunków:

l zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych,

l wydatki na ich nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Ten drugi warunek nie dotyczy następujących wydatków:

- gdy brak możliwości ich zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem z podatku dochodowego, tzn. w przypadku gdy wydatków nie możemy zaliczyć do kosztów uzyskania, ponieważ zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu zwolnionego;

- związanych z nabyciem towarów i usług podlegających amortyzacji oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów (a więc towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych); ponieważ w tym przypadku do kosztów uzyskania są zaliczane odpisy amortyzacyjne.

W przepisach brak jest natomiast ograniczeń prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z wydatkami poniesionymi na realizację inwestycji w obcym środku trwałym.

Termin „inwestycje w obcych środkach trwałych” nie występuje w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast posługują się nim przepisy o podatku dochodowym zawarte w:

l art. 16a ust. 2 pkt 4 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,

l art. 22a ust. 2 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią tych przepisów środkami zaliczanymi do majątku podatnika i podlegającymi amortyzacji są m.in.:

l przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych,

l budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie.

Ponieważ wydatki na inwestycje w obcym środku trwałym można pośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, dlatego VAT w tym przypadku można odliczyć na zasadach ogólnych.

Taki sposób postępowania potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 12 stycznia 2006 r. Łódzkiego Urzędu Skarbowego nr ŁUS-III-2-443/258/05/MJS czytamy, że: „W związku z powyższym oraz faktem, iż wydatki na budowę przedmiotowej drogi nie mogą wprawdzie zostać bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale jednocześnie są one kosztami uzyskania przychodu w sposób pośredni - poprzez odpisy amortyzacyjne (odpisy amortyzacyjne z tytułu inwestycji w obcym środku trwałym), należy stwierdzić, iż jeśli droga wybudowana przez Spółkę na gruncie należącym do Gminy rzeczywiście będzie służyła działalności Podatnika opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to Podatnikowi przysługuje prawo do pomniejszenia kwot podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wykazane w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług wykorzystanych do budowy tej drogi”.

l art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Jan Zieliński

ekspert w zakresie VAT

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama