Kiedy należy rozliczyć faktury korygujące dotyczące eksportu
REKLAMA
REKLAMA
RADA
Zarówno fakturę pierwotną, jak i korygującą należy rozliczyć w deklaracji za lipiec.
UZASADNIENIE
W eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0%. Warunkiem zastosowania tej stawki jest jednak otrzymanie przez podatnika dokonującego eksportu dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc. Jeśli podatnik nie otrzymał tych dokumentów przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym nastąpił wywóz towarów poza terytorium UE, nie wykazuje tej dostawy w ewidencji sprzedaży za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania tego dokumentu przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres rozliczeniowy. W razie nieotrzymania tego dokumentu do dnia złożenia deklaracji za następny okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym dokonano wywozu towarów poza terytorium UE, rozlicza się tę transakcję ze stawką krajową. Jeżeli otrzyma Pan potwierdzenie wywozu towarów w terminie późniejszym, będzie można dokonać korekty tej transakcji w deklaracji za miesiąc, kiedy otrzymał Pan ten dokument.
Przykład
Spółka dokonała sprzedaży towarów firmie ukraińskiej 25 maja 2007 r. Wywóz towarów nastąpił 3 czerwca br., jednak składając deklarację za czerwiec, spółka nie posiadała dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE. Również do dnia złożenia deklaracji za lipiec nie otrzymała tych dokumentów, dlatego jest zobowiązana rozliczyć tę transakcję ze stawką krajową w deklaracji za lipiec.
Natomiast fakturę korygującą wystawia się również wtedy, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Aby obniżyć podatek należny, sprzedawca jest obowiązany do posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Takie potwierdzenie nie jest wymagane, gdy dokonujemy:
l eksportu towarów,
l sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy,
l wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz
l dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.
Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie.
Wyłączenie w eksporcie towarów obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje, iż fakturę tę rozlicza się na bieżąco, tj. w miesiącu jej wystawienia. Natomiast wynikający z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT obowiązek zastosowania do eksportu stawki właściwej dla dostawy tego towaru na terytorium kraju, gdy brak jest odpowiednich dokumentów, dotyczy wartości eksportowanego towaru wykazanych zarówno na fakturze pierwotnej, jak i na fakturze korygującej.
Obie faktury powinien Pan rozliczyć w deklaracji za lipiec, stosując stawkę krajową. Po otrzymaniu dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium UE będzie Panu przysługiwało prawo do zastosowania stawki 0%.
l art. 41 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
l § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
Marcin Jasiński
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat