| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Moja firma (działalność jednoosobowa, osoba fizyczna) ma zamiar przyjąć zlecenie od firmy szwedzkiej na wybudowanie kilku domów w Szwecji. Jak wygląda rozliczanie VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz podmiotów z innych państw UE?

rada

Roboty budowlane wykonywane poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwie, w którym są położone nieruchomości. Konsekwencje takiego rozwiązania zostały omówione w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Miejsce świadczenia usług budowlanych (jako usług związanych z nieruchomościami) należy ustalić według miejsca położenia nieruchomości, której dotyczą (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych poza Polską (niezależnie od tego, na rzecz kogo są świadczone) nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Z punktu widzenia polskich przepisów są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.

W związku z tym zasady opodatkowania tych usług będą regulowały przepisy VAT obowiązujące w Szwecji. Oznaczać to może konieczność rejestracji jako podatnika VAT w państwie świadczenia tych usług (w omawianym przypadku - w Szwecji) oraz dokumentowania świadczenia tych usług fakturami (lub innymi dokumentami) wystawianymi zgodnie z przepisami danego państwa (w omawianym przypadku - dokumentami wystawianymi zgodnie z przepisami szwedzkimi). Obowiązek rejestracji w Szwecji wystąpi w szczególności w przypadku:

l robót wykonywanych dla osób zagranicznych niebędących podatnikami VAT (tj. przede wszystkim dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) lub

l robót wykonywanych dla podatników niezarejestrowanych w danym państwie (ten problem może występować w przypadku podwykonawców).

Inaczej jest wówczas, gdy roboty budowlane są wykonywane dla podatników VAT z danego państwa. Państwa członkowskie w takich przypadkach przeważnie zwalniają podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji jako podatnika VAT. Jednocześnie obowiązek rozliczenia VAT jest nakładany na nabywców tych usług będących podatnikami VAT zarejestrowanymi w danym państwie. W Polsce odbywa się to w ramach tzw. importu usług. Taki sposób opodatkowania należy jednak potwierdzić z regulacjami VAT obowiązującymi w Szwecji.

Polski podatnik, który nie jest dla tych czynności zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze wykonujący usługi opodatkowane poza terytorium Polski jest obowiązany do ich dokumentowania. Dokumentami wystawianymi w takich przypadkach są faktury uproszczone, o których mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Jednocześnie należy zauważyć, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli importowane przez nich lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, pod warunkiem że:

kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, i

l podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W konsekwencji, mimo braku opodatkowania przedmiotowych robót budowlanych w Polsce, będzie Pan miał prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych w Polsce zakupów. Podatek taki wykazywany jest na zasadach ogólnych w poz. 44-47 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Wykonywane przez polskich podatników dostawy towarów oraz świadczenie usług poza terytorium Polski (a więc również roboty budowlane wykonywane za granicą), w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, są wykazywane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K w poz. 21.

PRZYKŁAD

Polski podatnik wykonuje roboty budowlane na rzecz szwedzkiego podatnika i wystawia mu faktury uproszczone (bez VAT). W związku z tymi robotami polski podatnik dokonuje w Polsce zakupów materiałów budowlanych. Kwoty wynikające z wystawianych faktur uproszczonych podatnik ujmuje w poz. 21 deklaracji VAT-7/VAT-7K, zaś wartość netto zakupów oraz podatek naliczony - w poz. 44-47 tych deklaracji.

Podstawa prawna

l art. 27 ust. 2 pkt 1 oraz art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KSP Legal & Tax Advice

Tworzymy rozwiązania dla biznesu. Zespół Doradztwa Podatkowego. Obsługa prawna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK