REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wygląda rozliczenie VAT w przypadku świadczenia usług budowlanych za granicą

Tomasz Krywan
Tomasz Krywan
Doradca podatkowy; specjalista w zakresie prawa podatkowego. Autor wielu praktycznych odpowiedzi na pytania z zakresu prawa podatkowego i licznych publikacji na ten temat.

REKLAMA

Moja firma (działalność jednoosobowa, osoba fizyczna) ma zamiar przyjąć zlecenie od firmy szwedzkiej na wybudowanie kilku domów w Szwecji. Jak wygląda rozliczanie VAT w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz podmiotów z innych państw UE?

rada

Roboty budowlane wykonywane poza Polską nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, lecz w państwie, w którym są położone nieruchomości. Konsekwencje takiego rozwiązania zostały omówione w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Miejsce świadczenia usług budowlanych (jako usług związanych z nieruchomościami) należy ustalić według miejsca położenia nieruchomości, której dotyczą (art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). W konsekwencji usługi budowlane wykonywane na nieruchomościach położonych poza Polską (niezależnie od tego, na rzecz kogo są świadczone) nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce. Z punktu widzenia polskich przepisów są to czynności niepodlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.

W związku z tym zasady opodatkowania tych usług będą regulowały przepisy VAT obowiązujące w Szwecji. Oznaczać to może konieczność rejestracji jako podatnika VAT w państwie świadczenia tych usług (w omawianym przypadku - w Szwecji) oraz dokumentowania świadczenia tych usług fakturami (lub innymi dokumentami) wystawianymi zgodnie z przepisami danego państwa (w omawianym przypadku - dokumentami wystawianymi zgodnie z przepisami szwedzkimi). Obowiązek rejestracji w Szwecji wystąpi w szczególności w przypadku:

l robót wykonywanych dla osób zagranicznych niebędących podatnikami VAT (tj. przede wszystkim dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej) lub

l robót wykonywanych dla podatników niezarejestrowanych w danym państwie (ten problem może występować w przypadku podwykonawców).

Inaczej jest wówczas, gdy roboty budowlane są wykonywane dla podatników VAT z danego państwa. Państwa członkowskie w takich przypadkach przeważnie zwalniają podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji jako podatnika VAT. Jednocześnie obowiązek rozliczenia VAT jest nakładany na nabywców tych usług będących podatnikami VAT zarejestrowanymi w danym państwie. W Polsce odbywa się to w ramach tzw. importu usług. Taki sposób opodatkowania należy jednak potwierdzić z regulacjami VAT obowiązującymi w Szwecji.

Polski podatnik, który nie jest dla tych czynności zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze wykonujący usługi opodatkowane poza terytorium Polski jest obowiązany do ich dokumentowania. Dokumentami wystawianymi w takich przypadkach są faktury uproszczone, o których mowa w § 27 rozporządzenia o fakturach, a więc faktury bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.

Jednocześnie należy zauważyć, że na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy mają prawo do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli importowane przez nich lub nabywane towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, pod warunkiem że:

kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, i

l podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W konsekwencji, mimo braku opodatkowania przedmiotowych robót budowlanych w Polsce, będzie Pan miał prawo do odliczania podatku naliczonego od dokonywanych w Polsce zakupów. Podatek taki wykazywany jest na zasadach ogólnych w poz. 44-47 deklaracji VAT-7/VAT-7K.

Wykonywane przez polskich podatników dostawy towarów oraz świadczenie usług poza terytorium Polski (a więc również roboty budowlane wykonywane za granicą), w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy, są wykazywane w deklaracjach VAT-7/VAT-7K w poz. 21.

PRZYKŁAD

Polski podatnik wykonuje roboty budowlane na rzecz szwedzkiego podatnika i wystawia mu faktury uproszczone (bez VAT). W związku z tymi robotami polski podatnik dokonuje w Polsce zakupów materiałów budowlanych. Kwoty wynikające z wystawianych faktur uproszczonych podatnik ujmuje w poz. 21 deklaracji VAT-7/VAT-7K, zaś wartość netto zakupów oraz podatek naliczony - w poz. 44-47 tych deklaracji.

Podstawa prawna

l art. 27 ust. 2 pkt 1 oraz art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860


Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA