| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak należy obliczyć podatek należny, gdy posiadamy potwierdzenie, że wierzytelności są nieściągalne

Jak należy obliczyć podatek należny, gdy posiadamy potwierdzenie, że wierzytelności są nieściągalne

Jak zachować się w przypadku VAT od wierzytelności nieściągalnych, kiedy mamy już wyrok sądu i potwierdzenia komornika, iż dana należność jest nieściągalna, a VAT z powyższych nieściągalnych faktur został w terminie przekazany na konto urzędu?

RADA

W treści pytania nie określił Pan, kiedy powstała przedmiotowa wierzytelność. Jeżeli powstała ona po 1 czerwca 2005 r., to będzie możliwe skorzystanie z tzw. ulgi za złe długi. W przypadku gdy wierzytelność powstała wcześniej, nie jest możliwe skorzystanie z tej instytucji.

UZASADNIENIE

Z treści pytania wynika, iż ma Pan dokumenty pozwalające na stwierdzenie, że przedmiotowa wierzytelność jest nieściągalna. Zgodnie bowiem z przepisami ustaw o podatku dochodowym dokumentem potwierdzającym nieściągalność może być postanowienie o nieściągalności wydane przez właściwy organ postępowania egzekucyjnego i uznane przez wierzyciela jako odpowiadające stanowi faktycznemu.

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów.

Ustawa o VAT wprowadza specjalne przepisy dotyczące korekty podatku w przypadku tzw. nieściągalnych wierzytelności. Instytucja ta z jednej strony przewiduje uprawnienia podatnika do korekty podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne (z niezapłaconych faktur), a jednocześnie z drugiej strony nakłada na nabywcę dokonania stosownej korekty podatku naliczonego z nieuregulowanych faktur.

Aby było możliwe skorygowanie podatku należnego, muszą być spełnione następujące warunki:

l dostawa towaru lub świadczenie usług są dokonywane na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

l wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny został uiszczony,

l wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

l wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,

l od daty wystawienia faktury będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,

l wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Natomiast korekta podatku należnego może nastąpić w rozliczeniu za okres następujący po miesiącu, w którym dłużnik otrzymał zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych. Gdyby po dokonaniu korekty podatku należnego należność została uregulowana w jakiejkolwiek formie, podatnik, który dokonał korekty, jest obowiązany zwiększyć podatek należny w rozliczeniu z okres, w którym należność została uregulowana. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek należny zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Następnie będzie spoczywał na Panu obowiązek złożenia wraz z deklaracją podatkową, w której dokona Pan korekty podatku należnego, zawiadomienia do urzędu skarbowego o dokonanej korekcie wraz z podaniem kwoty korekty podatku należnego. W ciągu 7 dni od dnia dokonania korekty podatku należnego musi Pan także zawiadomić dłużnika o dokonanej korekcie, a kopię zawiadomienia przesłać do właściwego urzędu skarbowego.

Podkreślenia wymaga, iż powyższe uregulowania mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności powstałych po dniu 1 czerwca 2005 r.

W przypadku wierzytelności powstałych przed tą datą korekta podatku należnego nie jest możliwa.

l art. 89a i art. 89b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK