REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kwota należności na fakturze eksportowej jest kwotą netto czy brutto

Ewa Sławińska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przez dwa miesiące nie przyjdzie potwierdzony SAD-3 (eksport), to trzeba zastosować zamiast stawki 0% stawkę krajową, np. 22%. Faktura eksportowa jest np. na 1000 euro. Do obliczenia VAT 22%. Czy 1000 euro to kwota brutto czy netto?

RAda

Kwota wykazana na fakturze jako kwota należności za wyeksportowany towar wynika z umowy z klientem. Cena płacona przez klienta zawiera VAT, a więc jest ceną brutto. W przypadku eksportu, gdy stawka VAT wynosi 0%, wartość brutto jest jednocześnie wartością netto. Natomiast gdy eksporter przed złożeniem deklaracji nie otrzyma potwierdzenia wywozu towarów na dokumencie SAD-3 przez dwa miesiące, to jest obowiązany wykazać sprzedaż ze stawką krajową. Wtedy z wartości brutto należy potrącić podatek. Po otrzymaniu dokumentu SAD można dokonać korekty.

uzasadnienie

Eksport towarów na podstawie art. 2 pkt 8 ustawy o VAT można podzielić na eksport bezpośredni i pośredni.

Eksport towarów - to potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

a) dostawcę lub na jego rzecz (eksport bezpośredni), lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia łodzi rekreacyjnych oraz prywatnych statków powietrznych lub innych prywatnych środków transportu, w tym środków transportu, o których mowa w art. 16 rozporządzenia Rady (WE) nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 288 z 29.10.2005 r., str. 1), zwanego dalej „rozporządzeniem nr 1777/2005” (eksport pośredni).

Eksport bezpośredni

Podatnik dokonujący eksportu bezpośredniego może zastosować stawkę 0%, pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc posiada dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty (art. 41 ust. 4). Gdy podatnik:

l posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, ale

l nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz przed złożeniem deklaracji za dany okres rozliczeniowy

- to nie wykazuje sprzedaży w ewidencji za dany okres rozliczeniowy. Sprzedaż wykazuje w następnym okresie rozliczeniowym ze stawką 0%, pod warunkiem że przed złożeniem deklaracji za ten okres posiada dokument potwierdzający wywóz.

Gdy jednak podatnik nadal takiego dokumentu nie będzie posiadał, to ma obowiązek wykazać sprzedaż ze stawką krajową. Po otrzymaniu dokumentu potwierdzającego wywóz w terminie późniejszym może dokonać korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

PRZYKŁAD

Polski podatnik dokonał w styczniu bezpośredniego eksportu towarów za kwotę 10 000 zł. W związku z tym, że do 25 lutego nie posiadał potwierdzenia wywozu, wykazał w księgach dostawę w następnym okresie rozliczeniowym (tj. lutym). Do 25 marca nie otrzymał jednak potwierdzenia wywozu. W deklaracji za luty był zatem zobowiązany do wykazania tej dostawy ze stawką krajową (22%). W deklaracji za luty podatnik wykazał sprzedaż jako krajową w poz. 28 deklaracji (8197 zł) i VAT w poz. 29 (1803 zł). Podatnik otrzymał SAD-3 potwierdzający wywóz towaru 2 kwietnia. W związku z tym dokonał korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał ten dokument, czyli za kwiecień (składanej do 25 maja). W deklaracji za kwiecień wykazał 10 000 zł w poz. 31 (eksport towarów) i zmniejszył o odpowiednie kwoty poz. 28 i 29 deklaracji (dostawa krajowa i podatek należny od tej dostawy).

Eksport pośredni

Podatnik, który dokonuje eksportu pośredniego, ma prawo zastosować stawkę 0%, gdy przed złożeniem deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu musi wynikać, że towary będące przedmiotem dostawy są tymi samymi towarami, które są przedmiotem wywozu (art. 41 ust. 11). Jeżeli podatnik warunku tego nie spełni, powinien zastosować do dostawy stawkę krajową. Natomiast po otrzymaniu kopii dokumentu SAD-3 w terminie późniejszym ma prawo do dokonania korekty za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał ten dokument.

PRZYKŁAD

Polski podatnik dokonuje pośredniego eksportu towarów. W styczniu dokonał eksportu za kwotę 10 000 zł. W związku z tym, że do 25 lutego nie posiadał kopii potwierdzenia wywozu, wykazał eksport w deklaracji za styczeń składanej do 25 lutego jako sprzedaż krajową (poz. 28 i 29 deklaracji) ze stawką krajową (22%). Podatnik otrzymał kopię SAD-3 potwierdzającą wywóz towaru 1 marca. W związku z tym dokonał korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał ten dokument, czyli za marzec. Wykazuje 10 000 zł w poz. 31 deklaracji i zmniejsza o odpowiednie kwoty poz. 28 i 29 deklaracji.

Podstawa opodatkowania

Podatnik, który nie otrzymał stosownych dokumentów potwierdzających wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, jest obowiązany potraktować dostawę jak dostawę krajową. Dlatego do ustalenia podstawy opodatkowania należy zastosować zasady obowiązujące przy dostawie krajowej. Podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku (art. 29 ust. 1). Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Kwota wykazana na fakturze eksportowej jest kwotą należną od nabywcy towarów (tj. kwotą wynikającą z zawartej umowy). Powinna ona zostać zatem pomniejszona o kwotę należnego podatku, tzn. powinna być traktowana jako kwota brutto. W sytuacji przedstawionej w pytaniu podatnik, który nie otrzymał potwierdzenia wywozu w stosownym terminie, z należności brutto 1000 euro (po przeliczeniu jej na zł) potrąca należny podatek według stawek krajowych obowiązujących na dany towar.

l art. 29 ust. 1, art. 41 ust. 4-9 i 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA