REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wykazać podatek z dokumentu SAD

MGM
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma zakupiła towar u Niemca na podstawie faktury za 15 tys. euro. Niemiec przysłał do Polski towar bezpośrednio z USA. Organ celny naliczył VAT i cło od kwoty 23 tys. w dolarach na dokumencie SAD. Do deklaracji VAT-7 podatnik przyjął kwoty z SAD. Czy prawidłowo?

Tak.

W przypadku importu towarów podatek należny stanowi jednocześnie podatek naliczony, który wynika z jednolitego dokumentu administracyjnego SAD. Kwoty z dokumentu SAD są podstawą rozliczenia VAT oraz wykazania w deklaracji VAT-7.

Krajowe przepisy podatkowe, w tym przepisy celne, różnicują podstawę, od której nalicza się odpowiednio cło oraz podatek od towarów i usług (VAT). W przepisach celnych wartość celna będąca podstawą opodatkowania zawiera cenę faktycznie zapłaconą, skorygowaną, o ile jest to konieczne, o określone koszty, które nie zostały ujęte w zadeklarowanej kwocie. Do kosztów tych zalicza się: prowizje i koszty pośrednictwa (za wyjątkiem prowizji od zakupu), koszty pakowania oraz opakowań (o ile traktowane są one na potrzeby prawa celnego jako część towaru), honoraria, opłaty licencyjne oraz tantiemy autorskie związane z danym towarem (jeżeli ich uiszczenie było warunkiem jego sprzedaży), koszty transportu i ubezpieczenia towaru oraz opłaty załadunkowe i manipulacyjne związane z transportem (do pierwszego miejsca wprowadzenia ich na wspólnotowy obszar celny), proporcjonalna wartość dostarczonych dodatkowo elementów związanych ze sprzedawanych towarem (np. matryce lub formy do produkcji). Wskazane powyżej koszty dolicza się do wartości towaru, jeżeli podana przez importera wartość celna ich nie zawiera.

W podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania przy imporcie jest wartość celna towarów, powiększona, o ile elementy te nie zostały uprzednio do niej włączone, o prowizję, opakowania, transport i koszt ubezpieczenia, które zostały już poniesione albo będą poniesione do pierwszego miejsca przeznaczenia na terytorium kraju. Jeżeli przedmiotem importu jest towar objęty akcyzą, do podstawy opodatkowania VAT wlicza się również naliczoną od wartości celnej akcyzę.

W konsekwencji dla podatnika zawsze wartość podstawy opodatkowania VAT jest nie niższa niż wartość celna. Ewentualne różnice ujemne powinny zostać wyjaśnione poprzez doprecyzowanie, jakie dodatkowe koszty poza wartość z faktury zostały dopisane do wartości celnej, a następnie udokumentowane w postaci np. faktury za transport. Dla importera suma wszystkich kosztów kwot stanowi wartość nabycia towarów.

Jeżeli podatnik prowadzi pełną księgowość, to suma poniesionych kosztów powinna być traktowana jako cena zakupu na potrzeby rachunkowości, jeżeli nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki. Natomiast dla osób prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów przepisy nie wskazują szczególnej podstawy, po której powinny być one wprowadzone do ewidencji. Niezbędne jest tylko udokumentowanie ceny ich nabycia, co również obciąża podatnika obowiązkiem prawidłowego udokumentowania kosztów dokonanego importu.

Mając na uwadze, iż zakup został dokonany od kontrahenta zagranicznego, płatność nastąpi w walucie obcej, co narzuca konieczność rozliczenia również różnic kursowych zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia tego roku przepisami ustaw o podatku dochodowym.

(MGM)

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 32 oraz art. 33 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz.Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r. z późn. zm.).

l Art. 29 ust. 13-16 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

KRZYSZTOF BIERNACKI

prawnik, ekspert podatkowy, Kancelaria Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  REKLAMA