REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kwartalna deklaracja VAT-7K - do 25 lipca

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Sławińska
prawnik, redaktor naczelna „MONITORA księgowego“

REKLAMA

Kwartalne deklaracje VAT-7K składają:

l mali podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczania VAT (z wyborem tej metody wiąże się obowiązek składania deklaracji kwartalnych),

l mali podatnicy, którzy wybrali możliwość składania deklaracji kwartalnych (ale przy zachowaniu ogólnych zasad rozliczania VAT),

l rolnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych i stali się podatnikami VAT (pod warunkiem że przedmiotem ich działalności jest świadczenie usług rolniczych lub dostaw produktów rolnych).

Mali podatnicy - warunki wyboru deklaracji kwartalnych

Prawo wyboru rozliczeń kwartalnych w dwóch pierwszych przypadkach dotyczy tylko tzw. małych podatników. Są to podatnicy, których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 tys. euro (w 2007 r. 3 180 000 zł), a w przypadku podatników otrzymujących wynagrodzenie prowizyjne - 30 tys. euro (w 2007 r. 119 000 zł).

Podatnicy, których obroty przekroczą te limity, tracą prawo do rozliczania się metodą kasową i składania deklaracji kwartalnych. Obowiązani są wtedy składać deklaracje za okresy miesięczne, poczynając od miesiąca następującego po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie ww. kwot (np. gdy podatnik przekroczy limit w III kwartale, to pierwszą deklarację miesięczną będzie musiał złożyć za październik).


Terminy składania kwartalnych deklaracji i wpłaty podatku
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Metoda kasowa

Podatnik może wybrać metodę kasową, składając pisemne zawiadomienie naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę. Wybór ten wiąże podatnika na okres 12 miesięcy. Dopiero po jego upływie może zrezygnować ze stosowania tej metody.

Korzyści 

Podatnicy rozliczający się metodą kasową rozliczają VAT kwartalnie w terminie składania deklaracji VAT-7K. Przy tym obowiązek zapłaty podatku mają dopiero, gdy otrzymają zapłatę za towar lub usługę. Obowiązek podatkowy powstaje u nich z dniem otrzymania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia od dnia wykonania usługi.


PRZYKŁAD

Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę w II kwartale (5 czerwca), należność otrzymał w III kwartale (5 lipca). Podatek od tej usługi rozliczy w deklaracji składanej za III kwartał.


Podatnicy stosujący metodę kasową odliczają VAT naliczony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 86 ust. 10 (co do zasady - w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymają fakturę, lub za kwartał następny). Obowiązuje ich jednak dodatkowy warunek, który musi być spełniony, aby mogli zrealizować prawo do odliczenia.


Szczególne zasady odliczania VAT z faktury VAT-MP

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zagrożenia

Podatnik stosujący metodę kasową może odliczyć VAT naliczony dopiero w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje całość należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury (lub całość podatku wynikającego z dokumentu celnego).

Mali podatnicy stosujący metodę kasową wystawiają faktury oznaczone jako faktury VAT-MP. Faktury te powinny zawierać termin płatności należności określonej w fakturze.

Podatników otrzymujących takie faktury obowiązują szczególne zasady odliczania VAT. Zasady te różnią się w zależności od statusu podatnika. Przedstawiamy je w tabeli.

Opodatkowanie VAT na zasadach ogólnych i składanie kwartalnych deklaracji VAT-7

Mały podatnik, który chce rozliczać się kwartalnie, nie musi wybierać metody kasowej. Może rozliczać się na zasadach ogólnych, a tylko składać deklaracje i płacić podatek kwartalnie. Ogranicza w ten sposób ilość składanych deklaracji. Należy jednak zauważyć, że jest to sposób rozliczania VAT korzystny dla podatników, u których występuje nadwyżka podatku należnego nad naliczonym. Jeżeli występuje podatek do zwrotu, stosowanie tej metody rozliczeń wydłuża termin dokonania zwrotu.

Rolnik ryczałtowy, który wybrał opodatkowanie VAT rezygnując ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych, również może wybrać możliwość składania deklaracji kwartalnych. Podatek wpłaca wtedy za okresy kwartalne w terminie składania deklaracji.

Podstawa prawna

l art. 21, art. 86 ust. 10 i 16, art. 99 ust. 3-6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029

l § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

l § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784


Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Unia celna UE-Turcja: przewodnik dla polskich firm transportowych. Dokumentacja, najczęstsze problemy, regulacje techniczne i VAT

Turcja funkcjonuje w ramach unii celnej z Unią Europejską, co stwarza szczególne możliwości handlowe. Polscy przewoźnicy muszą jednak pamiętać o specyficznych wymaganiach dokumentacyjnych i procedurach celnych.

Nowy podatek e-commerce uderzy w polskie firmy. Zyska zagraniczna konkurencja?

Plan rozszerzenia podatku od sprzedaży detalicznej na handel internetowy budzi poważne kontrowersje. Eksperci ostrzegają, że nowe przepisy mogą zahamować rozwój polskich e-sklepów i wzmocnić azjatyckie platformy, które często omijają unijne regulacje. W tle apel o zatrzymanie prac legislacyjnych i skupienie się na rozwiązaniach na poziomie UE.

Przedsiębiorcy chcą uproszczenia w kontroli celno-skarbowej i podatkowej. Widzą potrzebę dialogu z kontrolerami

Przedsiębiorcy, w ramach deregulacji prowadzonej przez rząd, domagają się większej współpracy i otwartości na wyjaśnienia ze strony służb celno-skarbowych, jasnej interpretacji przepisów, partnerskiego traktowania oraz skrócenia procesu przedawnienia.

Zawód: księgowy: teraz wyraźny awans w rankingu prestiżu. Dlaczego warto zarabiać na umiejętności księgowania

W najnowszym rankingu najbardziej poważanych zawodów w Polsce opublikowanym przez SW Research (2025) księgowy awansował o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji.

REKLAMA

Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

REKLAMA

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

REKLAMA