Kwartalna deklaracja VAT-7K - do 25 lipca
REKLAMA
Kwartalne deklaracje VAT-7K składają:
l mali podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczania VAT (z wyborem tej metody wiąże się obowiązek składania deklaracji kwartalnych),
l mali podatnicy, którzy wybrali możliwość składania deklaracji kwartalnych (ale przy zachowaniu ogólnych zasad rozliczania VAT),
l rolnicy, którzy zrezygnowali ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych i stali się podatnikami VAT (pod warunkiem że przedmiotem ich działalności jest świadczenie usług rolniczych lub dostaw produktów rolnych).
Mali podatnicy - warunki wyboru deklaracji kwartalnych
Prawo wyboru rozliczeń kwartalnych w dwóch pierwszych przypadkach dotyczy tylko tzw. małych podatników. Są to podatnicy, których wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800 tys. euro (w 2007 r. 3 180 000 zł), a w przypadku podatników otrzymujących wynagrodzenie prowizyjne - 30 tys. euro (w 2007 r. 119 000 zł).
Podatnicy, których obroty przekroczą te limity, tracą prawo do rozliczania się metodą kasową i składania deklaracji kwartalnych. Obowiązani są wtedy składać deklaracje za okresy miesięczne, poczynając od miesiąca następującego po kwartale, w którym nastąpiło przekroczenie ww. kwot (np. gdy podatnik przekroczy limit w III kwartale, to pierwszą deklarację miesięczną będzie musiał złożyć za październik).
Terminy składania kwartalnych deklaracji i wpłaty podatku
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Metoda kasowa
Podatnik może wybrać metodę kasową, składając pisemne zawiadomienie naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę. Wybór ten wiąże podatnika na okres 12 miesięcy. Dopiero po jego upływie może zrezygnować ze stosowania tej metody.
Korzyści
Podatnicy rozliczający się metodą kasową rozliczają VAT kwartalnie w terminie składania deklaracji VAT-7K. Przy tym obowiązek zapłaty podatku mają dopiero, gdy otrzymają zapłatę za towar lub usługę. Obowiązek podatkowy powstaje u nich z dniem otrzymania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia od dnia wykonania usługi.
PRZYKŁAD
Podatnik rozliczający się metodą kasową wykonał usługę w II kwartale (5 czerwca), należność otrzymał w III kwartale (5 lipca). Podatek od tej usługi rozliczy w deklaracji składanej za III kwartał.
Podatnicy stosujący metodę kasową odliczają VAT naliczony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 86 ust. 10 (co do zasady - w rozliczeniu za kwartał, w którym otrzymają fakturę, lub za kwartał następny). Obowiązuje ich jednak dodatkowy warunek, który musi być spełniony, aby mogli zrealizować prawo do odliczenia.
Szczególne zasady odliczania VAT z faktury VAT-MP
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Zagrożenia
Podatnik stosujący metodę kasową może odliczyć VAT naliczony dopiero w rozliczeniu za kwartał, w którym ureguluje całość należności wynikającej z otrzymanej od kontrahenta faktury (lub całość podatku wynikającego z dokumentu celnego).
Mali podatnicy stosujący metodę kasową wystawiają faktury oznaczone jako faktury VAT-MP. Faktury te powinny zawierać termin płatności należności określonej w fakturze.
Podatników otrzymujących takie faktury obowiązują szczególne zasady odliczania VAT. Zasady te różnią się w zależności od statusu podatnika. Przedstawiamy je w tabeli.
Opodatkowanie VAT na zasadach ogólnych i składanie kwartalnych deklaracji VAT-7
Mały podatnik, który chce rozliczać się kwartalnie, nie musi wybierać metody kasowej. Może rozliczać się na zasadach ogólnych, a tylko składać deklaracje i płacić podatek kwartalnie. Ogranicza w ten sposób ilość składanych deklaracji. Należy jednak zauważyć, że jest to sposób rozliczania VAT korzystny dla podatników, u których występuje nadwyżka podatku należnego nad naliczonym. Jeżeli występuje podatek do zwrotu, stosowanie tej metody rozliczeń wydłuża termin dokonania zwrotu.
Rolnik ryczałtowy, który wybrał opodatkowanie VAT rezygnując ze zwolnienia przewidzianego dla rolników ryczałtowych, również może wybrać możliwość składania deklaracji kwartalnych. Podatek wpłaca wtedy za okresy kwartalne w terminie składania deklaracji.
Podstawa prawna
l art. 21, art. 86 ust. 10 i 16, art. 99 ust. 3-6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
l § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860
l § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 245, poz. 1784
Ewa Sławińska
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat