reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

VAT i akcyza

Czy nagrody rzeczowe przekazane w ramach promocji podlegają opodatkowaniu

Aktualizacja: 14.01.2008

Czy istnieje obowiązek naliczania VAT od nieodpłatnego przekazania nagród rzeczowych związanych z akcją promocyjną wyrobów spółki, jeżeli akcja ta jest organizowana w celu zwiększenia sprzedaży produktów podatnika? »

Kiedy należy wydrukować raport dobowy z kasy fiskalnej

Aktualizacja: 11.01.2008

Czy raport dobowy z kasy fiskalnej powinien zostać sporządzony przed godziną 24.00 tego samego dnia co rozpoczęcie sprzedaży, a po godzinie 24.00 sprzedaż przechodzi na nowy dzień? »

Nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R

Aktualizacja: 15.01.2008

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązują nowe wzory zgłoszeń rejestracyjnych VAT-R i VAT-R/UE. Nowy wzór zgłoszenia uwzględnia zmiany w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT wprowadzone od 1 stycznia 2008 r. »

Czy możliwa jest zbiorcza faktura korygująca

Aktualizacja: 10.01.2008

Spółka dokonała sprzedaży usług, które zakwalifikowała jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, tymczasem sprzedaż usług powinna być opodatkowana stawką podatku w wysokości 22 proc. Czy istnieje możliwość wystawienia jednej zbiorczej faktury korygującej za okres styczeń 2007 r. - maj 2007 r. w przypadku błędnego zastosowania stawki VAT? »

Jak korzystać ze zwolnienia podmiotowego VAT w 2008 roku

Aktualizacja: 09.01.2008

Kiedy można skorzystać ze zwolnienia w VAT? Odpowiada Paweł Satkiewicz - prawnik w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe. »

Jak opodatkowana jest sprzedaż gruntów razem z budynkami

Aktualizacja: 03.01.2008

Zdarza się, że umowy sprzedaży obejmują grunty wraz z budynkami. Jak powinny być opodatkowane tego rodzaju transakcje? »

Jak udokumentować pokrycie przez wierzyciela należności towarem

Aktualizacja: 31.12.2007

Z wierzycielem została zawarta ugoda. Część zobowiązania uregulowano przelewem, natomiast 2/3 zobowiązano się uregulować, przekazując materiały służące do produkcji i wystawiając dowód wydania. Jaki jeszcze dokument powinien być wystawiony? Wierzyciel nie chce przyjąć faktury VAT. »

Czy od 2008 roku podstawą opodatkowania umów barterowych będzie wartość rynkowa

Aktualizacja: 28.12.2007

Firma deweloperska podpisała umowę barterową z biurem reklamowym. W dokumencie określono, że biuro będzie mogło wynajmować lokal przez rok. W zamian będzie świadczyło usługi reklamowe. Nie wskazano jednak cen wymienianych usług, to znaczy nie określono kosztów wynajmu lokalu oraz kosztów usług reklamowych. Umowa wchodzi w życie od lutego 2008 r. Problem polega na tym, że od 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie znowelizowana ustawa o podatku VAT. W związku z tym zarówno biuro, jak i firma deweloperska pytają, jak prawidłowo opodatkować tę umowę do celów VAT? Czy podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa? »

Czy zmiana rodzaju działalności powoduje obowiązek złożenia VAT-Z

Aktualizacja: 27.12.2007

Prowadzę przedsiębiorstwo świadczące usługi transportowe (jednoosobowa działalność gospodarcza). Siedziba firmy znajduje się w budynku, który jest własnością firmy. Z końcem tego roku likwiduję jednak tę działalność. Rozumiem, że składając VAT-Z, przestaję być podatnikiem VAT i będę wykreślony z rejestru. Czy w takim razie mogę z końcem roku podpisać umowę i jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą polegającą na wynajmowaniu budynku na cele użytkowe innej firmie? »

Czy sporadyczne udzielanie pożyczek przez podatnika VAT korzysta ze zwolnienia

Aktualizacja: 21.12.2007

Nasza spółka udzieliła swojemu udziałowcowi oprocentowanej pożyczki pieniężnej z przeznaczeniem na określony cel (spłacanej w 20 ratach). Działalność finansowa nie wchodzi w zakres działalności obu firm, które są podatnikami VAT. Czy świadczenie tej usługi korzysta ze zwolnienia z VAT? Pożyczki udzielane są sporadycznie. »

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Aktualizacja: 19.12.2007

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego. »

Czy prowizja za sprzedaż powinna być potwierdzona fakturą wewnętrzną

Aktualizacja: 14.12.2007

Spółka jest producentem pasz i pokarmu dla zwierząt. Od niedawna oprócz odbiorców krajowych podpisaliśmy 3-letni kontrakt z firmą niemiecką. Dostarczamy im towar, natomiast oni sprzedają go we własnym zakresie. Nie są jednak żadnymi pośrednikami. Raz na kwartał wystawiają nam fakturę na prowizję od sprzedaży. To taki dodatkowy bonus, na który się zgodziliśmy i mamy to zapisane w kontrakcie. Ponieważ prowizji tej nie można połączyć z konkretną dostawą, nie bardzo wiemy, w jaki sposób to udokumentować, tym bardziej że jest to jakby usługa. Czy w takiej sytuacji powinniśmy wystawić fakturę wewnętrzną i rozliczyć to jako import usług? »

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 12.12.2007

Czy sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? »

Czy zwrot kaucji wraz z odsetkami należy udokumentować fakturą VAT

Aktualizacja: 07.12.2007

Nasza firma otrzymała zwrot kaucji zabezpieczającej umowę najmu wraz z należnymi odsetkami. Czy powinniśmy wystawić fakturę z VAT zwolnionym na otrzymane odsetki? »

Czy przekształcenie prawa do lokalu mieszkalnego będzie objęte VAT?

Aktualizacja: 04.12.2007

Nabyłem prawo własności do lokalu mieszkalnego w 1999 roku. Mam zamiar przekształcić to prawo w prawo odrębnej własności (czyli z udziałem w gruncie). Nie uda mi się jednak tego zrobić w tym roku. W związku z tym mam pytanie, czy od nowego roku w przypadku przekształcenia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność obowiązywać będzie wyższa stawka VAT? Czy w ogóle ustawa o VAT znajduje zastosowanie w przypadku takiego przekształcenia? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama