REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odliczyć VAT od zakupu surowca przesłanego do przerobu

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kupiliśmy surowiec, bezpośrednio dostarczyliśmy go do firmy, która miała go przetworzyć, odesłać do nas i zafakturować usługę. Kiedy możemy odliczyć VAT od zakupu tego surowca? Firma przerobiła go i odesłała do nas. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży na firmę, która przerobiła nam surowiec, a następnie ona nas zafakturuje za całość? Fakturę za surowiec otrzymaliśmy w lutym, przerobiony towar - w marcu.

rada

Autopromocja

Firma ma prawo odliczyć VAT z faktury za surowiec w miesiącu, w którym odebrała go od dostawcy i dostarczyła do przerobu, co spełnia warunek otrzymania towaru. Jeżeli miało to miejsce w lutym, odliczenie można zrealizować w rozliczeniu za luty albo marzec.

uzasadnienie

Termin odliczenia podatku naliczonego z otrzymanej faktury dokumentującej dostawę towaru określa przepis art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT. Na jego podstawie prawo to przysługuje w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym nabywca otrzymał fakturę. Jeżeli w tym okresie nabywca nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego o podatek wykazany w fakturze, może tego dokonać również w rozliczeniu za następny okres rozliczeniowy. Ponadto warunkiem odliczenia VAT w powyższych terminach jest również nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Moment otrzymania towaru przez nabywcę ma ścisły związek z momentem jego wydania przez dostawcę. Są one w zasadzie tożsame. Wprawdzie przepisy ustawy nie określają, co należy rozumieć przez oba z nich, to jednak należy zauważyć, że otrzymanie towaru w rozumieniu ustawy nie jest tożsame z fizycznym jego posiadaniem, a tym bardziej z posiadaniem go we własnym magazynie albo w punkcie sprzedaży. Dostawą towaru w VAT jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Dokumentem potwierdzającym takie przeniesienie jest faktura VAT. W praktyce mogą mieć miejsce różne sytuacje związane z wydaniem towaru. W zależności od warunków umowy towar może być dostarczony nabywcy w różny sposób, a mianowicie:

• bezpośrednio przez dostawcę (lub przewoźnika działającego na jego zlecenie) do magazynu nabywcy lub we wskazane przez niego miejsce. Wówczas momentem dokonania dostawy towaru jest fizyczne jego przemieszczenie (dostarczenie) do wskazanego miejsca;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• nabywca sam odbiera towar od dostawcy, własnym środkiem transportu. Za moment dostawy i otrzymania towaru uznaje się wówczas jego odbiór przez nabywcę z magazynu dostawcy;

• towar zostaje wydany przewoźnikowi działającemu na zlecenie nabywcy lub innej wskazanej przez niego osobie. Za moment wydania towaru uznaje się moment wydania towaru jednej z tych osób (art. 19 ust. 2 ustawy o VAT).

Warto zauważyć, że wydanie towaru nabywcy, a co się z tym łączy - przeniesienie prawa do rozporządzania nim jak właściciel, nie musi się wiązać z jednoczesnym wydaniem go z magazynu dostawcy (na zewnątrz). Może to nastąpić również bez fizycznego dokonania wywozu towaru od dostawcy. Momentem przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę jest chwila postawienia towaru do dyspozycji nabywcy, chociaż fizycznie towar może się jeszcze znajdować zarówno w magazynie dostawcy, jak i w innym miejscu poza nim. W transakcjach międzynarodowych może to być np. umówiony port morski, z którego jest on odbierany przez nabywcę.

PRZYKŁAD

Firma (C) zakupiła surowiec od firmy (A) w miesiącu lutym. W tym też miesiącu otrzymała od niej fakturę VAT oraz dostarczyła surowiec bezpośrednio od dostawcy do firmy (B), która miała go przetworzyć. Za moment otrzymania towaru firma powinna uznać moment jego odbioru od sprzedawcy. W tym też momencie nastąpiło jego wydanie przez dostawcę. Firma ma prawo odliczyć VAT z tej faktury w rozliczeniu za luty albo za marzec.

Jeżeli odbiór towaru i jego dostawa do firmy (B) miałyby miejsce w marcu, to odliczenie VAT mogłoby odpowiednio nastąpić w rozliczeniu za marzec albo za kwiecień. Podatek naliczony z faktury dokumentującej usługę od usługodawcy (B) firma odliczy w miesiącu otrzymania od niej faktury albo w miesiącu następnym (usługa została wykonana w marcu).

Nie ma natomiast żadnego uzasadnienia dokumentowanie transakcji w sposób proponowany w pytaniu, czyli fakturą potwierdzającą dostawę przez firmę na usługodawcę (B) i następnie przez nią na firmę, obejmującą łącznie dostawę towaru i świadczenie usługi. Takie dokumentowanie byłoby błędne i niezgodne ze stanem faktycznym. Firma (B) wprawdzie otrzymała towar, ale nie w ramach przeniesienia prawa do dysponowania nim jak właściciel, tylko w celu jego przerobu, czyli wykonania na nim usługi. W świetle przedstawionej propozycji musiałoby dojść do dwu dostaw tego samego towaru: między firmami (C) a (B) oraz między (B) a (C), a to nie miało miejsca.

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA