REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy majątek ujmuje się w ewidencji pozabilansowej

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wykorzystywane na podstawie leasingu operacyjnego składniki majątku wprowadza się jednostronnym zapisem na konto pozabilansowe. Spółka nie dokonuje w takim przypadku odpisów amortyzacyjnych.

Nie zawsze składniki majątku, z których spółka korzysta dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak np. samochody czy budynki, mogą być ujmowane w księgach rachunkowych w ewidencji bilansowej. Tak właśnie jest w przypadku zawartych przez spółkę umów, gdy nie spełnia żadnego z siedmiu warunków wymienionych w art. 3 ust. 4 ustawy o rachunkowości. Przykładem są tu wynajmowane nieruchomości lub aktywa wykorzystywane na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

REKLAMA

Autopromocja

Tego typu obce środki trwałe ujmuje się w ewidencji pozabilansowej w wartości brutto. Należy w tym przypadku pamiętać, że odpisów amortyzacyjnych i umorzeniowych dokonuje właściciel danego składnika majątku. Przykładem kont pozabilansowych zespołu zero mogą być: Środki trwałe dzierżawione, Środki trwałe wynajmowane oraz Środki trwałe przyjęte w leasing operacyjny.

Ewidencja na kontach pozabilansowych polega na dokonaniu jednostronnego zapisu w momencie wystąpienia zdarzenia. W związku z tym po stronie Wn księguje się wartość początkową obcych składników majątku w momencie ich przyjęcia na podstawie zawartej umowy i protokołu odbioru. Po stronie Ma księguje się wartość początkową tych środków po upływie okresu dzierżawy, najmu oraz leasingu operacyjnego.

Ewidencji pozabilansowej podlegają również składniki majątku obrotowego. Do ewidencji znajdujących się w dyspozycji jednostki materiałów, towarów, wyrobów stanowiących obcą własność służą pozabilansowe konta zespołu trzy. Ujmuje się na nich m.in. materiały będące własnością innych jednostek przyjęte do obróbki, przetworzenia, remontów, regeneracji, a także towary i wyroby sprzedane, ale jeszcze nieodebrane przez kontrahenta.

REKLAMA

W ewidencji pozabilansowej zespołu kont trzy znajdują się również (aktywa obrotowe) materiały o niskiej wartości, których okres używania nie przekracza roku, a ich wartość została odpisana w koszty w momencie wydania ich do używania. Przykładowo mogą to być narzędzia wydawane pracownikom. Przekazanie ich do używania będzie ujęte jednostronnym zapisem po stronie Wn konta pozabilansowego. Natomiast wycofanie z użytku narzędzi po stronie Ma.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią grupą kont pozabilansowych są - Należności i zobowiązania warunkowe, księgowane w zespole dwa. Taka ewidencja będzie miała miejsce przykładowo, w przypadku gdy spółka zabezpiecza kredyt bankowy wekslem własnym in blanco.

Do momentu wystąpienia okoliczności, dla powstania których wystawiono weksel in blanco, pozostaje on u wystawcy wyłącznie w ewidencji pozabilansowej po stronie Ma na koncie - Zobowiązania warunkowe.

Kiedy nastąpi uregulowanie zobowiązania zagwarantowanego wekslem, jest on zwracany wystawcy, a księgowanie w jego ewidencji następuje na koncie - Zobowiązania warunkowe po stronie Wn.

INFORMACJE Z KONT POZABILANSOWYCH

Saldo kont pozabilansowych nie są ujmowane ani w bilansie, ani w rachunku zysków i strat. Informacje z tych kont wykazywane są jedynie w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieska.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

- Art. 3 ust. 1 pkt 18, art. 3 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA