| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Wykaz kont analitycznych

Wykaz kont analitycznych

Czy zakład budżetowy lub jednostka budżetowa powinna mieć dołączony obowiązkowo wykaz stosowanych kont analitycznych (tj. wydruk) do zakładowej polityki rachunkowości, czy wystarczy tylko wydruk kont syntetycznych?

Nadmieniam, że w polityce rachunkowości szczegółowo są opisane zasady tworzenia kont analitycznych do kont syntetycznych, np. kontem syntetycznym do rozrachunków jest konto 201, a analityka do tego konta tworzona jest w następujący sposób: 201-xxx, która określa konkretnego kontrahenta.

Każda jednostka, również jednostka budżetowa, powinna posiadać dokumentację opisującą przyjęte przez nią zasady rachunkowości (politykę rachunkowości), w skład której wchodzi między innymi zakładowy plan kont (art. 10 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, dalej: uor).

To, jak powinien on wyglądać, również szczegółowo określa uor. Prawidłowo sporządzony zakładowy plan kont powinien zawierać co najmniej:

• wykaz kont księgi głównej (czyli wykaz kont syntetycznych, który można przedstawić w postaci wydruku z systemu finansowo-księgowego w przypadku prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera),

• przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń (czyli opis do każdego konta syntetycznego obejmujący: funkcję danego konta, rodzaj operacji księgowanych po stronie Wn, rodzaj operacji księgowanych po stronie Ma oraz określenie, jakie dane konto może wykazywać saldo i co ono oznacza),

zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej (co oznacza, że w zakładowym planie kont należy opisać, do jakich kont syntetycznych prowadzi się analitykę i w jaki sposób np. do konta 400 prowadzi się analitykę w przekroju podziałek klasyfikacji budżetowej).

Jak więc widać, do zakładowego planu kont nie załącza się wykazu kont analitycznych, a jedynie opisuje się zasady tworzenia analityki do poszczególnych kont syntetycznych. Jest to zasadne również z tego powodu, że liczba kont analitycznych często się zmienia w trakcie roku obrotowego.

Sposób opisu zasad prowadzenia ksiąg pomocniczych przedstawiony w pytaniu jest prawidłowy i nie wymaga dodatkowych dokumentów w postaci wykazu kont analitycznych.

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

Czytaj także

Źródło:

Rachunkowość Budżetowa

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »